Zwolnienie z podatku od psów nie dla każdego seniora
Podatek od psów to opłata gminna, ale interpretacje o tym, jak należy go stosować, wydaje minister finansów. I właśnie ukazała się wykładnia, według której nie każdej osobie powyżej 65. roku życia należy się zwolnienie z podatku.
Możliwość pobierania przez gminy opłat od posiadania psów została zapisana w art. 18a ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Ale już w ust. 2 znalazła się lista osób, które z tego podatku są zwolnione.
Wśród osób, które podatku nie muszą płacić, są osoby "w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe", które są zwolnione z opłaty z tytułu posiadania jednego psa. Sformułowanie o "prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe" seniorach dla wielu urzędników okazało się na tyle niejasne, że minister finansów wydał interpretację ogólną.
W wykładni, opublikowanej 15 września tego roku (sygnatura PS2.849.5.2016), minister finansów przyznał, że nie ma ustawowej definicji "samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego", więc należy sięgnąć do słownika. I właśnie ze słownika minister wywiódł, że "przez samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego" należy rozumieć prowadzenie tego gospodarstwa pojedynczo, a nie wspólnie z innymi osobami. "Samodzielnie" nie może bowiem oznaczać "wraz z kimś" lub "wspólnie z inną osobą", gdyż pojęcia te wzajemnie się wykluczają".
Tym samym więc minister finansów uznał, że zwolnienie z podatku od psów należy się wyłącznie osobom w wieku powyżej 65 lat, które prowadzą jednoosobowe gospodarstwa domowe.
Poza wykładnią słownikową resort powołał się na wykładnię celowościową. Z wykładni wynika, że celem wprowadzenia zwolnienia z opłaty od posiadania psów było ulżenie tym osobom starszym, które "samodzielnie ponoszą ciężar finansowy prowadzonego przez siebie gospodarstwa domowego i mają w związku z tym wyższe koszty utrzymania, niż osoby zamieszkujące razem z innymi osobami, które wspólnie zaspokajają swoje potrzeby życiowe".
Dodatkowo minister napisał, że opłata jest pobierana od osób, a nie od grup osób. A więc warunki uprawniające do zwolnienia musi spełniać każda z osób, ubiegających się o zwolnienie. To oznacza - wynika z interpretacji - że nie można zwracać uwagi na wiek każdej z ubiegających się osób z osobna, pomijając konieczność "samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego".
A więc - jak podsumował minister finansów - zwolnieniem z opłaty od posiadania psów "nie są objęte osoby prowadzące gospodarstwa domowe wspólnie z innymi osobami, nawet wówczas, gdy każda z nich ukończyła 65 lat".
Marek Siudaj