Samorządy chwalą minister Sowińską: konstruktywne rozmowy o ROP w resorcie klimatu
Przedstawiciele zespołu doradczego ds. systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadowej, w skład którego wchodzą reprezentanci samorządu i branży odpadowej oraz producentów spotkali się z wiceminister klimatu i środowiska Anitą Sowińską. Spotkanie dotyczyło rozszerzonej odpowiedzialności producenta, a Ministerstwo zaprezentowało na nim aktualną rządową propozycję w zakresie modelu ROP. Jak podkreślają jego uczestnicy, rozmowy były bardzo owocne, a ministerialna propozycja daje nadzieję na opracowanie profesjonalnego i sprawnie obsługującego system modelu ROP.
"Zaproponowany przez MKiŚ model ROP może być najlepszym ze znanych mi rozwiązań w tym zakresie" - mówi Olga Goitowska, przewodnicząca Zespołu ds. Gospodarowania Odpadami Unii Metropolii Polskich. Entuzjastycznie o propozycji Ministerstwa wypowiadają się także inni uczestnicy rozmów.
"Pani minister przeprowadziła wnikliwą analizę wszystkich systemów, które funkcjonują w Europie. Uważnie wsłuchała się też w głosy branży odpadowej, samorządów, ale również producentów czy organizacji odzysku - komentuje Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku i przewodnicząca Zespołu ds. Gospodarowania Odpadami Unii Metropolii Polskich. - Co więcej, pani minister przeanalizowała, które w tych systemów przysparzają jakieś problemy i sprawdziła, czy w naszym systemie one również mogłyby zafunkcjonować. Ministerstwo z analizy europejskich systemów wyciągnęło też katalog dobrych praktyk, który niewątpliwie pozwoli skonstruować najlepszy z możliwych modeli" - dodaje Goitowska. Zdaniem przedstawicielki UMP w Polsce ma szanse powstać model rozszerzonej odpowiedzialności producenta, który nie będzie miał odpowiedników w innych krajach europejskich.
W tym samym tonie rozmowy z Ministerstwem oceniają także przedstawiciele innych organizacji, które uczestniczyły w spotkaniu. "Model ROP zaproponowany przez minister Sowińską jest z pewnością modelem przełomowym, choć trzeba poczekać na szczegóły, które będą prędzej czy później zaprezentowane oficjalnie. Oceniam go osobiście jako model prospołeczny i prośrodowiskowy. Nie do końca rozumiem też wyrażoną krytykę przez przedstawicieli producentów, gdyż model ten zawiera postulowane przez nich rozwiązania, a nawet w niektórych obszarach idzie dalej od ich oczekiwań. W modelu zaprezentowanym przez Ministerstwo mamy szansę na zapełnienie luki inwestycyjnej oraz wzrost poziomów recyklingu" - relacjonuje Krzysztof Gruszczyński z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami.
"Koncepcja ROP zaprezentowana na styczniowym zespole doradczym jest koncepcją bardzo przemyślaną. Z pewnością z rozwiązań tych ucieszą się mieszkańcy, gdyż przestaną płacić za odpady opakowaniowe w systemach gminnych. Ucieszą się także instalacje, gdyż wspierany będzie efekt środowiskowy oraz recyckling. Zadowoleni powinni być także producenci, gdyż będą mieli bardzo dużą motywację do ekoprojektowania swoich opakowań. Podsumowując, mamy szansę mieć jeden z najlepszych systemów w całej Europie" - potwierdza Karol Wójcik z Izby Branży Komunalnej.
Także Tomasz Uciński z Krajowej Izby Gospodarki Odpadami pozytywnie ocenia dialog z minister Sowińską. "Mimo iż cały czas życzeniem Ministerstwa jest, by informacje z zespołu doradczego miały charakter poufny, mogę śmiało powiedzieć, że widzę ogromne światełko w tunelu, jeśli chodzi o model rozszerzonej odpowiedzialności producenta w Polsce - wyjaśnia. "Z pewnością Ministerstwo Klimatu i Środowiska stanęło na wysokości zadania. Należy pochwalić ogromną pracę włożoną w analizę systemów ROP w całej Europie. Widzę także ogromną determinację minister Sowińskiej do szybkiego wprowadzenia systemu. Życzyłbym sobie, aby ROP wszedł razem z systemem kaucyjnym" - dodaje Uciński.
Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Klimatu i Środowiska przepisy o ROP mają szansę wejść w życie wraz z już uchwalonym systemem kaucyjnym. Kolejne spotkania zespołu doradczego z resortem klimatu w sprawie modelu ROP planowane są w bieżącym miesiącu.
Źródło informacji: Krajowa Izba Gospodarki Odpadami