Łączność pomiędzy samochodami. Jakie są możliwości?
W przyszłości, gdy samochody autonomiczne wyjdą poza fazę testów i staną się codziennością, będą w stanie komunikować się ze sobą w czasie rzeczywistym i wspólnie dbać o bezpieczeństwo na drogach. Część elementów, które złożą się na nowy system, jest dostępna już dziś. To m.in. autonomiczne parkowanie, aktywny tempomat czy asystent pasa ruchu.
Samochody autonomiczne będą prawdopodobnie korzystać z zaawansowanych technologii komunikacyjnych, aby wymieniać informacje z innymi pojazdami poruszającymi się po danej drodze.
Jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań jest V2V (ang. Vehicle-to-Vehicle, pojazd do pojazdu). Dzięki niemu samochody będą mogły w czasie rzeczywistym przekazywać dane o swojej pozycji, prędkości, kierunku jazdy i innych ważnych czynnikach. Jeśli jeden z pojazdów będzie musiał np. gwałtownie zahamować, pozostałe auta w okolicy otrzymają taką informację i będą mogły odpowiednie zareagować.
Ponadto samochody autonomiczne będą korzystać z technologii V2I (ang. Vehicle-to-Infrastructure, pojazd do infrastruktury) umożliwiającej komunikację między pojazdami a infrastrukturą drogową, taką jak sygnalizacja świetlna, znaki drogowe, fotoradary czy kamery monitoringu. Dzięki temu pojazdy będą mogły dowiedzieć się o natężeniu ruchu na drodze, ewentualnych zagrożeniach lub utrudnieniach i dostosować sposób poruszania do aktualnych warunków.
Oba systemy wymagają zainstalowania w samochodach odpowiedniego sprzętu umożliwiającego przesyłanie i odbieranie sygnałów, takiego jak moduły komunikacyjne i anteny.
Technologie V2H i V2I docelowo połączą się w jeden ekosystem, tworząc inteligentną sieć komunikacyjną, która pozwoli na bardziej bezpieczną jazdę.
Wprowadzenie samochodów autonomicznych może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, ponieważ wiele z rozwiązań w tego typu pojazdach zostało zaprojektowanych tak, aby minimalizować lub całkowicie wyeliminować ryzyko błędów po stronie kierowcy.
Większość elementów wchodzących w skład planowanego systemu jest już dostępna w nowych autach, jednak na obecnym etapie rozwoju nie pozwala to na całkowitą marginalizację roli człowieka w prowadzeniu auta.
Już dziś możemy wyposażyć nasze pojazdy w takie technologie jak:
- System automatycznego hamowania awaryjnego (AEB) - wykorzystuje kamery i sensory, aby wykrywać przeszkody na drodze, a następnie wyhamować samochód;
- Systemy ostrzegania o opuszczaniu pasa ruchu - zainstalowane wokół pojazdu kamery wykrywają, gdy samochód zaczyna wykraczać poza swój pas ruchu i mogą automatycznie naprowadzić go z powrotem na właściwy tor;
- Aktywny tempomat - zaawansowany system kontroli prędkości samochodu, który oprócz utrzymania stałej prędkości potrafi także dostosowywać ją do warunków panujących na drodze, czyli m.in. natężenia ruchu i prędkości pojazdu poprzedzającego;
- Rozpoznawanie znaków drogowych - dzięki kamerom pojazd może np. wyświetlać na desce rozdzielczej informacje o obowiązującym ograniczeniu prędkości lub ostrzegać kierowcę o zbliżającym się skrzyżowaniu. W przypadku samochodów autonomicznych może to być jeden z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo podróży;
- Systemy monitorowania martwego pola - pozwalają na wykrycie innych pojazdów i pieszych, których kierowca może nie dostrzec;
- Asystent parkowania - technologia pomagająca w parkowaniu samochodu. System wykrywa wolne miejsca i sam kontroluje ruch pojazdu w czasie manewru.
Rozwój pojazdów autonomicznych na niespotykaną dziś skalę będzie możliwy dzięki sieci 5G. Sprawia ona, że duże pakiety danych mogą być przesyłane i przetwarzane szybciej, a przepustowość łącza jest znacznie wyższa niż w przypadku poprzednich technologii, takich jak 3G i LTE.
Sieć 5G jest zaprojektowana tak, aby była jak najbardziej stabilna. Dzięki temu samochody autonomiczne będą mogły korzystać z niezawodnego połączenia internetowego, co pozwoli na ich bezpieczniejsze funkcjonowanie.
Według rankingu serwisu SpeedTest.pl, w marcu 2023 roku największą prędkość pobierania (średnio 138,6 Mb/s) w ramach sieci 5G oferował Plus. To najlepszy wynik spośród wszystkich operatorów telekomunikacyjnych. Zasięgiem najszybszego internetu 5G objętych jest już ponad połowa mieszkańców Polski.