Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Litwa: Rząd zatwierdził projekt ustawy o wprowadzeniu euro

Litewski rząd zatwierdził w środę projekt ustawy zakładający wprowadzenie w tym kraju wspólnej europejskiej waluty w 2015 roku. Najnowsze badania opinii publicznej pokazują, że Litwini obawiają się, iż wprowadzenie euro wpłynie na wzrost cen.

Teraz projekt ustawy trafi do Sejmu Litwy. Premier Algirdas Butkeviczius zapowiedział we wtorek, że poda się do dymisji, jeżeli jego kraj nie wprowadzi euro w przyszłym roku.

W projekcie ustawy o wprowadzeniu euro przewidziano, że od dnia wejścia europejskiej waluty lit będzie wymieniany na nią w nieograniczonej ilości i bez określonego limitu czasowego przez Bank Litwy. Walutę wymieniać będą też banki komercyjne i państwowa poczta, jednak tylko przez pierwsze sześć miesięcy od momentu wprowadzenia euro.

Rozliczeń w litach będzie można dokonywać jeszcze w ciągu 15 dni od chwili wprowadzenia euro. W tym czasie reszta będzie wydawana w euro. Jednakże w komunikacji miejskiej czy taksówkach, ze względów praktycznych, proponuje się wydawanie w tym czasie reszty także w litach.

Reklama

Litwini obawiają się, że przystąpienie ich kraju do strefy euro wpłynie na wzrost cen. Ostatnie badania instytutu Spinter Tyrimai przeprowadzone na zamówienie portalu Delfi.lt wskazują, że 60,6 proc. respondentów przewiduje wzrost cen. Tylko 5,5 proc. uważa, że wprowadzenie euro nie będzie miało wpływu na ceny towarów i usług.

Litewski minister finansów Rimantas Szadzius uspokaja, że po wejściu Litwy do strefy euro "nikt nie zubożeje i nikt się nie wzbogaci".

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: projekt | wzrost cen | Litwa | ustawy | euro | wprowadzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »