Uproszczona forma wpłat

Dziś mija termin, w którym osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się według zasad ogólnych powinny złożyć w urzędzie skarbowym zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Dziś mija termin, w którym osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się według zasad ogólnych powinny złożyć w urzędzie skarbowym zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Z informacji przekazywanych przez przedsiębiorców wynika, że urzędnicy skarbowi nie żądają, aby zawiadomienia o korzystaniu z uproszczonego sposobu rozliczania zaliczek były składane na specjalnych formularzach - powiedziano PG w Związku Rzemiosła Polskiego. Na podatnikach, którzy zdecydowali się na wybór uproszczonej formy wpłat, ciąży wiele obowiązków. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, przedsiębiorcy ci muszą korzystać z tej formy przez cały rok podatkowy. Powinni też dokonywać wpłat na konto urzędu skarbowego w określonych terminach. Zaliczki miesięczne z działalności gospodarczej oraz z najmu lub dzierżawy za okres od stycznia do listopada należy uiszczać do 20 dnia miesiąca następującego po tym, którego dotyczy rozliczenie. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, wpłaca się w terminie do 20 grudnia. W terminach płatności przedsiębiorcy powinni również składać w urzędach skarbowych deklaracje - na specjalnym formularzu - o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.

Reklama

Rozliczający się według uproszczonych zasad muszą ponadto złożyć deklarację o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty za pierwsze półrocze i o wysokości należnych za ten okres zaliczek. Powinni wywiązać się z tego obowiązku do 20 lipca danego roku podatkowego. Muszą wreszcie dokonać rocznego rozliczenia podatku do 30 kwietnia następnego roku, czyli w tym samym terminie, jak np. osoby zatrudnione na umowę o pracę.

Zgodnie z ustawą o PIT, przedsiębiorcy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w uproszczonej formie według następujących zasad:

- za miesiące od stycznia do maja roku podatkowego - w wysokości 1/6 podatku należnego wykazanego w deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego za pierwsze półrocze roku poprzedzającego rok podatkowy,

- za czerwiec roku podatkowego - w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym od dochodu osiągniętego od początku roku do dnia 30 czerwca roku podatkowego, a sumą zaliczek należnych za miesiące od stycznia do maja,

- za miesiące od lipca do grudnia roku podatkowego - w wysokości 1/6 należnego podatku wynikającego z deklaracji za pierwsze półrocze.

Nie wszyscy mogą korzystać z uproszczonych rozliczeń. Nie są one dostępne dla tych, którzy:

- po raz pierwszy podjęli działalność w danym roku podatkowym lub tym, który go poprzedza, lub

- w pierwszym półroczu roku poprzedzającego podatkowy odliczali albo ponieśli stratę, lub

- w danym roku podatkowym albo w poprzednim dokonywali odliczeń - poza pewnymi wyjątkami - lub korzystali z ulg.

Te wyjątki to odliczenia kwot bezpośrednio zapłaconych na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe przedsiębiorcy oraz osób z nim współpracujących (jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów), a także kwot składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłaconej bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: przedsiębiorcy | uproszczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »