Reklama

Zmiany w podatkach. Polski Ład podpisany przez prezydenta

Prezydent podpisał ustawę podatkową z tzw. Polskiego Ładu. Od stycznia 2022 roku będziemy płacić podatki według nowych zasad. Dotyczy to zarówno pracowników, emerytów jak i przedsiębiorców.

Gigantyczna i skomplikowana reforma podatkowa mimo licznych protestów została uchwalona w ekspresowym tempie, co rządzący tłumaczyli korzyściami dla  zdecydowanej większości Polaków, głównie za sprawą podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podwyższenia drugiego progu podatkowego z 85 528 zł do 120 tys. zł. Jednocześnie jednak Polski Ład likwiduje możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotnej, co przekłada się na duży wzrost tej daniny. Wprowadzono tzw. ulgę dla klasy średniej w postaci specjalnego algorytmu, która ma części osób neutralizować wzrost składki zdrowotnej.  Nowelizacja oznacza bardzo duże zmiany w naliczaniu składek dla przedsiębiorców (będą liczone inaczej przy każdym z rodzajów opodatkowania).

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Wbrew licznym apelom ustawodawca nie uwzględnił kluczowego postulatu, czyli przesunięcia wejścia w życie przepisów o rok, co pozwoliłoby na przygotowanie się do tych zmian, a te są skomplikowane. Dużo z nich wprowadzano już na późnym etapie legislacyjnym. Apelowała do prezydenta w tej sprawie Rada Przedsiębiorczości.

Właśnie tempo prac i brak rzetelnych konsultacji bardzo obszernej ustawy podatkowej (a konkretnie nowelizacji ponad dwudziestu ustaw) wprowadzającej rządową reformę Polski Ład wzbudzało od początku największe kontrowersje i protesty.

Nowe regulacje wejdą w życie już od stycznia 2022 roku. Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało, że w najbliższych tygodniach uruchomi specjalną infolinię. Zmian jest dużo i dotyczą w zasadzie wszystkich grup społecznych, nie tylko przedsiębiorców, ale także pracowników i emerytów.

Co zmienia Polski Ład w podatkach?

1.    Kwota wolna wzrośnie do 30 tys. zł rocznie i będzie jednakowa dla wszystkich rozliczających się według skali podatkowej, bez względu na wysokość dochodów. To oznacza, że z tej kwoty wolnej skorzystają również osoby prowadzące działalność gospodarczą, rozliczające się według skali podatkowej.

2.     Zwiększeniu ulegnie próg dochodów, od którego stosowana jest stawka podatkowa 32 proc. Próg ten wynosi aktualnie 85 528 zł i wzrośnie do kwoty 120 000 zł.

3.     Zostanie wprowadzony nowy parapodatek, w praktyce urzeczywistniony poprzez wprowadzenie zakazu odliczania od podatku jakiekolwiek części składki zdrowotnej. Składka zdrowotna co do zasady będzie wynosiła 9 proc., z wyjątkiem przedsiębiorców rozliczających się według stawki liniowej- którzy zapłacą 4,9 proc. oraz ryczałtowców, którzy zapłacą zryczałtowaną składkę zdrowotną.

4.     Wprowadzone zostaną różnego rodzaju nowe ulgi, z których do najbardziej powszechnych należy zaliczyć:

a.     Ulgę dla klasy średniej (dla pracowników i przedsiębiorców rozliczających się według skali) osiągających przychody (pracownicy) lub dochody (przedsiębiorcy) w przedziale od 68 412,00   - 133 692,00 zł. Osiągnięcie przychodów/dochodów o 1 zł wyższych lub niższych od wskazanych pozbawia podatnika prawa do ulgi całkowicie.

b.     Ulgę dla rodziców/opiekunów wychowujących co najmniej 4 dzieci - dochód do wysokości 85 528 zł u każdego z rodziców/opiekunów będzie zwolniony z opodatkowania. Każdy z rodziców ma prawo do skorzystania z ulgi, co oznacza, że rodzina z 4 dzieci nie zapłaci podatku do kwoty 231 tys. zł.

c.      Ulgę dla pracujących seniorów - mężczyźni powyżej 65. roku życia i kobiety powyżej 60. roku życia będą zwolnieni z podatku dochodowego również do kwoty 85 528 zł, jeśli zrezygnują z pobierania świadczeń emerytalnych.

5.      Ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci polegająca na prawie do obliczenia podatku w podwójnej wysokości od połowy dochodów zostanie zastąpiona odliczeniem od podatku w kwocie 1500 zł, niezależnie od wysokości dochodów oraz liczby dzieci.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

Prezydent podpisał także nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw - poinformowało we wtorek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta PR.

Nowela wprowadza europejskie regulacje dotyczące wymogów kapitałowych dla firm inwestycyjnych, tak zwanego pakietu IFD/IFR.

W ramach nowych przepisów firmy inwestycyjne zostaną podzielone na trzy kategorie ze względu na ich wielkość i wzajemne powiązania z innymi podmiotami finansowymi i gospodarczymi. Pierwsza będzie obejmować instytucje o charakterze systemowym, a druga - grupować podmioty mniejsze, bez znaczenia systemowego, ale charakteryzujące się najwyższym prawdopodobieństwem generowania ryzyka dla klientów, rynków lub prawidłowego funkcjonowania firm inwestycyjnych. Trzecia kategoria będzie dotyczyć małych i wzajemnie niepowiązanych firm inwestycyjnych, dla których określono najmniej restrykcyjne wymogi.

Nowela zakłada także obowiązek stałego spełniania minimalnego wymogu kapitałowego w wysokości równej poziomowi wymaganego kapitału założycielskiego.

Zgodnie z ustawą zmianie ulegnie katalog środków nadzorczych przysługujących Komisji Nadzoru Finansowego, która w razie potrzeby będzie mogła ustanowić dodatkowe wymogi w zakresie funduszy własnych lub wymogów dotyczących płynności. Ponadto zmianie ulegnie przepis dotyczący polityki wynagrodzeń w domach maklerskich. Zgodnie z projektem, będzie ona musiała być m.in. neutralna pod względem płci. Doprecyzowano także, kiedy występuje obowiązek powołania komitetu ds. wynagrodzeń, jak również obowiązki przekazywania do KNF informacji o wynagrodzeniach w domach maklerskich.

Zmiana wprowadza także przepisy dotyczące wymogu sprawozdawczości dla firm inwestycyjnych, proporcjonalnego do działalności firm oraz wymogów ram ostrożnościowych.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym, że zmiany w ustawie o nadzorze nad rynkiem kapitałowym wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a zmiany w ustawie o zasadach pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie i osób zatrudnionych w podmiotach sektora finansowego zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 r. Wskazane w ustawie zmiany dotyczące ustawy Prawo bankowe wejdą w życie 1 stycznia 2023.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »