Reklama

Za które usługi pogrzebowe zapłacimy 8 proc. VAT?

Branża usług pogrzebowych jest jednym z najbardziej konkurencyjnych obszarów działalności gospodarczej. Działające w niej podmioty wykonują szereg usług związanych zarówno w pochówkiem, jak i towarzyszącymi mu okolicznościami. Jednak od 1 stycznia 2011 r., w związku ze zmianą przepisów o VAT zmienił się zakres preferencyjnego opodatkowania, dlatego też przedsiębiorcy działający w tej branży mają problem z opodatkowaniem swoich usług. W konsekwencji organy podatkowe, co chwilę wyjaśniają wątpliwości podatników.

Pierwszym problemem, jaki pojawił się po zmianie przepisów była klasyfikacja transportu zwłok. W interpelacji poselskiej nr 21285 zauważono, że urzędy skarbowe kwalifikują tę usługę do kategorii transportu lądowego pasażerskiego, gdzie indziej nieklasyfikowanego, przewidzianych w grupie 49.39.Z., podczas gdy wydaje się, że w naturalny sposób należy je zaliczyć do kategorii usług zakładów pogrzebowych, przewidzianych w grupie 96.03.Z PKD, objętych 8-procentową stawką podatku VAT.

Reklama

W odpowiedzi Ministerstwo Finansów potwierdziło, że zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. 2011 r. Nr 177 poz. 1054 z późn. zm.; dalej jako: "ustawa o VAT") w związku z poz. 180 załącznika nr 3 do tej ustawy usługi pogrzebowe, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych wraz z trumną lub urną (PKWiU 96.03), podlegają opodatkowaniu 8-procentową stawką podatku od towarów i usług. W jego ocenie: "niezależnie od tego, czy przewóz zwłok osoby zmarłej dokonywany będzie w ramach kompleksowej usługi pogrzebowej, czy też jako odrębna usługa transportowa sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 49.39 "Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany", usługa taka podlega opodatkowaniu według 8-procentowej stawki podatku od towarów i usług - na podstawie art. 146a ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w związku z poz. 157 załącznika nr 3 do tej ustawy. Zatem dla rozliczeń podatku od towarów i usług jest neutralne, czy przewóz zwłok osoby zmarłej zostanie zaliczony do grupowania PKWiU 96.03, czy też grupowania 49.39".

Z kolei Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20 kwietnia 2011 r. (sygn. IPPP2/443-396/11-4/JO) wyjaśnił czy usługa przechowywania zwłok i szczątków ludzkich wykonywanych na zlecenie objęta jest stawką VAT w wysokości 8 proc., czy w wysokości 23 proc. Organ podatkowy przypomniał, że zgodnie z treścią art. 5a ustawy o VAT, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne. Od dnia 1 stycznia 2011 r. na potrzeby podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. nr 207, poz. 1293 ze zm.). Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach statystycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził, że: "usługi przechowywania zwłok i szczątków ludzkich w chłodniach, wykonywane na odrębne zlecenie (przez szpital na zlecenie Wnioskodawcy) o symbolu PKWiU 96.03.12.0 mieszczą się w grupowaniu PKWiU 96.03 "Usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych wraz z trumną lub urną", tym samym podlegają opodatkowaniu 8 proc. stawką podatku od towarów i usług w związku z poz. 180 załącznika nr 3 do ustawy".

Natomiast w jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 7 października 2011 r. (sygn. IPTPP2/443-287/11-4/AW) odniósł się do możliwości zastosowania preferencyjnej stawki VAT usług pogrzebowych takich jak: wykonanie nagrobka, montaż kwatery, wykonanie kompleksowej usługi polegającej na montażu nagrobka i kwatery, wykonania odkrycie i zakrycia istniejącego nagrobka, wykonanie grobu ziemnego wraz z wykonanie katakumb oraz renowacji istniejącego nagrobka. W ocenie organu podatkowego o ile wykonywane usługi są związane z konkretną usługą pogrzebową, to podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 8 proc. na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z poz. 180 załącznika Nr 3 do ustawy o VAT.

Interpretacje organów podatkowych potwierdzają więc, że usługi o grupowaniu PKWiU 96.03 t. j. "Usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych wraz z trumną lub urną", podlegają od 1 stycznia 2011r. opodatkowaniu 8 proc. stawką podatku od towarów i usług w związku z poz. 180 załącznika nr 3 do ustawy.

Justyna Zając-Wysocka, radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Dowiedz się więcej na temat: pochówek | pogrzeb | VAT | R.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »