Większość Polaków złoży PIT za 2021 r. przez internet

Blisko 80 proc. Polaków rozliczyło zeznanie PIT za 2021 rok w lutym lub marcu br. 83 proc. podatników rozliczy się przez internet - co stanowi wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do ubiegłego roku.

Najpopularniejszą metodą składania zeznań podatkowych drogą internetową jest usługa Twój e-PIT, z której korzysta 51 proc. Polaków - wynika z badania KPMG w Polsce. 8 na 10 podatników zamierza podzielić się swoim 1 proc. podatku z organizacją pożytku publicznego, którą najczęściej wybiera w oparciu o sugestię znajomych lub rodziny.

Polacy nie zostawiają rozliczenia PIT na ostatnią chwilę. Blisko połowa podatników (47 proc.) mających obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym złożyła zeznanie podatkowe PIT w marcu, z kolei w lutym rozliczyło się 31 proc. podatników. Z możliwości odliczenia ulg podatkowych w zeznaniu rocznym zamierza skorzystać w tym roku 46 proc. podatników, z czego największą popularnością cieszy się ulga podatkowa na dziecko, którą zastosuje ponad połowa korzystających z odliczeń.

Reklama

Polacy polubili rozliczenia przez internet

PIT za 2021 rok złoży przez internet 83 proc. Polaków, z czego połowa za pomocą systemu Twój e-PIT. Pomimo, że spora grupa podatników do 26. roku życia korzysta z tzw. ulgi dla młodych, to właśnie wśród tej części podatników usługa Twój e-PIT cieszy się największą popularnością. Wśród najmłodszych Polaków - 73 proc. podatników do 26. roku życia rozlicza się bowiem z urzędem skarbowym z pomocą tego systemu. Korzystając z usługi Twój e-PIT blisko połowa podatników zadeklarowała, że zaakceptowała przygotowane wstępnie przez Krajową Administrację Skarbową zeznanie podatkowe bez dokonywania w nim żadnych zmian. 31 proc. Polaków zmieniło część danych w zeznaniu, natomiast 16 proc. (wzrost o 7 punktów procentowych w stosunku do poprzedniej edycji badania) odrzuciło wstępnie przygotowane przez KAS zeznanie roczne PIT i wypełniło je samodzielnie. Z kolei 8 proc. respondentów przyznało, że nie zrobi nic - zatem zeznanie PIT zostanie uznane za zaakceptowane i złożone z dniem 2 maja br., kiedy mija termin rozliczenia podatkowego za 2021 rok. Praktycznie wszyscy Polacy (98 proc. wskazań), którzy korzystają z systemu Twój e-PIT, oceniają go jako przyjazny i przejrzysty. Jednocześnie 90 proc. nie napotykało żadnych problemów z jego działaniem. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy, najczęściej dotyczą uwierzytelnienia do systemu.

Popularność rozliczenia PIT przez internet rośnie nieprzerwanie od kilku lat. Bez wątpienia jest to zasługa wprowadzonego kilka lat temu systemu Twój e-PIT. Co istotne, rozliczenie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej daje podatnikowi wiele korzyści, w tym szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Jeżeli bowiem podatnik swoje zeznanie wyśle za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje zwrot nadpłaty otrzyma w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast w przypadku rozliczenia i wysłania zeznania podatkowego w formie dokumentu papierowego, ewentualny zwrot podatku wynosi 3 miesiące - mówi Andrzej Marczak, Partner i Szef Zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

Tylko połowa podatników wypełnia zeznanie roczne samodzielnie

Połowa Polaków wypełni zeznania PIT za 2021 rok samodzielnie - co oznacza spadek o 8 punktów procentowych względem poprzedniej edycji badania. W stosunku do ubiegłego roku z kolei aż o 9 punktów procentowych wzrósł odsetek Polaków (39 proc.), którzy zlecają wypełnienie zeznania rocznego PIT komuś innemu. 11 proc. Polaków przyznało, że zeznanie roczne PIT przygotuje samodzielnie, ale skorzysta z częściowej pomocy innych. Polacy z prośbą o pomoc w wypełnieniu rocznego zeznania najczęściej udają się do księgowego (42 proc.), rodziny (32 proc.) lub znajomych (19 proc.).

Chociaż połowa Polaków zleca wypełnienie zeznania komuś innemu lub korzysta z częściowej pomocy podczas jego przygotowywania, ponad 60% uważa, że obowiązek wypełnienia formularza PIT jest bardzo lub raczej łatwym zadaniem, które większości podatników zajmuje maksymalnie pół godziny.

82 proc. Polaków przekaże 1% podatku

W tym roku do 82 proc. (wzrost o 4 punkty procentowe) wzrósł odsetek Polaków, którzy deklarują, że zamierzają przekazać 1 proc. swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Statystycznie najczęściej podatku nie przekazują najmłodsi Polacy, w wieku do 26 lat. Wybierając organizację pożytku publicznego, zdecydowana większość - 71 proc. Polaków polega na sugestiach lub prośbach znajomych albo rodziny. 15 proc. przyznaje, że wyboru organizacji pożytku publicznego dokonuje w sposób losowy, a kolejne 14 proc. na podstawie informacji z mediów.

Warto zaznaczyć, że już blisko 60 proc. podatników przekazuje w ciągu roku inne darowizny na rzecz OPP oraz instytucji i osób potrzebujących. Można prognozować, że w przyszłym roku odsetek ten wzrośnie jeszcze bardziej za sprawą dużego zaangażowania Polaków w pomoc obywatelom z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego Państwa.

Polski Ład a rozliczenie za 2021 r.

Większość zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Jest jednak kilka wyjątków, które można już uwzględnić podczas rozliczenia za 2021 rok. Wśród nich m.in. dodatkowa kategoria wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej czy nowe zasady rozliczenia ulgi prorodzinnej w przypadku braku porozumienia między podatnikami, którzy zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie lub w trakcie separacji (naprzemienna opieka) oraz rozszerzony został krąg osób uprawnionych do wspólnego z małżonkiem rozliczania się z podatku PIT. Z badania KPMG wynika, że połowa podatników nie ma świadomości, że część przepisów wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu odnosi się także do rozliczenia podatkowego już za 2021 rok.
 
Mimo, iż większość regulacji Polskiego Ładu dotyczy rozliczenia z fiskusem za 2022 rok, to część z nich wywiera również wpływ na tegoroczne zeznania podatkowe. Jedna z bardziej istotnych zmian dotyczy wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem. Dzięki wprowadzonym nowościom takie rozwiązanie jest dostępne już w pierwszym roku trwania małżeństwa. W konsekwencji oznacza to, że zawierając małżeństwo w trakcie roku, podatnicy mogą rozliczyć się wspólnie za dany rok. Niestety jak pokazują wyniki naszego raportu, tylko niespełna połowa podatników ma świadomość powyższych udogodnień - mówi Grzegorz Grochowina, Deputy Director i Szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Dziale Doradztwa Podatkowego w KPMG w Polsce.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: e-podatki | podatki | PIT | e-PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »