Korea Desk w polskim banku. Jakie stworzy możliwości dla biznesu nad Wisłą

Na początku tygodnia Bank Pekao, jedna z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej, podpisał umowę o współpracy z KB Kookmin Bankiem, największym bankiem w Korei Południowej. W Pekao powstanie Korea Desk, wyspecjalizowany w obsłudze firm koreańskich. Dlaczego to przełom?

Polska bramą do europejskich inwestycji

Korea Południowa to największy azjatycki inwestor w Polsce - tylko w zeszłym roku na naszym rynku działało 550 koreańskich firm. Warto zaznaczyć, że większym od Korei inwestorem pozaeuropejskim jest nad Wisłą tylko USA. Koreańczycy wybierają Polskę jako miejsce do lokowania kapitału w obszarach elektroniki, inżynierii, akumulatorów do pojazdów elektrycznych, części samochodowych, przemysłu chemicznego. Są także zainteresowani u nas współpracą w sektorach energetyki i infrastruktury. Co ciekawe, to koreańskie inwestycje sprawiły, że Polska - jak podawało w zeszłym roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii - stała się jednym z wiodących producentów baterii litowo-jonowych w Europie i na świecie.

Wsparcie dla firm koreańskich, ale także polskich

Dlatego właśnie 25 marca 2024 roku Pekao - bank, którego historia sięga 95 lat (został założony w 1929 roku) - podpisał umowę z KB Kookmin Bank. Kontrakt przewiduje, że w polskim banku powstanie Korea Desk, wyspecjalizowany w obsłudze koreańskich firm inwestujących i działających w Polsce, ale także polskich firm, chcących wejść na jeden z najlepiej rozwiniętych rynków w Azji.

Kookmin Bank należy do KB Financial Group - wiodącej instytucji finansowej w Korei, posiadającej największą bazę klientów i najbardziej rozbudowaną sieć oddziałów w Korei. Grupa działa w 15 krajach.

Korzystne połączenie, oparte o znajomość koreańskiej kultury i biznesu

To już kolejny etap współpracy obydwu banków - w 2022 roku Pekao zawarło ramowe porozumienie o współpracy z KB Kookmin Bankiem, które otworzyło drzwi do współdziałania przy transakcjach corporate finance firm koreańskich działających w Polsce lub polskich firm działających w Korei Południowej. Porozumienie umożliwiło także rozwój transakcji w obszarze finansowania handlu, w tym akredytyw i gwarancji bankowych. Pozwoliło także na wspólne działanie przy pozyskiwaniu nowych klientów korporacyjnych.

Bank Pekao jest liderem bankowości korporacyjnej w Polsce, mocno stawiającym na finansowanie handlu. Polski bank posiada drugą co do wielkości sieć oddziałów, obsługuje w kraju 6,7 mln klientów.

- Cieszymy się, że możemy rozpocząć współpracę z największym bankiem w Korei. Inicjatywa zakłada korzystne dla obydwu stron połączenie wieloletniego doświadczenia w obsłudze koreańskich firm przez Kookmin Bank, jego znajomości koreańskiej kultury i biznesu z kompleksową ofertą produktową, doświadczeniem i wiodącą pozycją Banku Pekao w bankowości korporacyjnej w Polsce - dodaje Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, odpowiedzialny za Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

materiał promocyjny
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »