Polski Ład

Rząd wprowadza korekty w Polskim Ładzie. Oto szczegóły

Rząd planuje zmiany w Polskim Ładzie. Zamierza rozszerzyć ulgę dla klasy średniej (dochody do 12800 zł) na dochody z emerytury, renty, świadczenia ZUS, umowy-zlecenia i dla nauczycieli akademickich - poinformował na piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki. Osoby zarabiające do 12800 zł brutto miesięcznie mają zyskiwać na reformie lub ma być ona dla nich neutralna.

Ulga zostanie rozszerzona także dla samotnych rodziców. W przypadku samotnych rodziców osoby płacące niższy podatek niż 1500 zł (kwota ulgi) będą mogły otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi. Z tych zmian ma skorzystać 320 tys. podatników.

Rząd planuje także wyrównanie dla Organizacji Pożytku Publicznego związane z tzw. 1 proc. Chodzi o to, że takie organizacje mają mieć zagwarantowane, że od 2023 r. za rok podatkowy 2022 otrzymają nie mniej niż w latach poprzednich (tak jak do tej pory mechanizm będzie uzależniony od wskazania OPP przez podatników). - W 2022 r. OPP nie odczują zmian w podatkach. Otrzymają środki z 1 proc. według starych zasad, czyli na podstawie rozliczenia podatku za 2021 r. - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Reklama

Były potknięcia, są korekty

- Polski Ład to najbardziej solidarnościowa reforma systemu podatkowego - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i zapowiedział kolejne zmiany. - Chcemy, żeby Polacy zarabiali więcej - dodał szef rządu.

Przypomniał, że Polacy dobrze zarabiający (powyżej 20 tys.) płacili procentowo składkę zdrowotną niższą, niż te osoby, które zarabiały dużo mniej. - Kwota wolna powoduje, że do 30 tys. zł rocznie nie zapłacimy podatku. Poszerzamy tę zmianę o dodatkowe rozwiązania - mówił. - Nie przymykamy oczu na jakiekolwiek potknięcia. Nakazałem ministrowi finansów pracę w trybie natychmiastowym; już wyrównano wynagrodzenia dla służb mundurowych - podkreślił Morawiecki.

Dodatkowe wsparcie mają dostać osoby z niepełnosprawnościami w ramach funduszy aktywności i rehabilitacji w firmach. Planowana jest "ochrona ponad 900 pracodawców i 100 tys. pracujących u nich osób z niepełnosprawnościami". - Firmy zatrudniające niepełnosprawnych prowadzące ZFRON i ZWA otrzymają dodatkowe środki z PFRON - podkreśla KPRM.

Dodatkowe zmiany to m.in. rozciągnięcie ulgi dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów do poziomu 12800 zł brutto.

- Podobnie wobec wszystkich zleceniobiorców, ale także np. nauczyciele akademiccy - do pensji 12800 zł brutto nie będzie straty - dodał. Rozszerzeniu ulega także ulga dla samotnych rodziców. - Wsłuchaliśmy się w głos organizacji pożytku społecznego. W stosunku do roku 2021 ta wpłata na ich rzecz nie będzie niższa - tę różnicę (jeśli się pojawi) uzupełni Skarb Państwa - zapowiedział Morawiecki.

"Gwarancja korzyści z Polskiego Ładu"

Rząd obiecuje "Gwarancję korzyści z Polskiego Ładu". - Jeśli zarabiasz średnio do 12800 zł brutto miesięcznie, wypełniasz PIT-37, w twoim rozliczeniu rocznym za 2022 r. korzystniejsze byłoby rozliczenie według starych zasad - urząd skarbowy zwróci Ci różnicę w rozliczeniu za 2022 r. - napisano w prezentacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szef rządu przywołał też korzyści dla Polaków z Polskiego Ładu: około 18-19 mln skorzysta na tym systemie. - Dlatego dzisiaj chcę złożyć ważną deklarację. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe wynagrodzenie bądź takie same, zarabiając do 12,8 tys. zł, to jeśli 2022 r. pogorszył status jakiejkolwiek osoby - będzie można otrzymać zwrot (porównując 2022 r. do 2021). Wszelkie korekty zostaną wprowadzone do systemu w najbliższych tygodniach - powiedział Morawiecki.

Premier podziękował wszystkim, którzy "zwrócili uwagę na pewne zmiany". - Przed nami jest jeszcze wiele wyzwań, ale ta największa obniżka podatków niech nie zostanie niezauważona - mówił Morawiecki.

- Obniżamy podatki: PIT, CIT, również VAT. Pokazujemy że można zarządzać budżetem państwa w taki sposób, aby były gwarancje korzyści dla większości Polaków. Działamy na rzecz Polaków, którzy chcą tworzyć klasę średnią. Naszych oponentów bolało jak wdrażaliśmy 500 plus. Teraz też takie głosy się pojawiają. Będzie ich więcej, jak zobaczą, że system działa. Ta historyczna obniżka podatków będzie pracowała na wiele lat do przodu. Nie powinniśmy jej oceniać 19 dni po jej wprowadzeniu - ostrzegał premier Morawiecki. Przyznał, że będzie to "droga szybszego wzrostu gospodarczego, poprzez bardziej sprawiedliwy system podatkowy".

Co dalej z cenami gazu?

Premier Morawiecki - pytany o poprawki Senatu do ustawy obniżającej ceny gazu - stwierdził, że "robimy bardzo dużo, aby te manipulacje cenowe ze strony Rosji i te błędy w polityce klimatycznej UE amortyzować".

- Dlatego wprowadziliśmy obniżkę VAT i akcyzy na paliwa, energię, ciepło i gaz. W związku z tym wprowadziliśmy ustawą propozycję, by obniżyć koszty, które obowiązują poza taryfą dla gospodarstw domowych. Koszt przekracza 20 mld zł dla budżetu - robimy to, by zmniejszyć realne skutki dla Polaków - odpowiadał szef rządu. Apelował też do Europejskiej Partii Ludowej, żeby "zrezygnowała z projektu Nord Stream 2".

Senat w czwartkowym głosowaniu przyjął uchwalę o przyjęciu ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych z poprawkami. Zmierzają one m.in. do poszerzenia zakresu podmiotów, które mogą skorzystać z niższych taryf gazowych o mikro-, małe i średnie firmy.

W czwartek Senat głosował nad uchwałą w sprawie przyjęcia ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Senatorowie poparli przyjęcie ustawy wraz z poprawkami. Najważniejsza z nich zakłada, że z obniżonych taryf na gaz będą mogły korzystać podmioty, które wykorzystują gaz do produkcji energii cieplnej w zakresie, w którym ciepło to jest produkowane na potrzeby spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych itd. Komisja opowiedziała się za przyjęciem poprawki.

Senat w głosowaniu opowiedział się za poszerzeniem zakresu podmiotów, które mogą korzystać z obniżonych taryf gazowych m.in. o podmioty lecznice, o podmioty prowadzące działalność sportową i finansowane z budżetów samorządów, o policje, straż miejską, straż pożarną itd. Dodatkowo z popartych przez senatorów poprawek wynika, że z obniżonych taryf gazowych będą mogły korzystać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »