Umiejętność korzystania z informacji ważną umiejętnością liderów
Żeby zasilić polską gospodarkę w nowoczesne kompetencje i żeby uczynić ją innowacyjną, potrzebna jest międzynarodowa wymiana doświadczeń, umiejętność korzystania z informacji i programów wsparcia, takich jak Program Erasmus+ - twierdzą uczestnicy panelu “Liderzy dzisiaj i liderzy jutro - jak przygotować swoje firmy i pracowników do nowych wyzwań Przemysłu 4.0", który odbył się w ramach XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos co kilka lat publikuje ranking dziesięciu najważniejszych umiejętności i kompetencji liderów. W 2020 roku, w ostatniej publikacji, za najważniejszą kompetencję uznano kompleksowe rozwiązywanie problemów. Autorzy rankingu wyróżnili też krytyczne myślenie, kreatywność, zarządzanie ludźmi także inteligencję emocjonalną i elastyczność myślenia. Zdaniem uczestników ważne jest też rozwiązywanie problemów, szybkość dokonywania analiz i umiejętność korzystania z wiedzy.
- Żaden informatyk nie stworzy dobrej aplikacji mierzącej ciśnienie krwi jeśli nie będzie umiał odpowiednio wykorzystać danych na temat zdrowia - zwracał uwagę dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.
Jego zdaniem, w kształtowaniu liderów i przygotowaniu pracowników do nowych wyzwań pomagają doświadczenia nabyte w Polsce, ale też w innych krajach. Szanse na nie daje Program Erasmus+. Od 2014 do 2020 roku, podczas poprzedniej perspektywy finansowej Programu, ponad 100 tysięcy młodych ludzi z Polski skorzystało ze sfinansowanych, dwumiesięcznych staży zagranicznych. Oprócz studentów, wzięli w nich udział uczniowie technicznych szkół branżowych. Mieli okazję szukać doświadczenia w fabrykach samochodowych w Niemczech, francuskich restauracjach i hotelach. Do Polski też przyjeżdżają stażyści z innych krajów. Na przykład do zakładów poligraficznych w Rzeszowie, posiadających najnowocześniejsze na świecie sprzęty, przyjeżdża młodzież z Niemiec. - Po to został stworzony Program Erasmus+, żebyśmy się wymieniali doświadczeniami i uczyli się od siebie - zapewnił dr Paweł Poszytek.
Elastyczność myślenia i wyobraźnia to, zdaniem Marka Osińskiego, prezesa DMG MORI Polska, najważniejsze cechy lidera jutra. - Cechy te najlepiej pomogą kierującemu zespołem przystosować się do wyzwań Przemysłu 4.0 - uzasadniał Marek Osiński podczas panelu w Karpaczu. Zwrócił też uwagę, że cyfryzacja i automatyzacja zmieniają świat szybko, radykalnie i bezpowrotnie. A udział w tym procesie mają przede wszystkim ci, którzy potrafią nie tylko się do niego dostosować ale też wybiec wyobraźnią w przyszłość. Dlatego - jak podkreślał prezes DMB MORI - dla lidera jutra ważna jest analiza danych i szybkie podejmowanie decyzji. Aby tego mógł szybko dokonać potrzebna jest wiedza. - Główne zmiany jakie niesie Przemysł 4.0 dotyczą automatyzacji i cyfryzacji produkcji. A to, czego nam brakuje, nie tylko w Polsce, to chęć młodych ludzi do rozwoju swoich kompetencji w branżach technicznych analitycznych - przyznał Osiński.
Czy lidera da się wykształcić, czy liderem się jest? - to pytanie zadał Tomasz Szymczak, prezes zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości. I jako przykład podał dwie osoby. - Patrz jeden elektryk z Gdańska i “housewife" Swietłana Cichanouska, jej męża zamknęli i stała się świetnym liderem, choć wydawało się, że nie jest do tego predysponowana - wskazywał prezes zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Przyznał jednak, że nie ma zerojedynkowej definicji, co zrobić aby kształcić liderów widzących więcej. Szymczak zachęcił do zauważania i doceniania osiągnięć Europy w dziedzinie leadershipu. - Kiedy rozmawiam z kolegami z zachodnich akceleratorów i chwalę ich, że są świetni, to mówią, że nie i każą mi patrzeć za Atlantyk - opowiadał Szymczak. I podkreślił, że cały rozwinięty świat poszukuje dwóch typów pracowników: talentów, głównie matematyczno-informatycznych, a także liderów.
W świecie Przemysłu 4.0 ważną umiejętnością jest podejmowanie decyzji w oparciu o informacje, jakie do nas docierają i których jest coraz więcej. - Lider zawsze musi wszystko dobrze przemyśleć, aczkolwiek jeśli chodzi o czasy Big Data ważne jest, jaki mamy dostęp do wiedzy, informacji i kim się otaczamy. Również to, czy to jest wiedza potwierdzona - podkreśla Tomasz Kierul, wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu.
Uczestnik panelu “Liderzy dzisiaj i liderzy jutro - jak przygotować swoje firmy i pracowników do nowych wyzwań Przemysłu 4.0" zwrócił też uwagę, że coraz częściej proces wymiany informacji odbywa się z maszynami. - Wiadomo, że w dobie sztucznej inteligencji budowanie networków odbywa się nie tylko z ludźmi ale też z urządzeniami - zwracał uwagę Tomasz Kierul.
Liderami dzisiaj i jutra powinni być nauczyciele - zachęca Jarosław Jurzak, radny powiatu oświęcimskiego. - Z mojej wiedzy i doświadczenia wynika, że sukces odnoszą przede wszystkim nauczyciele, którzy mają charakter podejścia partycypacyjnego - zapewniał radny podczas panelu w Karpaczu. Wskazał, że oni też często uczestniczą w Programie Erasmus+. - Odważyli się, wymyślili udział w konkursie, opracowali go, złożyli wnioski, wygrali i wyjechali. Jak wrócili to, proszę mi wierzyć, byli zadowoleni z tego, co osiągnęli - zapewniał Jurzak. Radny przyznał, że dla niego najważniejszą cechą lidera jest umiejętność pracy zespołowej. - Samemu nie można tworzyć Przemysłu 4.0, aplikacji, postępu. Do tego potrzebny jest dobrze zgrany zespół, a nie ma zespołu bez lidera - argumentował radny.
e.w.