Maciej Witucki, Konfederacja Lewiatan: To gorzki Polski Ład
- Przedsiębiorcom podoba się w Polskim Ładzie zdecydowany impuls konsumpcyjny - dzięki niemu szybciej wyjdziemy z kryzysu - ocenia w rozmowie z Interią Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Kilkanaście milionów Polaków po prostu będzie wydawać finansowe prezenty otrzymane od rządu. Pytanie jak długo chcemy opierać gospodarkę tylko na konsumpcji i pozostawać - jak mówi premier - "produkcyjnym zapleczem Europy"
Prezydent Konfederacji Lewiatan przyznaje że Polski Ład to program ogromnego transferu finansowego i spodziewał się nawet, że towarzyszyć mu będzie zapowiedź wcześniejszych wyborów. - Politycy wszędzie to robią - rozdają cudze pieniądze. Ważne skąd te pieniądze pochodzą i czy zabranie tak wielkich środków na transfery społeczne ma pokrycie w przychodach. Mówi się nawet o 50 mld złotych. Te pieniądze obciążą kieszenie lepiej zarabiających Polaków - wcale nie "bogatych", jak mówi rząd odwołując się do zapowiedzi prezydenta Bidena, który chce opodatkować najbogatszych Amerykanów. Definicje bogactwa w USA są jednak zupełnie różne od tych w Europie - przypomina Witucki. - Polaka zarabiającego trochę ponad 10 tys. zł trudno nazwać bogaczem - a przecież nawet on na Polskim Ładzie straci - dodaje.
- Obciążenia uderzą w najbardziej rozwojową część polskiej gospodarki - ostrzega szef Lewiatana. - Program nie zaszkodzi zagranicznym inwestycjom, powstawać będą kolejne montownie, ale przecież raptem kilka lat temu mówiliśmy o ambitnych programach badań i rozwoju. Budowa wodociągów czy domu na wsi po powierzchni 70 m. kw. to nie jest coś co pchnie Polskę na nowe tory - wskazuje Witucki.
- Sporo jest też informacji nielogicznych np. "nie chcemy podnosić wieku emerytalnego, ale ułatwimy emerytom prowadzenie działalności gospodarczej". Szczegóły wielu pomysłów w ogóle nie są znane - zauważa Maciej Witucki i mocno deklaruje:
- Będziemy walczyli by Polski Ład nie osłabiał polskiej przedsiębiorczości. Ona ma dopiero 30 lat! Małe polskie przedsiębiorstwa mocno ucierpiały w pandemii, a obciążenia ich właścicieli wzrosnąć mają o 50 proc.! Ci którzy przetrwali pandemię nie spodziewali się takiego "prezentu" od władz. Zabiegamy też by Krajowy Plan Odbudowy pomógł małym i średnim przedsiębiorstwom, by wspierał polski kapitał Jeszcze rok temu słyszeliśmy o estońskim CIT czyli o zwalnianiu z podatku reinwestowanych pieniędzy, a dziś... nic. Politykom od dawna nie udaje się pobudzić prywatnych inwestycji, a teraz mam wrażenie że w ogóle przestali o to walczyć. Teraz hasło brzmi - pozostańmy zagłębiem podwykonawców i rozwijajmy firmy państwowe. A wszędzie na świecie motorem rozwoju są firmy prywatne! To one tworzą know-how i przynoszą patenty. Tymczasem wszyscy ci, którzy rozwijają nowe technologie, by tworzyć ciekawe miejsca pracy, właśnie oni zostaną przez Polski Ład uderzeni najmocniej - zauważa prezydent Konfederacji Lewiatan.
Wojciech Szeląg