Reklama

Ekwiwalent dla pracownika za używanie do celów służbowych prywatnego telefonu

Spółka z o.o. zatrudnia kierownika działu, który do celów służbowych używa własny telefon komórkowy. Będzie on otrzymywał z tego tytułu ekwiwalent pieniężny w wysokości 100 zł. Czy od kwoty tego ekwiwalentu powinniśmy naliczyć mu składki ZUS?

W przypadku, gdy pracodawca zwraca pracownikowi (tu: kierownikowi) wydatki poniesione w związku z użytkowaniem w celach służbowych prywatnego telefonu, nie stanowią one dla pracownika podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Tak będzie jednak tylko wtedy, gdy wydatki, o których mowa, spełniają warunki uznania ich za ekwiwalent pieniężny. Taki wydatek korzysta z wyłączenia ze składek w wysokości kosztów faktycznie wykonywanych rozmów służbowych oraz rekompensaty za zużycie prywatnego telefonu.

Generalnie wypłacone pracownikowi ekwiwalenty pieniężne za użyte przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, będące jego własnością, są zwolnione z oskładkowania. Wynika to z § 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106 ze zm.). Wyłączenie to dotyczy kwot wypłaconych pracownikowi, a określonych przez pracodawcę jako ekwiwalent pieniężny (np. w funkcjonujących u danego pracodawcy przepisach płacowych). Ma ono zastosowanie po spełnieniu określonych warunków, tj.:

  • ekwiwalent powinien być wypłacony w formie pieniężnej, 

  • narzędzia, materiały lub sprzęt faktycznie są wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy, 

  • rzeczy te muszą być własnością pracownika, 

  • kwota wypłaconego ekwiwalentu musi odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom (najlepiej jeśli pracownik dołączy biling i wskaże, które rozmowy były służbowe).

Jeśli zatem wypłacany ekwiwalent spełnia powyższe wymogi, to jest zwolniony ze składek.

Natomiast, jeśli pracodawca wypłaca pracownikowi ryczałt (czyli uzgodnioną wcześniej kwotę bez powiązania z poniesionymi wydatkami), to podlega on ozusowaniu.

Reklama


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 24 z dnia 2011-08-20

GOFIN podpowiada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »