Zapłata przez dłużnika należności nieściągalnej a przychód podatkowy
W przypadku, gdy dłużnik ureguluje należność, której wartość (w kwocie netto) została już przez wierzyciela zaliczona do kosztów uzyskania przychodów (w związku ze spełnieniem warunków do uznania jej za nieściągalną), to po stronie wierzyciela powstanie z tego tytułu przychód podatkowy. Nie koryguje on natomiast kosztów uzyskania przychodów o wartość ujętej w tych kosztach należności.
Posiadaliśmy niezapłaconą (nieprzedawnioną) drobną należności z tytułu sprzedaży towarów, której nie mogliśmy wyegzekwować od dłużnika. Na koniec poprzedniego roku odpisaliśmy tę należność jako nieściągalną i zaliczyliśmy ją do kosztów uzyskania przychodów (w kwocie netto). Nieściągalność tej należności udokumentowaliśmy sporządzonym protokołem. W czerwcu br. należność ta została jednak uregulowana. Czy jej wartość (w kwocie netto) powinniśmy zaliczyć do przychodów podatkowych w tym roku? Czy wartość tej należności może "pozostać" w kosztach podatkowych poprzedniego roku?
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP, do przychodów zalicza się m.in. wartość zwróconych wierzytelności, które uprzednio (zgodnie z przepisami) zostały odpisane jako nieściągalne i zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W razie zwrotu części wierzytelności, przychód ustala się proporcjonalnie do udziału zwróconej części wierzytelności w jej ogólnej kwocie (art. 12 ust. 1a ww. ustawy). |
A zatem, gdy należność ujęta przez wierzyciela w kosztach uzyskania przychodów (w związku z uznaniem jej za nieściągalną) zostanie uregulowana, to po stronie wierzyciela powstanie z tego tytułu przychód podatkowy. Przychód ten wykazuje się w kwocie netto wierzytelności, gdyż ta właśnie kwota stanowiła koszt podatkowy.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 22 z dnia 2018-08-01