Smart city. Jakie będą miasta przyszłości?

Motywy znane dotychczas głównie z filmów science fiction, w tym autonomiczne pojazdy czy zarządzanie miejską infrastrukturą przez sztuczną inteligencję, są dziś bliżej niż kiedykolwiek wcześniej.

Artykuł z ekspozycją partnera

Smart city to idea, które wykorzystuje innowacyjne technologie w celu poprawy jakości życia mieszkańców oraz infrastruktury. Zmiany przełożą się nie tylko na zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów miejskich, ale również zredukowanie kosztów ich funkcjonowania.

W ramach smart city wdrożone zostaną rozwiązania z zakresu inteligentnego transportu, zarządzania odpadami, energetyką, usługami miejskimi oraz bezpieczeństwem. Wszystkie te elementy połączą się w jeden system i będą mogły komunikować się ze sobą w czasie rzeczywistym, co usprawni procesy decyzyjne, nawet bez bezpośredniego udziału człowieka.

Reklama

Smart city. Jakie rozwiązania są już dostępne?

Rozwój miast przyszłości możemy zaobserwować już na obecnym etapie. Zarówno wielkie metropolie, jak i mniejsze ośrodki, podejmują różne działania, takie jak np. instalacja czujników w celu zbierania danych o ruchu ulicznym, wdrażanie e-usług i e-administracji, a także rozwijanie inteligentnych budynków. Te ostatnie są zwykle projektowane z myślą o minimalizacji wpływu na środowisko i oszczędnościach finansowych.

Inteligentne budynki są wyposażone w wiele technologii, takich jak m.in. automatyczne sterowanie oświetleniem, klimatyzacją i systemami bezpieczeństwa, monitorowanie i optymalizacja zużycia prądu, wody i innych mediów, a nawet wykorzystywanie promieni słonecznych do produkcji energii elektrycznej poprzez instalację paneli fotowoltaicznych na dachu lub elewacji.

Już dziś na parkingach, między innymi w galeriach handlowych, a także w innych miejscach publicznych, instalowane są czujniki i kamery umożliwiające sprawdzenie, które miejsca postojowe są wolne, a które zajęte. Dzięki temu kierowcy nie muszą już krążyć w ich poszukiwaniu, a to oszczędza czas, zwiększa komfort i wpływa na zmniejszenie emisji spalin. Drugim elementem systemu parkingów płatnych są specjalne aplikacje, za pośrednictwem których można uregulować należność bez konieczności chodzenia do parkometru i wkładania biletu za szybę.

W przypadku transportu instalowane kamery, m.in. na skrzyżowaniach, wykorzystywane są do zbierania danych o natężeniu ruchu, co pozwala na optymalne ustawienie sygnalizacji świetlnej. Przy kluczowych arteriach coraz częściej można spotkać także elektroniczne tablice informacyjne, które powiadamiają uczestników ruchu o ograniczeniu prędkości lub ewentualnych utrudnieniach. Gdy dalszy przejazd daną trasą jest niemożliwy, np. z powodu wypadku lub remontu, mogą także kierować ich na objazdy.   

Coraz powszechniejsze stają się także zdalne odczyty. Dotychczas, aby wyliczyć należność konkretnego abonenta, dostawcy mediów takich jak gaz, energia elektryczna czy woda, musieli delegować pracowników, którzy na miejscu spisywali stan liczników. Dziś urządzenia pomiarowe mogą zdalnie i przesyłać informacje na temat zużycia bezpośrednio do centrum danych.

Inteligentne miasta. Co czeka nas w przyszłości?

Do dalszej ekspansji smart city niezbędna jest m.in. szybka i niezawodna transmisja danych, którą zapewnia sieć 5G. Urządzenia wchodzące w skład systemu potrzebują stabilnego połączenia, aby móc skutecznie wymieniać się informacjami w czasie rzeczywistym. Niebagatelne jest również bezpieczeństwo przesyłanych danych.

Rozwiązaniem, które można wykorzystać jako element ekosystemu bezpieczeństwa, zapobiegającego wyciekom lub cyberatakom w obszarze transmisji danych jest prywatny APN, który znajduje się w ofercie sieci Plus. To wydzielona i odseparowana sieć, do której dostęp mają wyłącznie certyfikowane osoby i urządzenia. Przy jej pomocy możesz zdalnie sterować rozproszoną infrastrukturą bez obaw i być pewnym, że kontrola nad sprzętem nie zostanie przejęta przez hakerów i nie zostanie zainstalowane na nich złośliwe oprogramowanie. Aby jednak system działał efektywnie, konieczne jest zabezpieczenie na każdym elemencie sieciowym i przestrzeganie reguł bezpieczeństwa.

Czego możemy spodziewać się w przyszłości? Najważniejszym wyzwaniem jest dalszy rozwój autonomicznego transportu - zarówno prywatnego, jak i publicznego, który obecnie wciąż jest w fazie testów.

Wprowadzenie tego rozwiązania do miast wymaga specjalistycznej infrastruktury, w tym m.in. sieci drogowych wyposażonych w odpowiednie czujniki oraz systemy zarządzania ruchem drogowym, które będą w stanie kontrolować ruch. Ponadto konieczne są również zmiany w przepisach prawa drogowego, które umożliwią bezpieczne poruszanie się pojazdów autonomicznych po drogach publicznych.

Skąd pojazdy będą wiedzieć, jak się zachować? Można tu wyróżnić przede wszystkim dwie technologie - V2V (ang. Vehicle-to-Vehicle, pojazd do pojazdu) oraz V2I (ang. Vehicle-to-Infrastructure, pojazd do infrastruktury).

Drugie z rozwiązań ma zapewnić komunikację między pojazdami a infrastrukturą drogową, taką jak sygnalizacja świetlna, znaki drogowe, fotoradary czy kamery monitoringu. Dzięki temu pojazdy będą mogły dowiedzieć się o natężeniu ruchu na drodze, ewentualnych zagrożeniach lub utrudnieniach i dostosować sposób poruszania do aktualnych warunków.

Technologie V2H i V2I docelowo połączą się w jeden ekosystem, tworząc inteligentną sieć komunikacyjną, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i wyeliminowanie błędów po stronie kierowcy.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »