Zmiany w uldze termomodernizacyjnej. Resort chce, by skorzystało więcej osób

Ulga termomodernizacyjna do zmiany. Będzie z niej mogło skorzystać szersze grono odbiorców. Nowe przepisy to część pakietu zmian w podatkach, które szykuje resort finansów.

  • Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w podatkach
  • Część zmian ma być "jednoznacznie korzystna dla podatników"
  • Wśród nich znajdą się nowe przepisy dotyczące ulgi termomodernizacyjnej
  • Skorzysta z niej więcej osób niż do tej pory

Ulga termomodernizacyjna także dla osób, które korzystały z projektów termomodernizacyjnych organizowanych przez gminy. Takich zmian chce Ministerstwo Finansów. 

Nowe przepisy znajdą się wśród zmian, które rząd chce przyjąć jeszcze przed końcem roku.

Reklama

Ulga termomodernizacyjna także bez faktury

- Chcemy, by osoby, które korzystały z projektów termomodernizacyjnych organizowanych przez gminy, mogły skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) wiceminister finansów Jarosław Neneman. Dodał, że będzie można odliczyć też straty z lat poprzednich przy obliczaniu daniny solidarnościowej.

Zgodnie z obecnymi przepisami, wydatki poniesione przez podatnika, m.in. na ocieplenie budynku, montaż pompy ciepła czy paneli fotowoltaicznych można odliczyć od podstawy opodatkowania PIT. Do udokumentowania wydatków konieczna jest faktura VAT.

- To okazało się problemem w przypadku, kiedy projekty termomodernizacyjne współfinansuje czy też współorganizuje gmina i to gmina otrzymuje zapłatę od podatnika. Chodzi o to, że gmina nie zawsze jest podatnikiem VAT i nie zawsze może wystawić fakturę - tłumaczył Neneman.

W rezultacie część osób nie mogła skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, jeśli płatność szła na rzecz gminy. Tylko dlatego, że mogli dostać faktury od samorządu.Poprawiamy ten przepis i po zmianie podstawą ulgi będzie dowód wpłaty na rzecz gminy - mówił wiceminister finansów. 

Dla kogo ulga termomodernizacyjna

Przypomnijmy, że z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego. Ulga nie jest skierowana do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. 

Obecnie funkcjonuje zamknięty katalog wydatków, na które przysługuje ulga. Ich efektem musi być zmniejszenie zapotrzebowani na energię albo zmniejszenie jej strat w budynku, podłączenie centralnego ogrzewania albo wymiana źródła ciepła. Wydatki uprawniające do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej znajdziemy w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Ulgę mogą obecnie zastosować podatnicy rozliczający się:

  • według skali podatkowej,
  • według jednolitej 19-proc. stawki (tzw. podatek liniowy),
  • w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ulga termomodernizacyjna | ulgi podatkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »