IoT w rolnictwie. Skuteczne narzędzia dla ochrony środowiska i zwiększenia efektywności gospodarstw

IoT (Internet of Things) to sieć urządzeń wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie i łączność internetową, co umożliwia im wymianę informacji bez udziału człowieka. Technologia ta pozwala na zdalne monitorowanie i sterowanie procesami. W rolnictwie IoT ma szerokie zastosowanie, pomagając w automatyzacji wielu aspektów produkcji. To ogromna rewolucja w porównaniu z prowadzeniem gospodarstwa z wykorzystaniem tradycyjnych metod.

W nowoczesnym gospodarstwie rolnym nie ma miejsca na przypadki. Wszystkie podejmowane działania powinny być starannie zaplanowane tak, aby maksymalizować zyski, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo produkcji i odpowiednią wydajność, która idzie w parze z jakością.

IoT dla rolnictwa przynosi prawdziwą rewolucję. To grupa połączonych urządzeń, np. maszyn, czujników, które komunikują się ze sobą i z użytkownikami w czasie rzeczywistym, zbierając, przetwarzając i analizując dane.

Ta przełomowa technologia umożliwia zdalną kontrolę i inteligentne zarządzanie procesami koniecznymi do utrzymania upraw na najwyższym poziomie. Jej zastosowanie jest korzystne zarówno z przyczyn ekologicznych, jak i ekonomicznych. Inwestycja ta przynosi bowiem znaczące oszczędności wody, prądu i innych zasobów wykorzystywanych przy produkcji. To szczególnie istotne w związku z coraz częściej nawiedzającymi obszary wiejskie suszami oraz rosnącymi cenami energii i nawozów.

Reklama

IoT w rolnictwie. Czujniki powiedzą wszystko o stanie gleby

Dane zbierane przez czujniki zamontowane w glebie pozwalają dokładnie określić jej parametry, a tym samym pomóc w precyzyjnym zaplanowaniu nawadniania i fertygacji (rozpuszczaniu nawozu w wodzie stosowanej do nawadniania), adekwatnie do potrzeb danych upraw roślinnych.

Czujniki mogą monitorować warunki glebowe - poziom wilgotności oraz składniki odżywcze, a także temperaturę. Dzięki tym danym rolnicy mogą optymalizować nawadnianie, nawożenie i ochronę roślin. Czujniki wilgotności gleby dostarczają na bieżąco niezbędne informacje, co pozwala na oszczędność wody i zapobiega zarówno nadmiernemu nawodnieniu, jak i wysuszeniu, które mogłoby zaszkodzić uprawom. Rolnik zyskuje tym samym możliwość zdalnego sterowania w oparciu o analizę rzeczywistego stanu gleby w danym momencie.

Inną zaletą technologii są w pełni konfigurowalne, automatyczne powiadomienia (/e-mail/aplikacja mobilna) o przekroczeniu zadanych parametrów np. w razie wystąpienia przymrozków lub innych nieprzewidzianych i potencjalnie niebezpiecznych dla upraw zjawisk pogodowych. Umożliwia to identyfikację zagrożeń i zareagowania na wczesnym etapie, co przekłada się na zminimalizowanie strat, do których mogłyby doprowadzić.

Rozwiązania smart dla rolnictwa. System pomoże w podjęciu decyzji

W ramach oferowanych rozwiązań IoT dla rolnictwa Plus współpracuje z renomowanym partnerem - firmą Inventia, światowym dostawcą danych opartych na technologiach mobilnych oraz urządzeń telemetrycznych. Stworzyła ona AGREUS. To bezprzewodowy system klasy Smart Village umożliwiający pozyskiwanie danych pomiarowych. Charakteryzuje się dalekim zasięgiem, co sprawia, że można go wykorzystywać na terenie gospodarstw o bardzo dużej powierzchni.

System obejmuje dedykowane czujniki i moduły wykonawcze oraz aplikację dostępną zarówno na komputerach, jak i tabletach i smartfonach. Dzięki całodobowemu dostępowi do informacji o tym, co się dzieje w gospodarstwie, AGREUS pomaga w podejmowaniu właściwych dla rozwoju roślin decyzji i zwiększeniu plonów, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów.

Wśród dodatkowych funkcjonalności systemu można wymienić także monitorowanie długości czasu zwilżenia liści i szacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia infekcji grzybiczych, jak również przeglądanie i generowanie raportów z danych historycznych oraz zarządzanie oświetleniem w gospodarstwie rolnym.

IoT stanowi zatem punkt zwrotny w wejściu gospodarstwa rolnego na nowy etap działalności. Pozwoli mu rozwinąć skrzydła i przygotować się na dalszy rozwój inteligentnych rozwiązań w kolejnych latach. Jednocześnie, za sprawą generowanych oszczędności zasobów naturalnych, w tym przede wszystkim wody, może przybliżyć gospodarstwa do realizacji ambitnych celów klimatycznych, które stawia przed branżą unijna strategia walki ze zmianami klimatu.

Reklama
materiał promocyjny
materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »