Potężna szansa dla sektora kapitałowego
Jednym z ważniejszych wydarzeń w sferze polskiego sektora finansowego był zakończony niedawno Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej (KBKiI), który odbył się w dniach 7-8 listopada w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej to inicjatywa Europejskiego Kongresu Finansowego, która już od dziewięciu lat buduje most pomiędzy światem finansów a potrzebami biznesu.
Kongres gromadzi co roku czołowych przedstawicieli instytucji finansowych, publicznych oraz sektora przedsiębiorczości. Celem Kongresu jest stworzenie unikalnej platformy do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat finansowania i wsparcia przedsiębiorstw zarówno przez prywatne, jak i publiczne instytucje finansowe i rozwojowe. Szczególną uwagę Kongres poświęca analizie oczekiwań i potrzeb rynkowych stawianych przez przedsiębiorców i inwestorów.
W trakcie dwudniowego spotkania debatowano na tematy związane z innowacyjnymi rozwiązaniami w finansowaniu, ryzykiem kredytowym, a także strategiami rozwoju dla przedsiębiorstw w zmieniającym się otoczeniu gospodarczym.
Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej - jak co roku - potwierdził swoją ważną rolę jako forum wymiany myśli i doświadczeń, które przyczynia się do rozwoju polskiego sektora finansowego i gospodarczego.
Już od pierwszej edycji tj. od 2015 roku KBKiI współorganizowany jest przez Bank Pekao S.A. Zaproszeni eksperci z tej instytucji mówili o wielu zmianach i wyzwaniach nadchodzących wraz z rozwojem polskiej gospodarki oraz dynamicznie zmieniającej się sytuacji na świecie.
Regulatorzy sektora finansowego Unii Europejskiej stawiają przed bankami nowe wymagania - także jeśli chodzi o ESG. Nowe regulacje w obszarze ESG (Environmental, Social, Corporate Governance) omówili Magdalena Zitrowicz, wiceprezes nadzorująca pion bankowości przedsiębiorstw Banku Pekao S.A., Karolina Leśkiewicz z firmy konsultingowej Kearney, Adam Pers reprezentujący mBank i Agnieszka Wolska z BNP Paribas S.A.
Magdalena Zmitrowicz zaznaczyła na początku, że nie jest to sytuacja nowa, a polskie banki od dawna już przystosowują się do tych wymogów. Bardzo bliskim jej tematem - z obszaru "miękkiego" ESG - okazał się wolontariat.
Dla wiceprezes Banku Pekao ważny jest głos samych pracowników, gdyż ich wiedza o lokalnych potrzebach jest nieoceniona dla centrali banku.
- Z tysięcy wykonanych projektów i tego, że ludzie chcą poświęcać swój czas na pomoc innym, możemy być naprawdę dumni - zaznaczyła.
Wiceprezes Zmitrowicz dodała również, że kwestie regulacji środowiskowych i pozyskiwania tak zwanych "zielonych" źródeł finansowania są największym wyzwaniem dla małych przedsiębiorstw, które muszą dostosować się do nowej sytuacji, równocześnie pozostając konkurencyjnymi na rynku.
O przyszłości bankowości korporacyjnej, z perspektywy samych bankowców, debatował wiceprezes Banku Pekao S.A. Jerzy Kwieciński. W ramach panelu eksperci omówili raport "Bankowość przedsiębiorstw w Polsce. Rola gospodarcza, trendy rynkowe i perspektywy rozwojowe", który został przygotowany przez Bank Pekao S.A, wspólnie z Jerzym Kwiecińskim w panelu udział wzięli: Agnieszka Wolska, Adam Pers, Michał Mrożek, Andrzej Kopyrski i Lech Gałkowski. Tematem wiodącym były wyzwania, jakie przyniesie przyszłość dla sektora bankowego i instytucji finansowych.
Wiceprezes Pekao zaznaczył, że uzupełnienie tej luki, to duża szansa dla sektora bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej. Polski sektor bankowy, relatywnie porównany do szybko rosnącej gospodarki kraju jest według Kwiecińskiego wciąż mały.
- Jeśli spojrzymy na to, jakie w najbliższych latach staną przed nami wyzwania inwestycyjne (...) to stanowi dla nas potężną szansę. Uważam, że jako banki powinniśmy silniej zaangażować się też w rynek kapitałowy - mówił Jerzy Kwieciński.