Wiceminister finansów o podatku od nadzwyczajnych zysków firm: Musimy wyważyć te zyski z możliwością inwestycyjną spółek

Wiceminister finansów Artur Soboń, pytany o podatek od nadzwyczajnych zysków powiedział: "Musimy wyważyć te zyski fiskalne z możliwością inwestycyjną spółek energetycznych". Zwrócił uwagę, że taki podatek nie jest w Europie "niczym nadzwyczajnym".

Wiceszef MF pytany w poniedziałek w radiu TOK FM o podatek od zysków firm energetycznych wskazał: - Wszystko zależy od tego, w jakim kształcie zostanie przyjęty i czy zostanie przyjęty. Musimy wyważyć te zyski fiskalne z możliwością inwestycyjną spółek energetycznych, bo przed tymi spółkami gigantyczne wydatki inwestycyjne po to, aby przechodzić transformację - to jest zawsze jakiś balans - powiedział Soboń.

Jaka będzie podstawa, jaka będzie stawka podatku?

Wiceminister przypomniał, że "nad różnymi wariantami" tego podatku pracuje resort klimatu i Urząd Regulacji Energetyki, a także Ministerstwo Aktywów Państwowych. - Pytanie, jaka będzie podstawa, jaka będzie stawka tego podatku - czy będzie to całość nadmiarowych zysków, czy nie, w jaki sposób będziemy te nadmiarowe zyski określać - wskazał. Dodał, że są to kwestie, "które na koniec dnia będą wpływać na to, jaka będzie konstrukcja i wpływ tego podatku do budżetu państwa".

Reklama

Soboń przypomniał, że "to jest istotna kwota" - wyższa nawet niż 13 mld zł. Dodał, że będzie to konstrukcja, która będzie umieszczona albo w podatku dochodowym od osób prawnych, albo będzie na ten podatek wpływać (...), bądź będzie naturalna z punktu widzenia podatników CIT".

W Europie wprowadzają tę daninę

Wiceminister zwrócił uwagę, że podatek od zysków nadzwyczajnych "nie jest dzisiaj w Europie niczym nadzwyczajnym". - Państwa albo go wprowadzają, zresztą w różny sposób, albo wspólnie o tym rozmawiają np. w formacie ministrów ds. energii UE, co do zakresu rozporządzenia, które obowiązywałoby w państwach UE.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie domagać się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadzwyczajne, nadmiarowe zyski. Natomiast w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że prawdopodobnie zostanie wprowadzone opodatkowanie nadzwyczajnych zysków dużych firm.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- Będzie podatek, a pieniądze z tego podatku pokryją koszt zamrożenia ceny energii i dla indywidualnych odbiorców - gospodarstw domowych, polskich rodzin, i również (...) dla instytucji wrażliwych i dla samorządów - potwierdził w niedzielę w TVP wicepremier Jacek Sasin. - Ulżymy Polakom, możecie państwo być spokojni. Robimy wszystko jako rząd, by w tym kryzysie ochronić Polaków - dodał. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatek od zysków nadzwyczajnych | Artur Soboń
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »