Polski Ład

Polski Ład to droższe usługi księgowe

Przedsiębiorcy oprócz wyższej składki zdrowotnej, dostaną pod choinkę również podwyżkę za usługi księgowe. To efekt Polskiego Ładu, który wchodzi w życie w najtrudniejszym momencie czyli na przełomie roku.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Od stycznia wchodzi w życiu uchwalona w ekspresowym tempie ustawa podatkowa Polskiego Ładu. Ma 270 stron i jest to największa nowelizacja podatkowa od 30 lat, zmieniająca przepisy aż 26 ustaw. Dla przedsiębiorców oznacza duże zmiany w zasadach opodatkowania i wyższą składkę zdrowotną, która dla każdego sposobu opodatkowania (według skali, ryczałt, liniowy czy karta podatkowa) będzie inaczej liczona i w oparciu o inną podstawę wymiaru.

Reklama

Na analizę przepisów od jej uchwalenia jest kilka tygodni, a o tym, że nowy system jest mocno skomplikowany świadczyć może choćby fakt, że autorzy reformy nie zdążyli do tej pory przygotować specjalnego centrum informacyjnego poświęconemu objaśnianiu zmian ani uruchomić zapowiadanej infolinii. To duży ból głowy dla księgowych, bo o niektórych skutkach nowych przepisów trzeba poinformować ich klientów już teraz, gdyż przykładowo, opłacenie składek ZUS za grudzień jeszcze w bieżącym roku (mimo, że można ją opłacić w styczniu) daje możliwość odliczenia jej od podatku, co pozwala zaoszczędzić prawie 330 zł.

W efekcie, przedsiębiorcy oprócz wyższej składki zdrowotnej będą też więcej płacić za usługi księgowe, a gros już dostało zapowiedź takiej podwyżki.

"Obserwując zaistniałą sytuację gospodarczą z żalem musimy poinformować Państwa, że wraz z nadchodzącym rokiem 2022 zmuszeni jesteśmy podwyższyć ceny naszych usług. Wprowadzany właśnie "Nowy Ład", który zwiększa niezbędną ilość działań księgowych skracając jednocześnie terminy ich wykonania, między innymi obowiązek comiesięcznego wysyłania ksiąg rachunkowych do Urzędu Skarbowego i naliczanie indywidualnej składki zdrowotnej, wymusza na nas zwiększenie zatrudnienia, tak aby jakość naszych usług nie uległa pogorszeniu".

"Wprowadzone zmiany podatkowe wygenerują więcej pracy, co wiąże się z koniecznością dokonania zmian technicznych i organizacyjnych. Dodatkowo rosnące koszty zewnętrzne (m. in. ceny usług, oprogramowania, koszty wynagrodzeń zmuszają nas do wprowadzenia od 2022 roku wyższych cen za nasze usług" - takie wiadomości od swoich księgowych dostają przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Niektórzy już dostali podwyżki za usługi księgowe, rzędu 20-30 proc. Polski Ład mimo licznych apeli o przesunięcie go o roku, wchodzi w życie tuż po świętach. Niestety już dzień po wejściu po podpisaniu ustawy przez prezydenta, posłowie w Sejmie głosowali pierwszą nowelizację do tej ustawy naprawiającą lukę, którą wcześniej opisał Dziennik Gazeta Prawna.

Ci, których zmiany dotykają bezpośrednio, muszą sobie radzić sami. Na razie rząd nie wprowadził żadnych narzędzi, które ułatwiałaby poruszanie się w gąszczu nowych i niejasnych przepisów.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii w połowie listopada informowało Interię, że trwają intensywne prace nad uruchomieniem multikanałowego Centrum Informacji "Polski Ład, o poszczególnych rozwiązaniach zawartych w ustawach, które wchodzą w skład rządowego programu Polski Ład. Nie padła wówczas odpowiedź na pytanie o datę uruchomienia, ale do tej pory nie zostało uruchomione. Na stronie podatki.gov.pl są jedynie ogólnikowe informacje prezentowane pod hasłami typu "Sprawiedliwy system podatkowy" czy "Korzystne zmiany w podatkach".

Tymczasem, z badania przeprowadzonego przez firmę księgową InFakt wynika, że prawie 2/3 przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność przyznało, że nie czuje się odpowiednio poinformowanych, jak nowe prawo wpłynie na ich firmy.

Obawiają się, że zmiany będą oznaczać dla nich wyższe obciążenia składkowo-podatkowe, co w efekcie będzie oznaczać wyższe koszty działalności. Aż 44 proc. badanych wskazało, że przez to mogą być zmuszeni do podniesienia cen, a prawie co piąty boi się, że będzie musiał zamknąć działalność gospodarczą.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »