Internet symetryczny. Różnice w prędkości przestają być problemem
Korzystając z zasobów sieci, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że prędkość pobierania plików jest zazwyczaj znacząco wyższa niż ich wysyłania. Jeżeli potrzebujemy stabilnych parametrów jakościowych oraz aby ruch danych w obu kierunkach był równie szybki, z pomocą przychodzi internet symetryczny, który ma wiele zastosowań w biznesie i instytucjach. To m.in. wideokonferencje, transmisje strumieniowe w czasie rzeczywistym, stabilny dostęp do zasobów chmury obliczeniowej oraz zdalny dostęp do serwerów.
W przeciwieństwie do internetu asymetrycznego, gdzie prędkość pobierania i wysyłania danych może być radykalnie różna, np. większa prędkość pobierania i mniejsza prędkość wysyłania lub odwrotnie, internet symetryczny zapewnia równą przepustowość w obu kierunkach.
Korzyści z tego rozwiązania są widoczne przede wszystkim przy:
- regularnym przesyłaniu i odbieraniu dużych pakietów danych,
- wideokonferencjach i transmisjach na żywo,
- używaniu usług w chmurze,
- zdalnym monitoringu systemów.
Usługa ta zazwyczaj przeznaczona jest dla klienta biznesowego i jest wykorzystywana m.in. do realizacji zaawansowanych usług zarządzania urządzeniami zdalnymi, obsługi systemów workflow, prezentacji treści i aplikacji dla klientów czy partnerów firmy.
Jakość i niezawodność symetrycznego internetu zapewniają firmie stały dostęp do jej zasobów wszystkim obecnym lub potencjalnym klientom. Usługa daje gwarancję budowy innych, własnych usług ograniczanych tylko specyfiką globalnej sieci.
W przypadku firm, które mają duże potrzeby dotyczące przesyłania danych w obie strony, internet symetryczny jest niezwykle przydatny. Takie rozwiązanie może być wykorzystywane przez firmy technologiczne, biura projektowe, agencje reklamowe lub studia graficzne i filmowe, które często przesyłają i odbierają duże pliki. Dzięki internetowi symetrycznemu mogą one łatwo udostępniać wszystkie niezbędne zasoby klientom, partnerom biznesowym i pracownikom zdalnym.
Wideokonferencje, które stały się szczególnie popularne w dobie pandemii koronawirusa, wymagają stabilnego transferu w obie strony. Dzięki internetowi symetrycznemu wszystkie strony mogą w czasie rzeczywistym sprawnie przesyłać dane, co przekłada się na lepszą płynność, a zarazem jakość spotkań online.
Firmy korzystające z rozwiązań chmury obliczeniowej niemal bez przerwy przesyłają i odbierają odpowiedzi. Równa prędkość transferu w obu kierunkach jest kluczowa dla zachowania odpowiedniej wydajności aplikacji i usług. Podobnie jest w przypadku korzystania z dostępu do serwerów i zasobów firmy spoza jej siedziby, za pośrednictwem takich narzędzi jak VPN czy zdalny pulpit.
Internet symetryczny, oferowany przez Plusa, pozwala na połączenie wszystkich oddziałów stacjonarnych organizacji oraz sieci partnerskich w jeden sprawnie działający system.
Korzystanie z pasma, którego nie współdzieli się z innymi użytkownikami sieci, zapewnia stały, niezakłócony i niezawodny dostęp do wszystkich firmowych zasobów. Prędkość wysyłania i pobierania danych może sięgać nawet 10 Gb/s.
Co ważne, odległość pomiędzy oddziałami przedsiębiorstwa nie stanowi problemu, ponieważ internet symetryczny jest dostępny na całym świecie, a jedynym warunkiem technicznym jest obecność odpowiedniej infrastruktury. Plus, poza granicami Polski, realizuje tę usługę przy współpracy z partnerskimi operatorami. Pracownicy oddalonych od centrali jednostek mogą bezproblemowo korzystać ze wspólnych zasobów, takich jak serwery, bazy danych czy aplikacje biurowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma jest w stanie stworzyć wydzieloną od publicznej sieci internetowej, niezależną bezpieczną sieć dla klienta.
Aby mieć pewność, że dane firmy nie dostaną się w niepowołane ręce, warto pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach. W tym przypadku z pomocą przychodzi prywatny APN. To rozwiązanie, dzięki któremu można odseparować się od sieci publicznej, co wpływa na znaczący wzrost bezpieczeństwa przesyłanych danych. Wszelkie jego funkcjonalności mogą zostać dostosowane do potrzeb danej firmy i profilu jej działalności.