Wakacje Kredytowe

Wakacje kredytowe. Nie wiadomo, czy wszyscy mogą skorzystać

Ministerstwo Finansów nie odniosło się do wątpliwości dotyczących tego, czy osoby prowadzące działalność gospodarczą w mieszkaniu kupionym na kredyt hipoteczny mają prawo do wakacji kredytowych. Resort odsyła do poradnika, w którym nie ma tych informacji.

Już w piątek Interia Biznes pisała, że jest problem z tym, czy prowadzący działalność gospodarczą mogą korzystać z wakacji kredytowych, a jeśli tak - czy wszyscy.  Wątpliwości związane z przepisami zgłosił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

W swoim wystąpieniu Adam Abramowicz zwracał uwagę, że brzmienie przepisów ustawy jest takie, że nie wiadomo czy z tzw. wakacji kredytowych będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, który zawarł umowę o kredyt hipoteczny w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a jednocześnie ma zarejestrowaną działalność gospodarczą pod tym adresem.

Reklama

O  tym, że przepisy w odniesieniu do osób prowadzących działalność gospodarczą mogą być problematyczne w interpretacji, już na etapie prac parlamentarnych pisał portal Prawo.pl.

Co z wakacjami kredytowymi w przypadku samozatrudnionych?

Sprawa jest podwójnie problematyczna. Po pierwsze, nie jest jasne, czy takie osoby, które w mieszkaniu kupionym na kredyt prowadzą działalność, są uprawnienie do skorzystania z ustawowej możliwości zawieszenia spłaty rat. Po drugie, kredytobiorca wnioskując o wakacje kredytowe składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. W sytuacji gdy są wątpliwości, czy jest uprawniony, ryzykuje składając takie oświadczenie.

Sprawa wymaga wyjaśnienia, tym bardziej, że sytuacja osób, które prowadzą działalność gospodarczą i mają ją zarejestrowaną w mieszkaniu sfinansowanym kredytem, jest zróżnicowana. Niektórzy wliczają część odsetek od kredytu mieszkaniowego w koszty działalności gospodarczej, a niektórzy ich nie wliczają.

Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, czy z ustawowych wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą (JDG), jeśli zaciągały kredyt jako osoby fizyczne i na cel mieszkaniowy, ale pod adresem mieszkania, na które został zaciągnięty kredyt, mają zarejestrowaną działalność gospodarczą i część kosztów kredytu wliczają w koszty działalności.  A co w sytuacji, gdy mają zarejestrowaną działalność pod adresem, ale nie wliczają kosztów tego kredytu w koszty działalności?

Ministerstwo Finansów odesłało nas do przygotowanego przez siebie poradnika, w którym nie ma tych informacji. Poprosiliśmy więc o wskazanie, w której części poradnika znajdziemy informacje na wskazany temat, ale nie dostaliśmy odpowiedzi. 

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »