Wakacje 2022

Nie wszyscy wykorzystali bon turystyczny. Program będzie wydłużony?

W najbliższych tygodniach zapadnie decyzja, czy zostanie przedłużona ważność Polskiego Bonu Turystycznego - informuje Interię Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jeśli tak się nie stanie - bony będzie można aktywować tylko do 30 września. Jak informuje ZUS, na początku sierpnia na wykorzystanie wciąż czekało 776 tysięcy bonów turystycznych na łączną kwotę 528 milionów złotych.

  • Minęły 2 lata od wejścia w życie programu Polskiego Bonu Turystycznego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) podliczył, że z 4,3 mln przyznanych bonów, rodzice i opiekunowie aktywowali ponad 3,5 mln. 
  • Ponad 770 tys. bonów turystycznych wciąż czeka na aktywację. 
  • Łączna liczba bonów, które czekają na wykorzystanie (nieaktywne albo aktywne, ale niewykorzystane lub częściowo wykorzystane), wynosi ponad 2 miliony. 

Branża turystyczna za przedłużeniem bonów

Właśnie dlatego organizacje turystyczne zwróciły się do Ministerstwa Sportu i Turystyki o przedłużenie ważności bonu. Postulowała o to między innymi Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP). 

Reklama

- IGHP wielokrotnie prowadziła rozmowy na temat przedłużenia ważności bonu z przedstawicielami Ministerstwa Sportu i Turystyki. Bon się sprawdził - spełnił oczekiwania rodzin jak i hoteli - zapewnia Interię Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP. 

Z ostatnich ankiet Izby wynika, że zdecydowana większość hoteli, zwłaszcza placówek wypoczynkowych, cieszy się obłożeniem wynoszącym ponad 50 proc. Wiele rezerwacji wciąż jest opłacanych z bonów.  

Resort turystyki niczego nie wyklucza

Niewykluczone, że resort sportu i turystyki przychyli się do tych żądań. 

- W ministerstwie trwają prace analityczne nad ewentualnym przedłużeniem istnienia bonu - informuje Interię Natalia Perlińska, rzeczniczka resortu. Podkreśliła, że decyzja nie została jeszcze podjęta. - Trwają prace, w tym tygodniu mają się odbyć spotkania. Myślę, że w najbliższych tygodniach decyzje zostaną podjęte - informuje Perlińska.

Jej zdaniem, jest szansa, że zapadną one przed końcem września - datą zakończenia ważności bonu. - Resort widzi zainteresowanie i chęć, więc jest to obopólna inicjatywa. Bardzo chętnie ludzie korzystają z tego programu. Na ten moment trwa on do końca września, czy będzie przedłużony, tego jeszcze nie wiadomo - mówi rzeczniczka resortu sportu i turystyki.  

Bon turystyczny. Można rezerwować wyjazd po 30 września

Nawet jeśli resort zdecyduje o nieprzedłużeniu ważności Polskiego Bonu Turystycznego, nie oznacza to, że nie można będzie z niego korzystać po 30 września. "Bon turystyczny ważny jest do końca września tego roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, natomiast sama usługa może się odbyć nawet po tym terminie” - przypomina ZUS.

Oznacza to, że z bonu można korzystać w kolejnych miesiącach, ale za usługi trzeba zapłacić do 30 września. - Liczy się data dokonania transakcji, a nie rezerwacji - wyjaśnia w rozmowie z Interią Arkadiusz Czerwiński, rzecznik Profitroom, platformy wspierającej sprzedaż pokoi hotelowych online. 

19-latkowie też mają szansę na bon turystyczny

Warto też pamiętać, że zgodnie z przeznaczeniem, bon turystyczny przysługuje na dzieci, które w dniu jego aktywacji nie miały ukończonych 18 lat. To zaś oznacza, że może on zostać wykorzystany po uzyskaniu przez dziecko pełnoletności, pod warunkiem jednak, że rezerwacja została wcześniej dokonana. 

"Płatność bonem musi zostać wykonana przed dniem osiągnięcia przez pociechę pełnoletności, jednak może zostać zrealizowana już po tej dacie. Przykład: Jeśli dziecko 16 sierpnia 2022 roku kończy 19 lat, wówczas rodzic może opłacić np. nocleg w hotelu wykonując przelew do dnia 16 sierpnia, ale fizyczne skorzystanie z hotelu może mieć miejsce po tej dacie” - czytamy na stronie infor.pl.

Finansowanie programu Polskiego Bonu Turystycznego odbywa się ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. A celem programu jest wsparcie dla krajowej turystyki - jednego z sektorów najbardziej poszkodowanych pandemią koronawirusa. ZUS przypomina, że osoby, które jeszcze nie aktywowały bonu, mogą to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce “Ogólny”. Informuje, że w menu bocznym trzeba wejść w zakładkę “Polski Bon Turystyczny”, a następnie w “Mój bon”. 

Bon turystyczny to 500 zł na dziecko i 1000 zł na dziecko z niepełnosprawnością. 

Ewa Wysocka 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polski Bon Turystyczny | wakacje | hotele | rezerwacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »