Jubileusz polskiego banku. Pekao istnieje już 95 lat! Jak wyglądały jego początki?

W kraju, w którym gospodarka przechodziła przez burzliwe okresy historyczne, instytucje finansowe miały szczególne znaczenie. Misją Banku Pekao było pomaganie Polakom na emigracji. Dziś jest jednym z najważniejszych graczy na polskim rynku. Dziewięćdziesiąt pięć lat istnienia to nie tylko okazja do świętowania, ale także czas na refleksję.

Prezentacja partnera

Dawniej...

Historia Banku Pekao, funkcjonującego dawniej pod nazwą Bank Polska Kasa Opieki, to równocześnie historia polskiej bankowości. Powstał w 1929 roku, kiedy to świat pogrążył się w kryzysie gospodarczym. Odegrał kluczową rolę w życiu Polaków, tych żyjących w kraju, ale również tych za granicą - celem instytucji było zapewnienie bezpieczeństwa finansowego Polakom na całym świecie, dlatego umożliwiał polskim emigrantom gromadzenie oszczędności i przekazywanie pieniędzy do rodzin, które pozostały kraju. Ale na tym nie kończy się misja banku. Polska Kasa Opieki niemal od samego początku swojego istnienia fundowała stypendia dla zdolnej młodzieży, otwierała biblioteki i czytelnie oraz wspierała inicjatywy charytatywne.

... i dziś

Obecnie Bank Pekao to jedna z największych i najbardziej renomowanych instytucji finansowych w Polsce, która obsługuje ponad 6,7 mln klientów. Od lat cieszy się zaufaniem klientów, oferując nowoczesne produkty i usługi. Jest liderem w dziedzinie bankowości korporacyjnej i prywatnej, wiodącym graczem na rynku w private bankingu, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Pomimo wieloletniej tradycji nieustannie wyznacza trendy, stawiając na cyfryzację usług, open banking, rozwój aplikacji mobilnych i bankowości dla młodych. A jednocześnie już od 95 lat angażuje się w działalność społeczną, kulturalną i charytatywną. Bank Pekao kontynuuje tradycję swoich założycieli, wspierając polską kulturę, edukację i rozwój społeczności lokalnych.

- Jesteśmy instytucją, która jest dumna ze swojej bogatej tradycji i nie zapominamy o niej idąc śmiało naprzód. Do kreowania zmian w sektorze finansowym potrzeba odwagi i zgranego zespołu ekspertów. Bank Pekao tworzą ludzie, którzy mają poczucie misji i jestem wdzięczny za ich zaangażowanie oraz wysiłek. Dziękuję też naszym klientom, którzy nam zaufali i chcą razem z nami dbać o swoje finanse i dawać inspirację do tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań - mówi Leszek Skiba, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.

Historia banku

Polska w okresie międzywojennym była krajem odradzającym się po latach zaborów. Ponad 8 mln naszych rodaków żyło w tym czasie poza krajem, a ich wsparcie finansowe było niezwykle ważne dla rodzin żyjących w ojczyźnie. Emigranci przekazywali gotówkę przez wracających do kraju znajomych lub wysyłali pieniądze, korzystając z drogich usług zagranicznych banków. 17 marca 1929 roku pojawiło się rozwiązanie tego problemu - decyzją Ministerstwa Skarbu powołano Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna, którego pierwotnym celem była poprawa sytuacji Polonii i ochrona oszczędności przekazywanych rodzinom żyjącym w kraju.

Wsparcie Polaków za granicą

Mimo recesji pierwsze lata działalności banku były okresem dynamicznego rozwoju i ekspansji. W ciągu zaledwie 10 lat otwarto oddziały we Francji, Palestynie, Argentynie i Stanach Zjednoczonych. Bank szybko zyskał zaufanie polskiej społeczności na emigracji, oferując nie tylko książeczki oszczędnościowe, realizując transfery pieniężne czy udzielając kredytów polskim rzemieślnikom i kupcom na rozwój interesów, ale także swoimi działaniami znacznie wykraczając poza tradycyjną bankowość. We Francji ufundował internat dla ubogich dzieci, wsparł finansowo budowę Domu dla Starców, Wdów i Sierot. Otwierał biblioteki i czytelnie, fundował nagrody w konkursach i stypendia dla polskich uczniów. W Tel Awiwie Bank pełnił funkcję animatora życia emigrantów z Polski.

Bank również chętnie angażował się finansowo w przedsięwzięcia rozwijające polskie przedsiębiorstwa w kraju i za granicą. W 1933 roku wykupił Orbis, biuro podróży, które za jego sprawą rozwinęło oddziały w ponad 80 miejscach na całym świecie. W tym samym roku argentyński oddział Polskiej Kasy Opieki (Banca Polaco) udzieliło finansowania Spółce Kolonizacyjnej "Vistula". Nawisem mówiąc, pracownikiem argentyńskiego oddziału był pisarz Witold Gombrowicz.

Działalność banku wyhamowała przez wybuch II wojny światowej.

Wsparcie w trudnych czasach

Choć nazwa banku się zmieniła, misja wciąż jest taka sama. Po 95 latach działalności Bank Pekao niezmiennie stawia na rozwój i wsparcie Polski i swoich rodaków, kładąc nacisk na realizację swoich strategii oraz zasad zrównoważonego rozwoju, co przynosi pozytywne skutki zarówno dla instytucji, jak i dla klientów oraz społeczności lokalnych.

Nie bez znaczenia jest również udzielane przez bank tzw. "zielone finansowanie", które wspiera inicjatywy mające na celu poprawę stanu środowiska naturalnego. Pekao aktywnie zaangażowało się także w programy rządowe mające na celu wsparcie Polaków w trudnych czasach, takie jak Tarcza Finansowa PFR czy wakacje kredytowe. Dodatkowo odegrał kluczową rolę w dystrybucji subwencji pomocowych dla biznesu, co znacząco przyczyniło się do stabilizacji sytuacji przedsiębiorstw w okresie pandemii.

Działalność społeczno-edukacyjna

Bank Pekao nie zapomina również o swojej misji społecznej i edukacyjnej, angażując swoich pracowników w różnorodne inicjatywy. Programy takie jak zajęcia dla młodzieży szkolnej w ramach programu BAKCYL czy "EKOlogia na bank!" - projekt edukacji ekologicznej zwieńczony otwarciem pasieki miejskiej na dachu nowej siedziby centrali, pokazują zaangażowanie w rozwój społeczności lokalnych oraz ochronę środowiska naturalnego.

Ważną gałęzią działalności Banku Pekao jest wspieranie polskiej kultury. Jako mecenas sztuki zgromadził bogate zbiory dzieł, którymi dzieli się w swojej Wirtualnej Galerii Sztuki. Bank organizuje też wydarzenia, takie jak "Piknik ze sztuką" - eventy plenerowe odbywające się w polskich miastach czy wystawa "Koloryt rozmaitości" w Pałacu Czapskich w Warszawie. Bank wspiera również młodych artystów poprzez organizację konkursów "Pekao ART_stories".

Pekao nieustannie angażuje się w różnorodne wydarzenia sportowe i organizuje własne inicjatywy, takie jak biegi RUNda Żubra czy zawody sportowe dla pracowników Pekao Cup. Wspiera też jako sponsor polską koszykówkę. Poprzez akcję "MiLOVE aktywności z Żubrem", w której pracownicy pokonując dystanse "na nogach" lub "na kołach" łączą aktywność fizyczną z działaniami dobroczynnymi, gdyż każda zrealizowana mila to wsparcie młodych sportowców.

Bank Pekao od lat utrzymuje swoją pozycję jako lider w sektorze bankowym, nie tylko poprzez osiągane wyniki finansowe, ale również poprzez aktywne zaangażowanie w rozwój społeczności lokalnych, ochronę środowiska naturalnego oraz promowanie zdrowego trybu życia i kultury. Działania te stanowią integralną część strategii banku, która skupia się na tworzeniu wartości nie tylko dla akcjonariuszy, ale także dla klientów, pracowników i społeczeństwa jako całości.

Prezentacja partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »