Czy wprowadzenie inteligentnych rozwiązań usprawni funkcjonowanie miasta?

Inteligentne narzędzia do zarządzania zasobami oparte na Internet of Things (IoT, internet rzeczy) to jedno z wyzwań, któremu w świecie rozwijających się technologii muszą podołać włodarze polskich gmin. Działania w tym zakresie przynoszą szeroki wachlarz korzyści - od poprawy jakości usług publicznych i infrastruktury, przez wzrost zadowolenia mieszkańców, w tym poprawy ich bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów sterujących.

Takie systemy możemy zaobserwować praktycznie w każdym mieście w Polsce jak np: system sterowania ruchem drogowym na skrzyżowaniach ulicznych, system monitoringu, który rejestruje negatywne zdarzenia jak np. kradzieże lub system nawadniania miejskich trawników w okresie letnim. Systemy inteligentnego zarządzania wspomagają każdy sektor publiczny i prywatny m.in. transport, nieruchomości, zarządzanie odpadami, ochronę środowiska, energetykę i ciepłownictwo. 

Na czym to polega?

Zacznijmy od wprowadzenia. Sieć urządzeń, które są połączone z internetem, wymienia dane i działa bez bezpośredniego udziału człowieka, nosi nazwę Internet of Things (IoT, internet rzeczy). Technologia ta ma ogromny potencjał w zakresie automatyzacji i optymalizacji procesów - zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.

Reklama

NB-IoT (Narrowband IoT) to z kolei standard komunikacji bezprzewodowej przeznaczony specjalnie do stosowania w ramach rozwiązań IoT. Wyróżnia się on niskim zużyciem energii dzięki wykorzystaniu sieci LWPA (Low Power Wide Area pol. szeroki obszar o małej mocy). Urządzenia klienckie, dzięki zastosowaniu technologii LWPA mogą pracować na zasilaniu bateryjnym, a niski pobór prądu zapewnia pracę na baterii przez długi czas. Narrowband IoT to technologia, która sprawdzi się również w miejscach o ograniczonym zasięgu fal radiowych, np. w podziemiach, na dachach czy w studzienkach kanalizacyjnych. Rozwiązanie to oferuje transmisję dwukierunkową, do i z urządzenia, oraz zapewnia obsługę dużej ilości terminali (do 200 000) w zasięgu 1 km kwadratowego. "Rzeczą" w IoT może być urządzenie, które jest w stanie nawiązać połączenie od pojedynczego czujnika, przez serwery, aż po pojazdy.

Internet Rzeczy (IoT) przynosi wiele korzyści, o których już trochę wspominaliśmy wyżej. Możemy je rozpatrywać na różnych płaszczyznach, zarówno jeśli chodzi o funkcjonowanie gminy, jak i również w biznesie. Oto kilka przykładowych aspektów:

  • automatyzacja i kontrola: IoT umożliwia automatyzację i zdalne sterowanie urządzeniami za pomocą prostych aplikacji, co zwiększa komfort i efektywność użytkowania;
  • oszczędność energii i zasobów: urządzenia IoT są zaprojektowane tak, aby minimalizować zużycie energii. Inteligentne oświetlenie, które włącza się i wyłącza automatycznie w odpowiedzi na obecność człowieka, to tylko jeden z przykładów, jak IoT może przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej;
  • poprawa bezpieczeństwa: urządzenia IoT mogą monitorować różnorodne parametry, co przekłada się na lepsze zabezpieczenia zarówno w miejscach publicznych. Na przykład, systemy alarmowe IoT mogą natychmiast informować o nieautoryzowanym dostępie, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników;
  • zbieranie i analiza danych: IoT umożliwia zbieranie dużej ilości danych z różnych urządzeń i sensorów, które następnie można analizować w celu uzyskania wglądów i lepszego zrozumienia zjawisk. Te dane mogą być wykorzystywane do dalszej optymalizacji produktów, usług, a także do personalizacji oferty dla użytkowników.

Aby wspomniane rozwiązania mogły skutecznie działać na rzecz gminy i jej mieszkańców, muszą być oparte na solidnych podstawach. W ich przypadku to przede wszystkim niezawodna łączność i bezpieczeństwo danych, które są przekazywane pomiędzy urządzeniami połączonymi w ramach Internet of Things.

Inteligentne miasta to nie science fiction. Zmiana dzieje się na naszych oczach

Należy również pamiętać o przepisach i normach, które zostały wprowadzone w tym zakresie. Jedną z nich jest ISO 37120. To międzynarodowa norma określająca wskaźniki jakości życia i zrównoważonego rozwoju. Jest używana do pomiaru postępów w rozwoju miast oraz jako narzędzie do monitorowania i oceny skuteczności działań w zakresie rozwoju smart city. Aktualnie tę normę stosuje pięć polskich miast - Gdańsk, Gdynia, Kielce, Lublin i Warszawa.

Smart Zone

Przy omawianiu rozwiązań z zakresu IoT warto zwrócić szczególną uwagę na system Smart Zone, który oferuje szereg kluczowych funkcji. Oto niektóre z nich:

  • monitorowanie temperatury i wilgotności powietrza;
  • kontrola bezpieczeństwa w tym dostępy do pomieszczenia i nieuprawnione wejścia;
  • informowanie o stanach zagrożenia takich jak: zalanie pomieszczenia, wykrywanie niebezpiecznych gazów lub substancji chemicznych;
  • ostrzeganie o przekroczeniu obowiązujących norm;
  • raportowanie i analiza monitorowanych danych;
  • skalowalność systemu, która pozwala na rozbudowę systemu o dodatkowe pomieszczenia;
  • dostęp do wizualizacji danych z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu.

Jak dokładnie działa Smart Zone?

Rozwiązanie to pozwala na zebranie danych z pomieszczenia, które są przesyłane przez moduł telemetryczny do platformy Data Portal, która je gromadzi i przesyła analizę bieżących lub historycznych wyników. Mogą mieć one formę tabelaryczną lub graficzną. Smart Zone ma również funkcje powiadomień, która jest bardzo przydatna w sytuacji zagrożenia. Powiadomienie zostaje wysłane do obsługi budynku bądź uruchamia połączone systemy zabezpieczające nieruchomość.

Obsługa Smart Zone jest bardzo łatwa. Jak już wspominaliśmy wyżej wykorzystywana jest do tego platforma Data Portal, która działa w trybie 24/7. Umożliwia bieżący podgląd parametrów i generowanie raportów. Zaletą jest również elastyczność systemu, co umożliwia łatwą rozbudowę o kolejne pomieszczenia lub dodatkowe rodzaje pomiarów. Smart Zone świetnie się sprawdzi w obiektach takich jak: serwerownie, muzea, biblioteki, magazyny farmaceutyczne, magazyny towarów sypkich, tj. silosy, zbiorniki przemysłowe, sortownie warzyw i owoców, spożywcze zakłady przetwórcze.

Obserwując rozwój cyfryzacji, technologii i sztucznej inteligencji warto rozważyć wprowadzenie powyższego rozwiązania, które może być wykorzystywane zarówno w dużej aglomeracji miejskiej, jak i małej gminie. Dzięki temu osoby zarządzające daną jednostką samorządu terytorialnego będą mogły łatwiej realizować swoje zadania, jednocześnie wpływając pozytywnie na codzienne funkcjonowanie swojej lokalnej społeczności.

Reklama
materiał promocyjny
materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »