Multipleksy czekają na filmy i wyjaśnienia

Wprowadzenie wymaganych przez ministerstwo rozwoju wytycznych i opracowanie nowego repertuaru - to podstawowe przeszkody, jakie nie pozwalają na otwarcie multipleksów. Od soboty działają w Polsce kina studyjne i samochodowe.

"Tęsknimy za Wami tak samo, jak Wy tęsknicie za kinem. Jednak ze względu na to, że stawiamy na pierwszym miejscu komfort i bezpieczeństwo Wasze oraz pracowników, zdecydowaliśmy, że otworzymy nasze multipleksy w późniejszym terminie" - to informacja, która w sieciach społecznościowych zamieścił zespół sieci kin Helios - polski multipleks, który ma 277 sal kinowych.Jak poinformowała Interię Nina Graboś, dyrektor ds. współpracy korporacyjnej Agory, właściciela Heliosa, kierujący siecią nie podjęli jeszcze decyzji w sprawie daty otwarcia kin. - Rozważamy różne scenariusze - przyznała Graboś. Ich realizacja - podobnie jak w innych multipleksach - jest uzależniona od doprecyzowania wytycznych i wyjaśnienia wątpliwych kwestii dotyczących prowadzenia działalności kinowej w nowej normalności.

Reklama

- Normy ukazały się zaledwie na trzy dni przed sugerowaną datą otwarcia kin. Dostosowanie naszej sieci do tak restrykcyjnych i trudnych do wdrożenia zaleceń wymaga czasu - wyjaśniała. 

Olbrzymim wyzwaniem dla sieci kinowych jest zalecenie gromadzenia danych osobowych widzów. Miałoby to ułatwić ich lokalizację w sytuacji, kiedy któryś z oglądających okazałby się chory na COVID-19.

- Zebranie danych od widzów wchodzących na salę wymagałoby zaangażowania dodatkowych pracowników i oczywiście sporo czasu, a z drugiej strony, zbieranie danych po seansie może doprowadzić do niedopuszczalnego nagromadzenia kinomanów z wypełnionymi formularzami, które zapewne trzeba będzie wrzucić do urny. Do tego pozostaje jeszcze kwestia ochrony danych osobowych - argumentuje dyrektor ds. współpracy korporacyjnej.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Kolejną przyczyną opóźnienia multipleksów jest brak repertuaru. Produkcje wyświetlane w marcu przymusowo zeszły z dużych ekranów i trafiły do dalszej dystrybucji - na płatne platformy streamingowe. Zaś premiery zaplanowane na kwiecień i maj zostały przełożone na następne miesiące.

Na przykład “Nie czas umierać", planowaną na kwiecień 25. odsłonę przygód Jamesa Bonda, będzie można obejrzeć dopiero w listopadzie. - Nie możemy zapowiedzieć wejścia na ekrany kinowe w Polsce filmów, których jeszcze nie ma w USA - wyjaśnia Graboś. 

Multipleksy uzgadniają z dystrybutorami szczegóły dotyczące repertuaru. - W tej chwili mamy informację, że pierwszą, nową propozycją zagraniczną dla widzów w Polsce będzie film Christophera Nolana "Tenet", który zadebiutuje na ekranach kin 17 lipca - zapowiada Nina Graboś. I informuje, że spośród krajowych produkcji prezentowanych w kinach prawdopodobnie jedną z pierwszych będzie nowy tytuł Patryka Vegi (“Pętla"). 

Zgodnie z wytycznymi resortu rozwoju, widzowie w kinach muszą zasłaniać usta i nos, a sale mogą być wypełnione do połowy. Uczestnicy seansów mają oglądać filmy rozdzieleni pustymi fotelami kinowym fotelem. Zasada ta nie dotyczy opiekunów dzieci w wieku poniżej 13. roku życia, osób niepełnosprawnych, mających trudności z poruszaniem się i tych, którzy razem mieszkają.

RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI

I etap

W niedzielę, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach. 

II etap

Od poniedziałku, 4 maja do niedzieli 17 maja trwał II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele (na razie co 10., straty miliard zł miesięcznie), hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii (otwartych jest coraz więcej, ale wciąż nie wszystkie), wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie. (ponad dwa tygodnie od otwarcia centra handlowe świecą pustkami). 

Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszyły też wypożyczalnie rowerów miejskich. 

III etap

Od poniedziałku (18 maja) do piątku 29 maja trwać będzie III etap odmrażania. Pracę wznowiły wyczekiwane przez wielu salony fryzjerskie i kosmetyczne. Można pójść do baru, restauracji i kawiarni, usiąść w środku lokalu albo w ogródku - wszystko to zachowując wyjątkowe środki bezpieczeństwa.

Została wznowiona działalność kin plenerowych, ruszyły prace na planach filmowych, próby w teatrach, nagrania fonograficzne i audiowizualne. Na uczelniach można prowadzić zajęcia dydaktyczne dla studentów ostatniego roku i indywidualne - na uczelniach artystycznych. Wróciły też zajęcia kształcenia doktorantów i zajęć organizowane np. w laboratoriach i centrach symulacji medycznej.

Został zwiększony limit osób w miejscach kultu religijnego (1 osoba/10m2). Dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opiekuna. 

Od poniedziałku zostały otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie (max. 22 osoby i 4 trenerów) i wolno uprawiać sport na otwartej przestrzeni, (max. 14 osób i 2 trenerów). W obiektach zamkniętych, w zależności od powierzchni, może ćwiczyć od 12 do 32 osób.

Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktyczno-opiekuńczych w klasach 1-3 szkół podstawowych.

IV etap

Od 30 maja obowiązuje czwarty i ostatni etap odmrażania gospodarki. O ile będzie możliwy 2-metrowy dystans między osobami, na ulicy nie trzeba będzie nosić maseczek. Będą one obowiązywały w środkach transportu, kościołach, sklepach i urzędach. W maseczkach trzeba będzie odwiedzać kina, teatry, salonu masażu, tatuażu i kluby fitness. 

Od soboty, 6 czerwca wolno organizować wesela i uroczystości rodzinne do 150 osób. Tyle samo mogą mieć zgromadzenia publiczne.  

Należy uważać, aby podczas wesel przy jednym stoliku usiadły osoby z rodziny albo razem mieszkające. Kelner będzie mógł obsłużyć najwyżej 15 osób, nie będzie też samoobsługi przy bufetach i stołach z ciastami. 

W sobotę ruszyły baseny, termy, sauny, siłownie, salony masażu, tatuażu, piercingu i parki rozrywki.  

W basenach z jednego pasa mogą korzystać najwyżej cztery osoby. W solariach może przebywać tylu klientów ile jest kabin, a w parkach rozrywki co 50 metrów musi być umieszczony dezynfektor do rąk. Z saun mogą korzystać jednorazowo najwyżej dwie osoby.  

Od soboty czynne są kina studyjne i samochodowe. Na sali można zajmować połowę miejsc. Resort rozwoju domaga się też aby widzowie zostawiali swoje dane. To żądanie budzi najwięcej wątpliwości wśród multipleksów, które wciąż stoją zamknięte. 

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: multipleks | kino | filmy | odmrażanie gospodarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »