Polski Ład

Prowadzisz firmę? To ostatnie godziny na zmianę formy opodatkowania

Szykuje się pracowity weekend dla księgowych i przedsiębiorców na ryczałcie, bo muszą oszacować swoje przyszłe przychody oraz koszty i najpóźniej w poniedziałek złożyć deklarację o zmianie formy opodatkowania.

  • Ryczałtowcy, którzy chcieliby od drugiego półrocza przejść na skalę podatkową, mogą to zrobić do 22 sierpnia. 
  • Żeby zmienić formę opodatkowania, trzeba zmodyfikować wpis w CEIDG na stronie biznes.gov.pl.

Dlaczego zmiana w ciągu roku?

Przedsiębiorcy musieli wybrać formę opodatkowania w lutym tego roku, ale konieczność naprawy Polskiego Ładu sprawiła, że od lipca mamy nowe przepisy podatkowe i niekoniecznie wybrana na początku roku forma rozliczania się z fiskusem jest dalej opłacalna. 

Mimo wcześniejszych oporów autorów ustawy naprawczej, ostatecznie MF posłuchało ekspertów i udało się wprowadzić możliwość zmiany formy opodatkowania wstecz oraz od połowy roku (ta druga opcja jest tylko dla ryczałtowców).

Reklama

Ryczałtowcy powinni przeliczyć swoje dochody i koszty pod tym kątem, bo okazuje się, że nawet jeśli korzystają z niższych stawek, to przejście na skalę na drugą połowę roku może być dla nich opłacalne.

Zmianę wymusił Polski Ład

Podatnik będzie mógł wówczas w rozliczeniu za 2022 rok skorzystać z pełnej kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł). Do drugiego progu podatkowego będzie wpadał po przekroczeniu kwoty 120 tys. zł. Co ważne, do tych limitów nie będzie brany pod uwagę przychód z pierwszej połowy roku, który był rozliczany jeszcze według ryczałtu. Przejście na skalę podatkową może więc być dla wielu przedsiębiorców opłacalne.

Jednak stawki ryczałtu są zróżnicowane i przy każdej z nich ta kalkulacja wygląda zupełnie inaczej.

Przykładowo, dla najbardziej popularnej, ten próg opłacalności przejścia znajduje się przy zupełnie innym poziomie przychodów.

Z wyliczeń In Fakt, wynika, że dla przychodów w wysokości 200 tys. zł w ciągu roku (po 100 tys. zł w każdym półroczu) i przy stawce ryczałtu 17 proc., przejście na skalę w połowie roku daje korzyść w wysokości około 3 tys. zł. Natomiast jeśli podatnik stosuje ogólną, najbardziej popularną stawkę dla usług - 8,5 proc. i osiąga 130 tys. zł przychodu rocznie (po 65 tys. zł na każde półrocze), to przy zmianie w połowie roku zyska ok. 900 zł (bez kosztów). 

Planowane wydatki związane z działalnością również zmieniają te kalkulacje. Przedsiębiorcy planujący zakupy firmowe np. nabycie komputera mogą wykorzystać takie "okienko", kiedy na krótki czas przejdą z ryczałtu na skalę, bo wtedy mogą obniżyć podstawę opodatkowania.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | firmy | Polski Ład
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »