Polski Ład

Podatki. Można policzyć kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie. Wkrótce nowe kalkulatory od Ministerstwa Finansów

Polski Ład 2.0 wszedł w życie od początku lipca, ale naprawa pierwszej wersji reformy w praktyce nie jest łatwa. Na razie na rządowych stronach są kalkulatory zmian dla umów o pracę oraz zlecenie, z którego skorzystano już ponad 71 tys. razy. Nie ma jeszcze zapowiedzianego kalkulatora dla bardziej skomplikowanej sytuacji czyli zbiegu umów.

Od 1 lipca weszła w życie ustawa naprawiająca Polski Ład, a przede wszystkim upraszczająca system, który od stycznia stał się tak skomplikowany, że zmiany trzeba było wprowadzić w trakcie roku podatkowego.

Policzenie efektów zmian wynikających z dwóch ustaw podatkowych z pierwszej oraz drugiej połowy roku nie jest jednak proste, zwłaszcza przy różnych źródłach dochodów. Na rządowej stronie poświęconej zmianom podatkowym już 1 lipca został udostępniony kalkulator wynagrodzeń dla umowy o pracę i dla umowy zlecenie. Do tej pory (stan na 11 lipca) było 71,4 tys. wejść na kalkulator wynagrodzeń - wynika z danych przekazanych Interii Biznes przez Ministerstwo Finansów.

Reklama

Będą kolejne kalkulatory podatkowe od MF

Nie ma natomiast jeszcze zapowiadanego na ubiegły piątek kalkulatora, który ma pokazywać wynagrodzenie brutto oraz to "na rękę" w kolejnych miesiącach, a także liczyć skutki reformy dla sytuacji, kiedy jest zbieg umów o pracę i umów zlecenia. Kalkulatory mają liczyć także skutki lipcowych zmian zarówno w stosunku do Polskiego Ładu 1.0 jak i do ubiegłego roku. 

Z informacji Interia Biznes wynika, że kalkulator dla zbiegów umów może zostać udostępniony w najbliższy czwartek. W tym roku sytuacja w takich przypadkach jest skomplikowana ze względu na łatki, które zostały wprowadzone jeszcze w styczniu, kiedy ujawnił się chaos po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Wówczas w trybie awaryjnym wprowadzono między innymi mechanizmy sztucznego utrzymywania zaliczek na podatek na poziomie z 2021 roku.

Mechanizm "rolowania zaliczek" został od lipca zlikwidowany, jednak dopiero od przyszłego roku zostanie uporządkowana ostatecznie sytuacja osób pracujących na kilku różnych umowach.

Od stycznia 2023 roku zostaje wprowadzona możliwość odliczania kwoty wolnej u maksymalnie 3 płatników oraz możliwość stosowania kwoty wolnej od podatku przez wszystkich płatników (np. w umowach zlecenia).

Od lipca tego roku nie było to możliwe ze względu na zbyt krótki czas na dostosowanie systemów kadrowo-płacowych.

Monika Krześniak-Sajewicz

Zobacz rwónież: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | Polski Ład | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »