Slicing w praktyce. Jakie są korzyści z wydzielonej, własnej sieci 5G?

Technologia 5G, na bazie wydzielania pasma z sieci 5G (slicingu) i priorytetyzacji wydzielonej sieci klienta, umożliwia tworzenie sieci kampusowych 5G, zwanych również sieciami prywatnymi 5G, obejmujących określone budynki, hale produkcyjne, magazyny, obszary czy tereny otwarte. Brzmi skomplikowanie? Nie musi tak być, wyjaśnijmy o co w tym chodzi.

Sieci kampusowe 5G charakteryzują, niedostępne w poprzednich generacjach sieci mobilnych, parametry jakościowe związane z ogromną przepustowością oraz, przede wszystkim, możliwości podłączenia ogromnej liczby urządzeń bez wpływu na jakość i parametry sieci. Dzięki tym cechom, sieci kampusowe są doskonałym rozwiązaniem dla zapewnienia bezpiecznej i niezawodnej komunikacji w krytycznych procesach biznesowych np. w przemyśle, medycynie, logistyce, portach, kopalniach i obszarze infrastruktury krytycznej. Umożliwiają również skuteczne wdrożenie rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0, bazującego na masowej robotyzacji i digitalizacji procesów produkcji, transportu i logistyki.

Reklama

Z kolei takie cechy, jak gwarantowany zasięg, stała i bardzo duża szybkość oraz możliwość podłączenia ogromnej liczby urządzeń powodują, że sieci kampusowe 5G to świetne rozwiązanie dla centrów biznesu, dużych obiektów sportowych, lotnisk, czy galerii handlowych. Czym jednak jest slicing?

Plasterkowanie sieci? Pomysł stary jak Internet

Co ciekawe, slicing w sieciach Ethernet jest równie stary jak wirtualne sieci lokalne (VLAN). Koncepcja ta została w pełni zrealizowana wraz z powstaniem sieci definiowanych programowo, a później także definiowanych programowo sieci rozległych (SD-WAN), które stosują koncepcje SDN do sieci rozległych.

Wdrożenie stosuje te same zasady wirtualizacji w całej architekturze sieci dostawcy. Zasady te obejmują radiowe sieci dostępowe oraz wspierające sieci typu backhaul i carrier core, które leżą u podstaw 5G, w tym powiązane zasoby centrum danych. Slicing umożliwia dostawcom usług tworzenie różnych architektur plastrów sieciowych, które dostarczają klientom znaczących gwarancji dotyczących, powiedzmy, minimalnej przepustowości ich połączeń lub priorytetowego dostarczania pakietów z określonych typów urządzeń lub aplikacji.

Operator sieci 5G może fizycznie segregować ruch w różnych sieciach radiowych, wycinać pojedynczą sieć lub łączyć pojemność wielu sieci i wycinać połączone zasoby. Dzięki temu operatorzy sieci 5G mogą wybrać cechy potrzebne do obsługi docelowych poziomów wydajności widma, przepustowości ruchu i gęstości połączeń, czyli tego, ile urządzeń może się połączyć z danej przestrzeni.

Nie ma innego wyjścia niż slicing?

Na bazie ogólnej infrastruktury bezprzewodowej oraz zasobów obliczeniowych i pamięci masowej ogólnego przeznaczenia, dostawcy usług udostępniają tylko tyle przepustowości dla usług specjalistycznych, ile jest wymagane do zaspokojenia potrzeb klientów. W tym kontekście slicing jest kluczowy. Wykorzystanie wbudowanych możliwości do wycinania pojemności i korzystanie ze wszystkich wirtualnych platform usługowych oznacza również, że nawet złożone i unikalne środowiska klientów można uruchomić w krótkim czasie.

Dla dostawców usług oznacza to większą zdolność do niedrogiego dostosowywania. Za tym idą bardzo konkretne korzyści. Można więc tworzyć nowe możliwości uzyskiwania przychodów poprzez obniżenie barier dla wypróbowania nowych ofert usługowych. Po zaprojektowaniu specjalistycznego sprzętu dla danego zadania nie trzeba go kupować, a następnie w pełni amortyzować. Elastyczność rozwiązania wiąże się też z umożliwieniem jednoczesnego oferowania większej liczby rodzajów usług, ponieważ nie wymagają one dedykowanego i wyspecjalizowanego sprzętu. A samo ciągłe testowanie nowych rzeczy umożliwia maksymalne wykorzystanie zasobów. A jak to działa w praktyce?

Praktyczne wykorzystania w przykładach

Firma zależna od sieci 5G do zarządzania autonomicznymi pojazdami może zakontraktować wycinek sieci mobilnej z opóźnieniami poniżej 5 ms i rygorystycznymi gwarancjami dostarczania pakietów na minimalnej przepustowości wymaganej do zapewnienia responsywnego sterowania. Z kolei w przypadku systemu monitorowania bezpieczeństwa w dużej organizacji opóźnienia mogą nie mieć znaczenia.

W przypadku systemu monitorowania zdrowia ludzkiego w obszarze miejskim, szpital może chcieć odizolować cały ruch do i z rozruszników serca. Zminimalizowałoby to ryzyko wycieku danych klientów i zagrożenie naruszenia kanału sterowania - wymagałoby to więc wycinka z zasobami wirtualnymi dla pojedynczego użytkownika.

Przedsiębiorstwa i mniejsze firmy uznają więc slicing za atrakcyjną opcję we własnych sieciach, zarówno w zakresie zarządzania wydajnością, jak i bezpieczeństwem, stąd szybki wzrost popularności technologii SD-WAN i segmentacji sieci. W miarę dojrzewania i rozpowszechniania się sieci 5G, slicing zwiększa użyteczność bezprzewodowej sieci WAN (WWAN) i bezprzewodowej sieci LAN dla przedsiębiorstw (WLAN).

Warto wiedzieć, że niezależny ranking SpeedTest.pl pokazuje, że 5G od Plusa jest trzykrotnie szybsze od 4G/LTE. Średnia szybkość pobierania danych wyniosła aż 139,3 MB/s (dane z grudnia 2022 r., ranking SpeedTest[1]).

[1] https://www.speedtest.pl/ranking/internet-mobilny-5g#grudzien-2022

materiał promocyjny
materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »