Wakacje kredytowe. Nie wiadomo, czy wszyscy mogą skorzystać
Ministerstwo Finansów nie odniosło się do wątpliwości dotyczących tego, czy osoby prowadzące działalność gospodarczą w mieszkaniu kupionym na kredyt hipoteczny mają prawo do wakacji kredytowych. Resort odsyła do poradnika, w którym nie ma tych informacji.
Już w piątek Interia Biznes pisała, że jest problem z tym, czy prowadzący działalność gospodarczą mogą korzystać z wakacji kredytowych, a jeśli tak - czy wszyscy. Wątpliwości związane z przepisami zgłosił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
W swoim wystąpieniu Adam Abramowicz zwracał uwagę, że brzmienie przepisów ustawy jest takie, że nie wiadomo czy z tzw. wakacji kredytowych będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, który zawarł umowę o kredyt hipoteczny w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a jednocześnie ma zarejestrowaną działalność gospodarczą pod tym adresem.
O tym, że przepisy w odniesieniu do osób prowadzących działalność gospodarczą mogą być problematyczne w interpretacji, już na etapie prac parlamentarnych pisał portal Prawo.pl.
Sprawa jest podwójnie problematyczna. Po pierwsze, nie jest jasne, czy takie osoby, które w mieszkaniu kupionym na kredyt prowadzą działalność, są uprawnienie do skorzystania z ustawowej możliwości zawieszenia spłaty rat. Po drugie, kredytobiorca wnioskując o wakacje kredytowe składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. W sytuacji gdy są wątpliwości, czy jest uprawniony, ryzykuje składając takie oświadczenie.
Sprawa wymaga wyjaśnienia, tym bardziej, że sytuacja osób, które prowadzą działalność gospodarczą i mają ją zarejestrowaną w mieszkaniu sfinansowanym kredytem, jest zróżnicowana. Niektórzy wliczają część odsetek od kredytu mieszkaniowego w koszty działalności gospodarczej, a niektórzy ich nie wliczają.
Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, czy z ustawowych wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą (JDG), jeśli zaciągały kredyt jako osoby fizyczne i na cel mieszkaniowy, ale pod adresem mieszkania, na które został zaciągnięty kredyt, mają zarejestrowaną działalność gospodarczą i część kosztów kredytu wliczają w koszty działalności. A co w sytuacji, gdy mają zarejestrowaną działalność pod adresem, ale nie wliczają kosztów tego kredytu w koszty działalności?
Ministerstwo Finansów odesłało nas do przygotowanego przez siebie poradnika, w którym nie ma tych informacji. Poprosiliśmy więc o wskazanie, w której części poradnika znajdziemy informacje na wskazany temat, ale nie dostaliśmy odpowiedzi.
Monika Krześniak-Sajewicz