Jak 5G zwiększa bezpieczeństwo biznesu w sieci?

Najnowsza sieć mobilna z piątką w nazwie (5G) zapewnia niespotykany wcześniej poziom zabezpieczeń, o czym przekonują się firmy podejmujące działania mające na celu zwiększanie ich bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Artykuł z ekspozycją partnera

Sieci 5G - dzięki zdecydowanie lepszym parametrom technicznym - niosą ze sobą obietnicę otwarcia na nowe zastosowania, dotychczas niemożliwe do realizacji przy wykorzystaniu wcześniejszych generacji mobilnych technologii komunikacyjnych. Liczba różnych zastosowań sieci 5G jest znacząco większa, niż dla sieci 3G i 4G - oznacza to również, że liczba i zróżnicowanie urządzeń korzystających z sieci również znacząco się zwiększy.

Prywatne sieci 5G nie do złamania?

Prywatne sieci 5G w zakładach przemysłowych to przełomowe rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa. Zamknięta sieć zapewnia bowiem większą kontrolę nad dostępem do danych i umożliwia szybką weryfikację nieautoryzowanego dostępu.

Reklama

Wszystko po to, aby czerpać korzyści w zakresie bezpieczeństwa, kontroli, szybkości i czasu reakcji - wynika z raportu Economist Impact. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 216 dyrektorów zarządzających i starszych menedżerów z dużych przedsiębiorstw na całym świecie wiemy, że około jedna czwarta (24 proc.) już pilotuje prywatną sieć 5G. Większość wczesnych użytkowników pochodzi z USA i Niemiec, a 6 proc. respondentów ma co najmniej jedną sieć operacyjną. Liderem są Niemcy - tam 5G testuje już 33 proc. ankietowanych.

Wszystko również dlatego, że normy techniczne bezpieczeństwa dla sieci 5G zawierają znaczące ulepszenia względem sieci 4G, adresując niektóre kluczowe ryzyka już na poziomie standaryzacji. Dodatkowo, dzięki współpracy w ramach ekosystemu operatorów, dostawców rozwiązań i niezależnych usługodawców, stosunkowo wcześnie pojawiły się rozwiązania rynkowe uzupełniające mechanizmy przewidziane w normach technicznych 5G.

Nowe podejście do prywatności

W porównaniu do standardu czwartej generacji pojawiło się zunifikowane uwierzytelnienie, którego nie było w technologii dostępowej w standardzie 4G. Istotna jest też elastyczna polityka bezpieczeństwa sieci, pozwalająca na dostosowanie do różnych zastosowań sieci - przy braku takiej elastyczności w sieciach 4G. Lepsza jest też ochrona prywatności użytkownika sieci - dzięki szyfrowaniu jego numeru identyfikacyjnego zapewniającego wyższy poziom bezpieczeństwa. Wprowadzenie dodatkowego elementu architektury pozwalającego na filtrowanie wiadomości sygnalizacyjnych i "ukrywanie" topologii sieci operatora przed światem zewnętrznym to również rzecz pojawiająca się po raz pierwszy. Mechanizmy bezpieczeństwa 5G lepiej chronią prywatność i dane użytkownika przesyłane w interfejsie radiowym - podsłuch i pozyskanie metadanych (np. informacji o lokalizacji) są znacząco utrudnione.

Mechanizmy ograniczające ryzyka związane z atakami Denial of Service pochodzącymi od urządzeń Internetu Rzeczy nie są związane bezpośrednio z 5G, nie są więc standaryzowane - niektórzy dostawcy rozwiązań 5G wprowadzają jednak w stacjach bazowych nowej generacji własne rozwiązania pozwalające na wykrycie i ograniczenie nadmiarowego ruchu.

Należy również podkreślić, że dostawca aplikacji korzystających z sieci 5G nie powinien polegać wyłącznie na sieciowych mechanizmach bezpieczeństwa, jeżeli nie spełniają one wymagań jego klientów (np. nie zapewniają poufności end-to-end). Mechanizmy warstwy aplikacji powinny w takiej sytuacji zapewnić wymagany w danej usłudze poziom ochrony.

Takim rozwiązaniem jest na przykład Prywatny APN od Plusa. To wydzielona i odseparowana sieć transmisji danych 2G, 3G, LTE i 5G. Usługa umożliwia pracownikom zdalny i bezpieczny dostęp do firmowej poczty elektronicznej, zasobów sieciowych, aplikacji oraz Internetu. Prywatny APN jest uzupełnieniem systemów telemetrycznych. Przy jego pomocy możesz zdalnie sterować rozproszoną infrastrukturą urządzeń pomiarowych, a nawet masowo aktualizować ich oprogramowanie.

Takie krojenie sieci może pomóc firmom w dostarczeniu kompleksowego systemu wirtualnego obejmującego nie tylko funkcje sieciowe, ale także obliczeniowe i pamięci masowej. Zaawansowana generacja 5G oferuje lepszą szybkość, bezpieczeństwo i niezawodność. Wynika to z większej przepustowości i większej liczby punktów połączeń. 5G może również pomieścić łączność z większą liczbą urządzeń dzięki rozszerzonym falom radiowym.

5G spełnia wymogi biznesowe w zakresie dostępności, interoperacyjności, bezpieczeństwa i łatwości zarządzania, które są niezbędne, ponieważ przedsiębiorstwa nadal inwestują w zaawansowane technologie, gromadzą więcej danych i zatrudniają pracowników zdalnie na całym świecie. Ostatecznie, przedsiębiorstwa, które inwestują w 5G teraz, inwestują w sprawność biznesową, czyli zdolność do projektowania, tworzenia i dostarczania wyższej jakości rozwiązań klientom - czy to firmom, czy konsumentom - szybciej niż kiedykolwiek. Wreszcie, 5G dla biznesu pozwoli sieciom bezprzewodowym po raz pierwszy w historii konkurować z połączeniami szerokopasmowymi.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »