Reklama

Zwolnienie z podatku za remont elewacji budynku

Właściciele budynków objętych ochroną konserwatorską w Rudzie Śląskiej mogą nawet przez 10 lat nie płacić podatku od nieruchomości, jeżeli zdecydują się na remont frontowej elewacji budynku. Specjalną uchwałę w tej sprawie podjęli miejscy radni.

Jak podał w piątek rudzki magistrat, w Rudzie Śląskiej jest ok. 2,2 tys. budynków objętych ochroną konserwatorską lub wpisanych do rejestru zabytków. Zwolnienie od podatku obejmować będzie budynki, które bezpośrednio przylegają do chodnika lub jezdni.

O zwolnienie będą mogli ubiegać się zarówno właściciele prywatni, jak i wspólnoty mieszkaniowe oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą. Remont trzeba będzie przeprowadzić w ciągu roku od zgłoszenia takiego zamiaru.

- Pomimo starań administratorów wiele budynków w mieście jest w złym stanie. Zwolnienie z podatku od nieruchomości to wyciągnięcie ręki w stronę tych wszystkich, którzy rozważali przeprowadzenie remontu, ale odkładali tę decyzję - wyjaśniła skarbnik miasta Ewa Guziel.

Reklama

Z projektem uchwały, która w ostatnich dniach została przyjęta przez radnych Rudy Śląskiej, zapoznał się wcześniej Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nie wnosząc żadnych zastrzeżeń.

W latach 2004-2011 w Rudzie Śląskiej obowiązywała już ulga w podatku od nieruchomości dla firm tworzących nowe miejsca pracy. Nie cieszyła się jednak dużą popularnością. W tym czasie skorzystało z niej ledwie 15 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

W tym roku miasto przeznaczy ponad 1 mln zł na inwestycje w zabytki i remonty obiektów objętych ochroną konserwatorską. Za 450 tys. zł wykonany zostanie remont elewacji budynku gimnazjum nr 13, natomiast 230 tys. zł kosztować będzie remont elewacji budynku Muzeum Miejskiego. Taka sama kwota trafi na renowację dachu stuletniego budynku w historycznej części Orzegowa - dzielnicy miasta. Za 600 tys. zł miasto zamierza także utworzyć Centrum Inicjatyw Społecznych dla tej dzielnicy.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Dowiedz się więcej na temat: właściciele | remonty | zwolnienie z podatku | budynek | podatkach | budynki | 10. lat | remont

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »