Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Minister finansów Łotwy o Polsce: Chcecie być potęgą? Przyjmijcie euro!

"Jeżeli Polska chce się stać bardzo ważną i wpływową europejską superpotęgą, jeżeli rzeczywiście macie takie ambicje, to przyjęcie euro jest bardzo ważne i powinniście nad tym dyskutować" - tak twierdzi w specjalnym wywiadzie dla RMF FM minister finansów Łotwy Andris Vilsk. Rozmawiał z nim w Rydze wysłannik RMF FM Krzysztof Berenda.

Krzysztof Berenda: Dlaczego dołączenie do strefy euro było dla was takie ważne? Na tyle istotne, że postanowiliście to zrobić pomimo sprzeciwu społeczeństwa?

Andris Vilks: - To dla nas zawsze było bardzo ważne. Chociażby dlatego, że jesteśmy położeni w bardzo wrażliwym geopolitycznie miejscu. Z tego samego powodu Estonia dołączyła dwa lata temu do strefy euro i dlatego też wkrótce zrobi to Litwa.

- Po prostu będąc w takim sąsiedztwie, nie mamy wielu opcji. Nie możemy siedzieć i patrzeć na to, co się wydarzy. Dlatego też od czasu odzyskania niepodległości zdecydowaliśmy o dołączeniu do Unii Europejskiej, potem do NATO, OECD, a teraz do strefy euro.

Reklama

- Chcemy trzymać się jądra Europy, chcemy odzyskać nasze miejsce w sercu Europy. Skoro spełniliśmy wszystkie kryteria z Maastricht, to po co marnować czas i czekać. Postanowiliśmy dołączyć.

- Trzeba też pamiętać, że nasza gospodarka jest bardzo uzależniona od Europy. I tak byliśmy zdani na euro. To po prostu było dla nas naturalne i bezpieczniejsze.

No to wywołał pan pytanie polityczne. Czy nie boicie się Rosji? Że będzie chciała w jakiś nieczysty sposób odzyskać nad wami kontrolę? No, bo jednak macie na wschodzie tego wielkiego brata.

- Oczywiście zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego lepiej dla nas, żebyśmy trzymali się Zachodu i stopniowo zmniejszali wpływy Rosji w naszym kraju.

- Jesteśmy bardzo mały krajem i gdyby coś się wydarzyło, to nasza stara waluta po prostu by się zawaliła. Mamy jednak świadomość, że Rosja może zrobić z nami, co chce, dlatego próbujemy się zabezpieczać i dlatego tak ważne było dla nas wyjście z dawnej strefy sowieckich wpływów.

Panie ministrze, zapytam o Polskę. Dla mojego kraju wprowadzenie euro jest "celem strategicznym" - tak to określają politycy, ale nie jest celem szybkim do spełnienia. Czy rekomendowałby pan polskiemu rządowi przystąpienie do strefy euro?

- To oczywiście w pełni zależy od Polski. Wasz kraj jest znacznie bardziej samowystarczalny, jest rzecz jasna znacznie większy i od lat korzysta z własnej polityki pieniężnej. Macie bardzo silny bank centralny.

- Wydaje mi się, że dla Polski najważniejszą kwestią jest to, by stać się bardzo ważną i wpływową europejską superpotęgą. Jeżeli rzeczywiście macie takie ambicje, to przyjęcie euro jest tu bardzo ważne i powinniście nad tym dyskutować.

Wróćmy do Łotwy. Od kilkudziesięciu godzin pana kraj jest członkiem strefy euro. Czego się pan po tym spodziewa? Szybszego wzrostu gospodarczego? Większej stabilności?

- Przede wszystkim stabilności. Nie będzie już spekulowania walutą i atakowania naszej gospodarki. Dzięki temu nasza gospodarka będzie silniejsza.

To stworzy więcej miejsc pracy?

- Też. Będzie więcej miejsc pracy i więcej zagranicznych inwestycji. Wierzę, że to przełoży się na ogromną liczbę właśnie nowych miejsc pracy.

A w jaki sposób dołączenie do strefy euro ma się przełożyć na więcej miejsc pracy?

- Głównie za sprawą zwiększenia zaufania. Ponieważ będziemy stabilniejszą gospodarką, to będziemy mieli lepszy rating, czyli lepszą ocenę wiarygodności kredytowej. Dla zagranicznych inwestorów będziemy bezpieczniejszym krajem.

- Do tego strefa euro powoli wychodzi z kryzysu i będzie tam wzrost gospodarczy. Europejskie firmy będą szukały rynków do ekspansji i właśnie dostały kolejny do wykorzystania. My możemy na tym tylko zyskać. Zwłaszcza przy takim położeniu geograficznym, jakie mamy.

Krzysztof Berenda

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

RMF
Dowiedz się więcej na temat: euro w Polsce | Łotwa | chciał | wymiana walut | przyjęcie euro | euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »