Wyjątkowa inicjatywa z okazji Nocy Muzeów. Relaksując się na leżaku, poznasz bliżej polskich artystów

Już w najbliższą sobotę, 18 maja, podczas Nocy Muzeów, na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, przed Pałacem Czapskich, odbędzie się wyjątkowe kino plenerowe. Od godziny 20:00 odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć filmy o artystach, przygotowane wspólnie przez Bank Pekao S.A. i ASP. Jaki repertuar przewidziano na ten dzień?

Bank Pekao S.A. wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie przygotował z okazji Nocy Muzeów wyjątkowy pokaz plenerowy. O godzinie 20:00 rozpoczną się pokazy filmowe o znanych polskich artystach: Stanisławie Wyspiańskim, Józefie Mehofferze, Wojciechu Kossaku, współczesnym malarzu Franciszku Maśluszczaku oraz rzeźbiarzu prof. Adamie Myjaku. Goście będą mogli relaksować się na leżakach, cieszyć się popcornem i oglądać filmy, emitowane od 20:00 do 23:00.

Nie tylko witraże...

Film "Barwy Światła" przenosi nas do tajemniczego Krakowa, gdzie żył i tworzył Józef Mehoffer - wszechstronny artysta okresu Młodej Polski. Pod okiem Jana Matejki Mehoffer rozwinął swoje umiejętności i stał się jednym z najwybitniejszych artystów tamtych czasów. Jego dorobek obejmuje malarstwo, grafikę, rysunek, projekty witraży, plakaty, meble, tkaniny i wnętrza.

W filmie doktor Paweł Ignaczak z ASP w Warszawie oprowadza widzów po Krakowie, prezentując miejsca związane z twórczością Mehoffera, w tym Pracownię i Muzeum Witrażu. Dwa witraże, "Alegoria oszczędności" oraz "Suae quisque faber fortunae", zdobią klatkę schodową siedziby Banku Pekao przy ul. Szpitalnej w Krakowie.

Jeden obraz w wielu zbiorach

Z kolei film "Okiem liryka" przybliża historię monumentalnego obrazu "Bitwa pod Piramidami" autorstwa Wojciecha Kossaka. Kossak, znany z malarstwa batalistycznego, stworzył pełną dynamizmu i emocji scenę na płótnie o imponujących rozmiarach: 15 x 115 m.

Kossak przedstawił na obrazie scenę z kampanii napoleońskiej w Egipcie. Kompozycja do dziś robi wrażenie na oglądających i jest obiektem analiz badaczy. Sylwetki koni w dynamicznych pozach, emocje uczestników walki, kłęby wzburzonego piasku - wszystko to autentycznie oddaje atmosferę historycznej walki.

"Bitwa pod piramidami" została podzielona przez artystę na fragmenty znajdujące się obecnie w różnych zbiorach, w tym w kolekcji Banku Pekao czy w Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich.

Sztuka inspirowana otaczającym światem

Franciszek Maśluszczak, współczesny malarz i grafik, opowiada o swojej twórczości w filmie "Było Pięknie". Jego prace wystawiane są w licznych muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie. W swoim dorobku ma ponad sto wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jednym z najbardziej znanych dzieł Maśluszczaka jest cykl fresków Drogi Krzyżowej, które można podziwiać w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie.

Artysta, znany z wyjątkowej kreski, najczęściej inspirację czerpie z otaczającej go przyrody i rzeczywistości. W filmie "Było Pięknie" zabiera widzów do swojej pracowni oraz malowniczego Cegłowa. Opowiada o swoich nauczycielach i czasach studiów na ASP w Warszawie. Artysta podkreśla, że aby być twórcą, trzeba kochać to, co się robi, i czerpać inspirację z codziennych doświadczeń oraz wyobraźni.

- Żeby być artystą, trzeba to, co się robi, bezwzględnie kochać, lubić. Codziennie rysuję, zapisuję, szkicuję to, co usłyszałem, co ludzie powiedzieli, a także to, co przyfruwa nie wiadomo skąd. Wyobraźnia jest czymś wyjątkowym, inspirację czerpię z otaczającego mnie świata, także ze snów... To wszystko, co tworzy artysta, jest ważne - na różnych etapach twórczości i życia - komentuje Franciszek Maśluszczak.

Repertuar podczas Nocy Muzeów

Poniżej przedstawiamy pełną listę filmów, które prezentowane będą na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie podczas Nocy Muzeów:

Lista filmów:

  • "Wyspiański w Londynie" - film opowiada o wystawie "Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki i Rzemiosł, 1890-1918", na której zaprezentowano "Bratki" Stanisława Wyspiańskiego.
  • "Barwy Światła" - film o Józefie Mehofferze.
  • "Było pięknie’’ - film, w którym mogliśmy się przenieść do malowniczego świata współczesnego artysty, Franciszka Maśluszczaka.
  • "Okiem liryka" - film, który przybliża historię monumentalnego obrazu "Bitwa pod Piramidami" Wojciecha Kossaka.
  • "Rytm materii" - film, który przybliża sylwetkę oraz dzieła prof. Adama Myjaka (autora rzeźby "Żubra", będącego symbolem Banku Pekao S.A.

Warto również odwiedzić wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao S.A., w której obejrzymy dzieła sztuki należące do bogatej kolekcji banku, zarówno obiekty klasyków takich jak: Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski, czy artystów współczesnych: Tadeusz Dominik, Franciszek Maśluszczak, Henryk Ożóg i Bożenna Biskupska. Podziwiać możemy nie tylko obrazy, ale również rzeźby czy elementy sztuki użytkowej z XIX oraz XX wieku.


materiał promocyjny
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »