Reklama

Zagraniczne dochody wolne od podatku w Polsce a obowiązek złożenia zeznania - stanowisko Ministerstwa Finansów

Wynagrodzenie pracownika jest zajęte na poczet alimentów w stałej kwocie miesięcznej. Obecnie zostało także zajęte na poczet niespłaconej pożyczki bankowej. Czy w tym przypadku obowiązuje kwota wolna od potrąceń?

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Oznacza to, że w zeznaniu podatkowym muszą wykazać i rozliczyć zarówno dochody uzyskane w Polsce, jak również dochody zagraniczne.

Reklama

Przy czym przy rozliczaniu dochodów uzyskanych za granicą muszą stosować regulacje zawarte w dwustronnych umowach w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Umowy te określają metody, które pozwalają uniknąć zapłaty podwójnego podatku od tego samego dochodu, raz - w kraju uzyskania dochodu, a drugi raz - w kraju miejsca zamieszkania podatnika.

W tym zakresie umowy zawierane przez Polskę, w zależności od rodzaju dochodów, przewidują możliwość stosowania metody:

  • wyłączenia z progresją lub
  • proporcjonalnego odliczenia.

Przy metodzie wyłączenia z progresją zagraniczne dochody są zwolnione od opodatkowania w Polsce. Jednak jeżeli podatnik oprócz dochodów krajowych podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej uzyska dochody zagraniczne objęte zwolnieniem od opodatkowania, musi uwzględnić te zagraniczne dochody do wyliczenia stopy procentowej, którą zastosuje do obliczenia podatku należnego od dochodów krajowych. Tak wynika z art. 27 ust. 8 updof.

Z sygnałów od Czytelników wynika, że niektóre urzędy skarbowe informują o konieczności złożenia zeznania podatkowego, gdy podatnicy w roku podatkowym osiągnęli dochody zagraniczne objęte metodą wyłączenia z progresją, a jednocześnie nie uzyskali dochodów krajowych podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej. Czy rzeczywiście istnieje taki obowiązek? W tej sprawie nasze Wydawnictwo wystąpiło z pytaniem do Ministerstwa Finansów.

W odpowiedzi nadesłanej 11 marca 2016 r. resort potwierdził stanowisko, które dotychczas prezentowaliśmy na łamach naszego czasopisma. Stwierdził mianowicie, że: "(...) podatnik, który w roku podatkowym uzyskał wyłącznie dochody za granicą, do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, i jednocześnie nie osiągnął żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce według skali podatkowej, nie jest zobowiązany do złożenia w Polsce zeznania podatkowego. Może jednak złożyć zeznanie podatkowe jeżeli np. będzie chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego, tzn. złożyć zeznanie łącznie z małżonkiem (...)".

Zwróć uwagę!

Nie składa się zeznania podatkowego w sytuacji uzyskania zagranicznego dochodu zwolnionego od opodatkowania w Polsce, jeżeli brak jest dochodów krajowych podlegających opodatkowaniu.

Należy zauważyć, że inne zasady dotyczą podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali wyłącznie dochody za granicą, do których ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia. Są oni obowiązani wykazać takie dochody w zeznaniu podatkowym i opodatkować je na zasadach określonych w ustawie o PIT, nawet przy braku dochodów krajowych. Od wyliczonego podatku odliczają podatek zapłacony za granicą (art. 27 ust. 9 i 9a updof), a także mogą skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej, o ile spełnią warunki określone w art. 27g updof.


Przegląd Podatku Dochodowego Nr 7 z dnia 2016-04-01

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: egzekucja | w polsce | alimenty | tym | kwota wolna od podatku

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »