Zmiany w stawkach VAT. Rząd obniża podatek m.in. na kubeczki menstruacyjne

O tegorocznych podwyżkach akcyzy powiedziano już niemal wszystko, ale w 2025 roku zmieniają się także stawki VAT. Niektórzy mogą spodziewać się obniżek podatków, inni ich unikną, a kto zapłaci więcej? Sejm przyjął nowelizację ustawy o VAT.

  • W piątek 24 stycznia Sejm uchwalił projekt ustawy zmieniającej ustawę o VAT. 
  • To oznacza zmiany stawek tego podatku (podwyżki i obniżki) oraz przedłużenie i doprecyzowanie niektórych regulacji.
  • Zmiany mają wejść w życie 1 kwietnia 2025 roku. Teraz ustawa czeka na decyzję Senatu.

Doprecyzowanie przepisów, obniżka z 23 do 8 proc. i utrzymanie dotychczasowych obniżonych stawek. Sejm przyjął nowelizację ustawy o VAT. Sprawdzamy, co ona oznacza.

Reklama

Obniżki stawek VAT dla kilku kategorii

Nowelizacja zmienia stawki VAT pierwszy raz od czterech lat, a dotyczy to przede wszystkim: 

  • zerowej stawki VAT dla statków ratowniczych i łodzi ratunkowych wykorzystywanych na morzu, a jednak nie są statkami i łodziami pełnomorskimi;
  • obniżki stawki VAT z 23 proc. do 5 proc. od kubeczków menstruacyjnych (dotychczas kubeczki były wyjątkiem wśród produktów higienicznych z wyższą stawką);
  • utrzymania 8 proc. VAT dla wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych;
  • bezterminowe utrzymanie 8 proc. VAT dla produktów rolnych: nawozów, podłoża pod uprawy, środków ochrony roślin i innych.

Rośnie stawka VAT dla marihuany

Objęte podstawową stawką VAT zostają wyroby z konopi siewnej do palenia lub wdychania bez spalania. Zgodnie z ustawą stawka VAT w tym wypadku wzrośnie z 8 do 23 proc., jednak nie będzie dotyczyć wszystkich rodzajów marihuany:

"Podwyższenie stawki VAT do 23 proc. nie dotyczy natomiast dostawy konopi siewnej wykorzystywanej w celach medycznych. Oznacza to, że dostawa wyrobów określanych jako 'marihuana medyczna', czyli wykorzystywanych wyłącznie w celach medycznych, będzie nadal opodatkowana stawką obniżoną w wysokości 8 proc." - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Z kolei resort rolnictwa zablokował ostatecznie podwyżki VAT przy sprzedaży koni i osłów. Ta miała zostać podwyższona z 8 do 23 proc.

Kasa fiskalna bez wymogów integracji z terminalem

W ustawie pojawia się jeszcze jedna istotna dla przedsiębiorców zmiana. Zniesiony zostanie wprowadzony przez Polski Ład obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi na rzecz raportowania danych dotyczących transakcji płatniczych przez agentów rozliczeniowych:

"Wprowadzenie tego obowiązku (Polski Ład) zostało odroczone do końca 2024 r. Z uwagi na napływające sygnały z rynku o braku dostępności terminali płatniczych pozwalających na integrację z kasami rejestrującymi oraz fakt, że wprowadzony w okresie przejściowym obowiązek raportowania danych przez agentów rozliczeniowych spełnia założony cel uszczelniający, zasadne jest zaniechanie tego wymogu" - tłumaczy resort finansów.

Zmiany ustawy o VAT, a więc także nowe stawki podatkowe wejdą w życie 1 kwietnia 2025 roku. Do tego czasu obowiązywać będą dotychczasowe zasady. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stawka VAT | nowelizacja ustawa | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »