Reklama

Oskładkowanie i opodatkowanie premii zadaniowej

Czy od jednorazowej nagrody wypłaconej dyrektorowi za wykonanie dla firmy zadania niezwiązanego z jego służbowymi obowiązkami należy naliczyć składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz podatek?

Czy od jednorazowej nagrody wypłaconej dyrektorowi za wykonanie dla firmy zadania niezwiązanego z jego służbowymi obowiązkami należy naliczyć składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz podatek?

Jednorazowa nagroda pieniężna wypłacona z tytułu realizacji zadań dla firmy, nawet jeśli nie było ono związane z obowiązkami służbowymi dyrektora, nie może być wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i powinna zostać opodatkowana.

W rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Reklama

Z kolei podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia chorobowego i zasiłku oraz przychodów wymienionych w rozporządzeniu składkowym. Zatem składki na ubezpieczenia społeczne powinny być naliczane od wypłaconego w danym miesiącu przychodu oraz wszystkich przychodów wymienionych w rozporządzeniu składkowym. Nagroda przyznana za osiągnięcia nie jest zwolniona z obowiązku odprowadzania składek. W konsekwencji oznacza to, że od jej wysokości istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, a co za tym idzie - również składki zdrowotnej.

Anna Kopyść

Podstawa prawna:
- art. 12 Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
- § 1, § 2 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
- art. 18 ust. 1 Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »