Polski paszport jednym z najmocniejszych na świecie
Polski paszport upoważnia do wjazdu bez wizy do 182 krajów i jest na 10. miejscu najsilniejszych paszportów świata - informuje w Globalnym Rankingu Paszportowym Henley & Partners, londyńska firma doradzająca w zakresie migracji inwestycyjnej. Pierwsze miejsce na liście zajmuje paszport z Japonii.
Barbados, Kanada, Malezja, Peru, Meksyk, Singapur, Wenezuela, a od 2019 roku również Stany Zjednoczone - to niektóre z krajów, do których Polacy mogą wjechać bez wizy. Również do Maroka, Tunezji, Egiptu i RPA. W Europie wymaga ich od nas tylko Rosja. Procedury wizowe wciąż obejmują między innymi Australię, gdzie wiza jest bezpłatna, a także większość państw afrykańskich. Bez wizy nie przekroczymy granicy dużej części krajów azjatyckich, m.in. Korei Południowej, Indii i Chin. Nie polecimy bez niej na Kubę, do Kuwejtu, Tanzanii i na Madagaskar.
Polski paszport znalazł się na 10. miejscu, razem z nim są paszporty z Litwy i Słowacji. Ich posiadacze też mogą wjechać bez wizy do 182 krajów. Oprócz pierwszego miejsca, które zajmuje Japonia, na niemal wszystkich kolejnych znalazły się co najmniej dwa kraje. Dlatego na świecie większe możliwości poruszania się bez wiz niż Polacy mają obywatele 27 państw.
Po Japonii, najsilniejszym paszporcie świata, który pozwala na wjazd bez wizy do 193 krajów, drugie miejsce też zajmują kraje azjatyckie - Singapur i Korea Południowa. Ich mieszkańcy mają otwarty wjazd do 192 państw. Od trzeciego do szóstego - wszystkie miejsca zajmują kraje europejskie, m.in. Hiszpania, Niemcy, Finlandia, Włochy, Szwecja i Francja. Potem na liście są Stany Zjednoczone, Kanada i Nowa Zelandia. Na 9. miejscu, tuż przed Polską, są Węgry. A za nami - Estonia, Litwa i Słowenia.
Krajem, którego paszport daje najmniej, bo 27 możliwości wjazdu, jest Afganistan. Prawie tyle samo (29 krajów) godzi się na bezwizowy wjazd mieszkańców Iraku. Do 30 państw mogą wjeżdżać Syryjczycy, a do 32 Pakistańczycy. Na końcu listy znalazły się też: Somalia, Jemen, Palestyna i Nepal. Nieco więcej, bo 40 krajów, akceptuje paszport mieszkańców izolowanej przez reżim od reszty świata Korei Północnej.
Ranking Henley & Partners powstaje od 17. lat na podstawie danych przekazanych londyńskiej firmie przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). W opracowaniu branych jest pod uwagę 199 paszportów i 227 miejsc podróży.
Ewa Wysocka