W jaki sposób rozwiązania wideo zostaną ulepszone dzięki sieci 5G?

Rozwój sieci 5G w Polsce otwiera nowe możliwości rozwiązaniom działającym w oparciu o strumieniowanie wideo. To nie tylko wideokonferencje ułatwiające pracę z dowolnego miejsca na świecie, ale także zdalny monitoring, który może zrewolucjonizować nadzór nad procesem produkcji w przemyśle oraz pomóc zadbać o bezpieczeństwo.

Artykuł z ekspozycją partnera

Jako pierwsze zastosowanie technologii strumieniowania wideo przychodzą na myśl wideokonferencje. Stały się one jedną z podstawowych platform w okresie pandemii koronawirusa, zarówno w przypadku zastosowań zawodowych, jak i prywatnych.

Ta forma komunikacji umożliwia osobom zaangażowanym w dany projekt pracę z dowolnego miejsca na świecie, niezależnie od położenia geograficznego i stref czasowych. Wystarczy im tylko dostęp do internetu.

Korzyści płynące z wideokonferencji to przede wszystkim możliwość natychmiastowej reakcji na powstałe problemy i wątpliwości. Dzięki nim można również zwiększyć efektywność komunikacji w zespołach poprzez szybkie udzielanie odpowiedzi na zadane pytania, a także sprawne uzgadnianie szczegółów dotyczących dalszych działań.

Reklama

Co sprawia, że obraz i dźwięk, który odbieramy w czasie rzeczywistym, będą jak najlepszej jakości? To przede wszystkim uplink, czyli prędkość przesyłania danych ze smartfona, komputera bądź tabletu do odbiorników będących elementami infrastruktury telekomunikacyjnej. Jeśli jest ona zbyt wolna, wideo może przerywać i zbyt długo się buforować, negatywnie wpływając na wrażenia z rozmowy.

Wideokonferencje to już standard. Sieć 5G zwiększa możliwości

Sieć 4G zapewnia zwykle przepustowość na poziomie do kilkudziesięciu Mbps (megabitów na sekundę), co umożliwia oglądanie wideo w jakości HD (720p lub 1080p) bez większych problemów, jednak przy założeniu, że nasza sieć nie jest przeciążona.

Sieć 5G oferuje większą przepustowość, szybsze połączenia i niższe opóźnienia, umożliwiając strumieniowanie wideo w 4K (2160p). Aby uzyskać pełną jakość, wymagana jest odpowiednia szybkość łącza i stabilne połączenie z siecią. W praktyce zależy to od takich czynników jak m.in. odległość od nadajnika i liczba użytkowników w pobliżu.

W rankingu prowadzonym przez SpeedTest.pl Plus w 2022 roku uzyskał średnią prędkość pobierania na poziomie 142,4 Mb/s, czyli o wiele wyższą od prędkości uzyskiwanych w sieciach pozostałych dostawców internetu. W zasięgu najszybszego internetu 5G w Polsce jest już ponad 20 milionów mieszkańców Polski, zarówno z większych, jak i mniejszych miejscowości.

Patrząc w przyszłość, jest to także rozwiązanie, które sprawia, że wideo będzie wyglądać bardziej realistycznie, czyli może mieć zastosowanie w przypadku korzystania z technologii opartych na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Wszystkie te ulepszenia sprawiają, że komunikacja za pośrednictwem wideo staje się bardziej wydajna, elastyczna i dostosowana do potrzeb użytkowników.

Pełna kontrola pomimo odległości

Sieć 5G jest także sprzymierzeńcem firm dążących do zapewnienia bezpieczeństwa produkcji i pracowników. Tu z pomocą może przyjść zdalny monitoring. Ma on na celu zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa procesów, minimalizację strat, a tym samym zwiększenie zysków i konkurencyjności przedsiębiorstw. Technologia ta jest już dziś szeroko stosowana w różnych dziedzinach, w tym w przemyśle, medycynie oraz nauce.

System może być wyposażony m.in. w odpowiednio zaprogramowane kamery i czujniki. Gdy sensor zostanie aktywowany z powodu wystąpienia zdarzenia zidentyfikowanego jako potencjalne zagrożenie, wyśle powiadomienie do uprawnionego pracownika. W przypadku wykrycia niebezpiecznej sytuacji, np. włamania lub pożaru, może on zawiadomić odpowiednie służby lub zdalnie uruchomić alarm.  

Inteligentne systemy monitorujące mogą przekazywać dane dotyczące urządzeń i maszyn, a także warunków, w jakich pracują, takich jak temperatura, wilgotność czy ciśnienie w pomieszczeniu. Są one analizowane i przekazywane do specjalistów z centrum monitoringu, którzy oceniają stan systemu, wykrywają awarie i podejmują odpowiednie kroki, aby rozwiązać potencjalne problemy.

Zdalny monitoring może sprawdzić się także w kontroli jakości produktów, zapobiegając ewentualnym stratom przedsiębiorstwa wywołanym przez ich wadliwe serie.

Voice over new radio. Zakłócenia w trakcie rozmów to już przeszłość

Voice over New Radio (VoNR) to technologia, która umożliwia prowadzenie połączeń głosowych oraz transmisji danych, w tym także wideo, za pośrednictwem sieci 5G.

VoNR oferuje wyższą jakość dźwięku, szybsze nawiązywanie połączeń i niższe opóźnienia. Technologia ta pozwala również na wykonywanie połączeń w trybie HD Voice, który oferuje lepszą jakość dźwięku niż tradycyjne połączenia telefoniczne. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku usług wymagających szybkiej reakcji i precyzji, takich jak telemedycyna czy zdalna edukacja.

Tradycyjne rozwiązania przesyłania głosu i wideo wykorzystują protokoły takie jak 2G, 3G i 4G,  zostały opracowane z myślą głównie o przesyłaniu danych w formie tekstowej. W przypadku połączeń audio sygnał musi być przetwarzany i dekodowany, co może powodować opóźnienia i utratę jakości. VONR, dzięki wykorzystaniu protokołu IP, eliminuje to ograniczenie i umożliwia bezpośrednią transmisję sygnału już bez konieczności jego przetwarzania.


Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »