W połowie przyszłego roku powinny być gotowe "objaśnienia" do nowych regulacji

- W połowie przyszłego roku powinny być gotowe "objaśnienia" do przepisów wchodzących w życie po 1 stycznia 2019 r. - powiedział wiceminister finansów Filip Świtała. To nowa instytucja, która ma dawać ochronę podatnikom.

Wiceminister powiedział, że w ramach wdrażanego programu 3xP - prostych, przejrzystych i przyjaznych podatków resort wyda "objaśnienia" do wszystkich nowych przepisów, które będą wchodzić w życie od 1 stycznia 2019 r.

"Myślę, że w połowie przyszłego roku powinny być gotowe objaśnienia do nowych regulacji" - poinformował Świtała. "Po raz pierwszy w historii będziemy mieć sytuację, że wraz z istotnymi zmianami podatkowymi będą objaśnienia MF, na podstawie których będzie można podejmować decyzje biznesowe" - wyjaśnił wiceminister.

Reklama

Świtała zapewnił, że przedsiębiorca, który się do tych objaśnień zastosuje, będzie chroniony na podstawie Ordynacji podatkowej. Ministerstwo zaprosiło do konsultacji na swojej stronie internetowej.

"Rozpoczęliśmy proces konsultacji przyszłych objaśnień. Będą one dotyczyły m.in. exit tax, MDR (obowiązek ujawniania informacji o schematach podatkowych - PAP), podatku u źródła, cen transferowych i IP Box (opodatkowania dochodów z komercjalizacji praw własności intelektualnej - PAP)" - tłumaczy. Podkreślił, że wydawanie objaśnień jest też praktyką innych państw. Przykładowo objaśnienia brytyjskie do przepisów MDR liczą prawie 200 stron.

"Na pewno wśród objaśnień znajdzie się też kwestia leasingu samochodów osobowych. Do tych zagadnień jest dużo pytań, na te pytania będziemy w objaśnieniach odpowiadać" - dodał wiceminister.

Świtała zapewnił, że objaśnienia będą swego rodzaju komentarzem ministerstwa do nowo wprowadzanych przepisów. "Uzasadnienia nie są traktowane jak oficjalne objaśnienia przepisów i nie dają ochrony z Ordynacji podatkowej. Chcemy dać ochronę firmom, ale nie arbitralnie, tak jak my uważamy. Dlatego prowadzimy konsultacje, aby poznać punkt widzenia podatników" - wyjaśnił Świtała.

Zaznaczył, że pewność stosowania przepisów, to również niższe koszty dla firm.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: nowe regulacje | Filip Świtała
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »