Badanie kondycji europejskich banków. Pekao najbardziej odporny na negatywne scenariusze
W przeprowadzonych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) testach, Bank Pekao S.A. wykazał się największą zdolnością do przeciwstawiania się negatywnym scenariuszom makroekonomicznym. W badaniu uwzględniono 70 instytucji bankowych z Europy.
- Testy warunków skrajnych EBA po raz kolejny pokazały, że Bank Pekao S.A. jest odporny na wyzwania, których w ostatnich latach nie brakowało, wystarczy wymienić pandemię czy wojnę tuż za naszą granicą. Jestem dumny, że nasze konsekwentne ostrożnościowe podejście do ryzyka i doskonała płynność ponownie zapewniły nam czołowe miejsce wśród najbezpieczniejszych banków w Europie - tłumaczy Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A.
Stress testy Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego przeprowadzane są regularne i pozostają cennym źródłem informacji do celów procesu przeglądu i oceny nadzorczej. Ich zadaniem jest pomoc konkretnym organom w ocenie, czy dany bank spełnia wymogi ostrożnościowe i w jakim stopniu potrafi wdrażać skrajne scenariusze - jeśli zajdzie taka potrzeba.
Spośród 70 europejskich banków objętych próbą, najbardziej odpornym na negatywne scenariusze makroekonomiczne okazał się Bank Pekao S.A.
Jak wynika z tegorocznych testów warunków skrajnych, skonsolidowany współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 (CET1) Banku Pekao S.A. w 2025 r. wynosiłby 18,6 proc. w scenariuszu bazowym z 3-letnim zyskiem na poziomie 12,3 mld zł oraz 15,4 proc. w scenariuszu skrajnym z 3-letnim zyskiem na poziomie 6,4 mld zł.
Oznacza to, iż Bank Pekao S.A. w każdym roku objętym scenariuszem pozostawał dochodowy. Co więcej, oba wskaźniki kapitałowe sytuowały się wyraźnie powyżej wymaganych przez regulatora poziomów.
W poprzednich testach EBA, przeprowadzanych w lipcu 2021 r., Bank Pekao S.A. zajął drugie miejsce.