Badanie kondycji europejskich banków. Pekao najbardziej odporny na negatywne scenariusze

W przeprowadzonych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) testach, Bank Pekao S.A. wykazał się największą zdolnością do przeciwstawiania się negatywnym scenariuszom makroekonomicznym. W badaniu uwzględniono 70 instytucji bankowych z Europy.

Prezentacja partnera

- Testy warunków skrajnych EBA po raz kolejny pokazały, że Bank Pekao S.A. jest odporny na wyzwania, których w ostatnich latach nie brakowało, wystarczy wymienić pandemię czy wojnę tuż za naszą granicą. Jestem dumny, że nasze konsekwentne ostrożnościowe podejście do ryzyka i doskonała płynność ponownie zapewniły nam czołowe miejsce wśród najbezpieczniejszych banków w Europie - tłumaczy Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A.

Stress testy EBA: cykliczne badania kondycji europejskich banków

Stress testy Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego przeprowadzane są regularne i pozostają cennym źródłem informacji do celów procesu przeglądu i oceny nadzorczej. Ich zadaniem jest pomoc konkretnym organom w ocenie, czy dany bank spełnia wymogi ostrożnościowe i w jakim stopniu potrafi wdrażać skrajne scenariusze - jeśli zajdzie taka potrzeba.

Reklama

Spośród 70 europejskich banków objętych próbą, najbardziej odpornym na negatywne scenariusze makroekonomiczne okazał się Bank Pekao S.A.

Jak wynika z tegorocznych testów warunków skrajnych, skonsolidowany współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 (CET1) Banku Pekao S.A. w 2025 r. wynosiłby 18,6 proc. w scenariuszu bazowym z 3-letnim zyskiem na poziomie 12,3 mld zł oraz 15,4 proc. w scenariuszu skrajnym z 3-letnim zyskiem na poziomie 6,4 mld zł.

Oznacza to, iż Bank Pekao S.A. w każdym roku objętym scenariuszem pozostawał dochodowy. Co więcej, oba wskaźniki kapitałowe sytuowały się wyraźnie powyżej wymaganych przez regulatora poziomów.

W poprzednich testach EBA, przeprowadzanych w lipcu 2021 r., Bank Pekao S.A. zajął drugie miejsce.

Prezentacja partnera

materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »