Zwolnienia nie będzie

W najbliższym czasie nie dojdzie do ustawowego zwolnienia z podatku od nieruchomości inwestorów, którzy do końca ub.r. uzyskali zezwolenia na działalność w specjalnych strefach ekonomicznych, a także spółek zarządzających SSE.

W najbliższym czasie nie dojdzie do ustawowego zwolnienia z podatku od nieruchomości inwestorów, którzy do końca ub.r. uzyskali zezwolenia na działalność w specjalnych strefach ekonomicznych, a także spółek zarządzających SSE.

Tylko niektóre gminy, na terenie których położone są specjalne strefy ekonomiczne, podjęły decyzje o zwolnieniu tamtejszych inwestorów z podatku od nieruchomości. Władze samorządowe Bielska-Białej przyznały ulgę podatkową inwestorom z naszej strefy na dwa lata. Oczekujemy, że również inne gminy podejmą podobne decyzje - powiedział PG Włodzimierz Żak z Katowickiej SSE. Jak podkreślił, przedsiębiorcy rozważający możliwość rozpoczęcia działalności w specjalnej strefie pytają, czy na danym terenie samorząd wprowadził ulgi. Oznacza to, że większe szanse na pozyskanie inwestorów mają gminy, które zdecydują się na udzielenie zwolnień.

Reklama

Spośród pięciu gmin, na terenie których znajduje się Legnicka SSE, władze dwóch - Polkowic i miasta Legnicy - udzieliły inwestorom ulg w podatku od nieruchomości. Wysokość zwolnień uzależniono od liczby zatrudnionych przez inwestorów pracowników - poinformowano PG w Legnicką SSE.

Radni miasta Bartoszyce podjęli decyzję zwalniającą na dziesięć lat z podatku od nieruchomości inwestorów z naszej strefy - poinformowano PG w Warmińsko-Mazurskiej SSE. Jak podkreślono, także władze Dobrego Miasta stworzyły przedsiębiorcom możliwości do ubiegania się o przywileje podatkowe.

Do 31 grudnia 2000 r. firmy ze stref i spółki zarządzające SSE nie płaciły podatku od nieruchomości. Jedni i drudzy zostali pozbawieni tego przywileju od 1 stycznia br. Obecnie zwolnień mogą udzielać jedynie samorządy lokalne, na terenie których znajdują się SSE, gdyż podatek od nieruchomości stanowi dochód gmin.

Grupa posłów podjęła niedawno próbę przywrócenia stanu prawnego obowiązującego do końca ub.r. 26 kwietnia 2001 r. posłowie ci skierowali do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy SSE zmierzający do zwolnienia z podatku od nieruchomości inwestorów, którzy do końca ub.r. uzyskali zezwolenia na działalność w SSE, a także spółek zarządzających strefami. Zdaniem posłów, likwidacja ulg była naruszeniem praw nabytych w SSE. 31 maja br. poselski projekt skierowany został do pierwszego czytania w komisji gospodarki oraz komisji samorządu, z jednoczesnym zaleceniem zasięgnięcia opinii komisji finansów publicznych.

Do pierwszego czytania jednak nie doszło, gdyż postanowiono najpierw sfinalizować prace nad wcześniejszymi projektami - usłyszeliśmy w sejmowych komisjach. Oznacza to, że poselski projekt nie ma już szans na uchwalenie w tej kadencji parlamentu - powiedzieli PG eksperci z Kancelarii Sejmu.

Dla wielu przedsiębiorstw, które jeszcze w ub.r. rozpoczęły działalność w SSE, zwolnienie z podatku od nieruchomości było w praktyce jedyną dostępną ulgą - powiedział PG Włodzimierz Żak z Katowickiej SSE. Jak wyjaśnił, z powodu wysokich nakładów inwestycyjnych firmy te nie zdążyły jeszcze wypracować zysków, co oznacza, że nie mogły też skorzystać z ulgi w podatku dochodowym.

Prawo i Gospodarka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »