Wyroluj fiskusa, ratuj swoje oszczędności!

Na rok 2012 fiskus przewiduje koniec lokat antybelkowych. Może zatem wprowadźmy inwestowanie pod parasolem w ramach rolowania?

Zgodnie z projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej, od 1 stycznia 2011 r. podstawy opodatkowania oraz podatek w stosunku od odsetek od pożyczek, odsetek i dyskonta od papierów wartościowych oraz od odsetek od lokat i rachunków bankowych będą zaokrąglane do pełnych groszy w górę.

Obecnie 12,50 to w zaokrągleniu 12, a 12,51 to 13. W 2012 r. 12,50 w zaokrągleniu wyniesie 12,50, a 12,51 wyniesie 12,51.

Z tego właśnie powodu znikną lokaty antybelkowe, bazowały one bowiem na fakcie, że podatek od codziennych odsetek do 2,49 zł wynosił po zaokrągleniu 0,00 zł. Nie da się raczej obejść przepisu o zaokrąglaniu, możliwe jest jednak wprowadzenie kolejnych rozwiązań chroniących portfel podatnika - klienta banku.

Reklama

Kolejnym problemem nie jest bowiem sam podatek, ale fakt, że pobrany raz podatek nie pracuje już dla klienta banku, zabiera go bowiem skarb państwa. Możemy jednak fiskusa rolować. Wystarczy, aby klient nie zawierał z bankiem umowy umowy lokaty bankowej, ale nabywał weksel wystawiony przez bank, oprocentowany.

Załóżmy, że bank wystawia weksel płatny za rok, oprocentowany 8%. Klient przynosi ten weksel po roku i chce reinwestować pieniądze wraz z odsetkami. Gdyby były to pieniądze z lokaty, bank automatycznie powinien pobrać podatek dochodowy od odsetek i ta część zysku już więcej nie pracowałaby dla podatnika.

Weksel można jednak rolować. Gdy z jakiegokolwiek powodu termin płatności stronom nie odpowiada (np. klient chciałby przedłużyć okres inwestowania), można wystawić nowy weksel w miejsce starego. Jest to tzw. rolowanie. Powoduje ono, że przychód nie powstaje, powstanie dopiero z chwilą wykupu kolejnego weksla.

Potwierdza to interpretacja IBPBII/2/415-180/09/AK z 14 maja 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach "Rolowanie jest normalnym narzędziem restrukturyzacji długu. Polega na zamianie weksla do wykupu (tzn. weksla, którego okres dobiegł końca) na weksel nowej emisji.

Rolowanie weksla może zatem odroczyć termin płatności weksla, którego termin wykupu minął (...) W związku z powyższym dyskonto "nowego" weksla (weksla rolowanego) stanowi przychód w dacie faktycznej jego realizacji, tj. w chwili wykupu weksla przez jego wystawcę.

W momencie podpisania porozumienia nie powstanie po stronie inwestora przychód, a tym samym w momencie podpisania porozumienia wnioskodawca nie jest zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy."

Oczywiście strony mogą również zmienić oprocentowanie weksla.

W efekcie przez cały okres oszczędzania nie jest pobierany podatek dochodowy od odsetek należnych od banku. Jest on pobierany dopiero po zakończeniu inwestycji, co oznacza dodatkowy zysk dla inwestującego podatnika. Rozwiązanie to można porównać do funduszy inwestycyjnych, w ramach których można przenosić bez podatku środki z jednego subfunduszu do innego. Na koniec każdego okresu inwestowania (przy każdej dacie wykupu weksla) klient decyduje, czy chce wybrać środki (i zapłacić podatek od całości zysków), czy chce przedłużyć inwestycję (rolować weksel), inwestując również odsetki (tutaj regulujemy oprocentowaniem weksla).

Zyski z inwestycji rolowanej i porównanie z lokatą bankową:

Zatem zysk podatnika po dziesięcioletnim okresie inwestowania wyniesie 651,13 zł od zainwestowanych 10'000 zł, zatem 6,51%. To więcej, niż wynoszą roczne odsetki od lokaty po odliczeniu należnego podatku dochodowego

ePodatnik.pl
Dowiedz się więcej na temat: e-podatnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »