Prawie gotowe wytyczne do IV etapu luzowania

Ministerstwo Rozwoju razem z branżami i ekspertami przygotowuje się do IV etapu odmrażania gospodarki. Wkrótce dowiemy się jak będą funkcjonować solaria i salony tatuażu. W trakcie prac są nowe zasady organizowania ślubów, eventów a także odwiedzin parków rozrywki - informuje MR.

Wiadomo już, że IV - ostatni etap odmrażania gospodarki - rozpocznie się na początku czerwca. Niewykluczone, że już pierwszego dnia miesiąca. Wtedy, zgodnie z zapowiedzią rządu, prace wznowią salony masażu, tatuażu i baseny. Będzie można organizować śluby, pójść do teatru i do klubu fitnessu. 

Jak informuje resort rozwoju, zostały już zakończone rozmowy dotyczące nowych zasad funkcjonowania salonów piercingu, tatuażu oraz solariów. Trwają konsultacje w sprawie wytycznych dla branży eventowej i ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki. “Przygotowujemy je we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia" - zapewnia MR. Dodaje, że w najbliższym tygodniu rozpocznie się opracowywanie wytycznych dla branży transportu okołolotniczego. 

Reklama

- Po ubiegłotygodniowym uruchomieniu branży gastronomicznej i branży beauty, przygotowujemy się do kolejnego etapu odmrażania polskiej gospodarki. Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy i pracownicy z tych sektorów biznesu, które do tej pory ponosiły największe straty w wyniku pandemii koronawirusa, możliwie szybko wrócili do swojej pracy - podkreśla wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk. 

Opracowywanie nowych zasad funkcjonowania poszczególnych sektorów trwa od kilkunastu tygodni. Ministerstwo Rozwoju przygotowuje je we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Ministerstwem Zdrowia, przedstawicielami branż i ekspertami. Wytyczne dotyczą prawie 40 branż, których funkcjonowanie zamrożono w związku z pandemią koronawirusa. 

RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI

I etap

W niedzielę, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach.  

II etap

Od poniedziałku, 4 maja do niedzieli 17 maja trwał II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele (na razie co 10., straty sektora wynoszą miliard zł miesięcznie), hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii (otwartych jest coraz więcej, ale wciąż nie wszystkie), wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie. (ponad dwa tygodnie od otwarcia centra handlowe świecą pustkami). 

Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszyły też wypożyczalnie rowerów miejskich.  

III etap

Od poniedziałku (18 maja) ruszył III etap odmrażania. Pracę wznowiły wyczekiwane przez wielu salony fryzjerskie i kosmetyczne. Można pójść do baru, restauracji i kawiarni, usiąść w środku lokalu albo w ogródku - wszystko to zachowując wyjątkowe środki bezpieczeństwa.

Została wznowiona działalność kin plenerowych, ruszyły prace na planach filmowych, próby w teatrach, nagrania fonograficzne i audiowizualne. Na uczelniach można prowadzić zajęcia dydaktyczne dla studentów ostatniego roku i indywidualne - na uczelniach artystycznych. Wróciły też zajęcia kształcenia doktorantów i zajęć organizowane np. w laboratoriach i centrach symulacji medycznej.

Został zwiększony limit osób w miejscach kultu religijnego (1 osoba/10m kw.). Dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opiekuna. 

Od poniedziałku zostały otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie (max. 22 osoby i 4 trenerów) i wolno uprawiać sport na otwartej przestrzeni, (max. 14 osób i 2 trenerów). W obiektach zamkniętych, w zależności od powierzchni, może ćwiczyć od 12 do 32 osób.

Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktyczno-opiekuńczych w klasach 1-3 szkół podstawowych,   

IV etap

Na początku czerwca, prawdopodobnie 1.06, rozpocznie się czwarty i ostatni etap odmrażania. Obejmie otwarcie kin, teatrów, siłowni, basenów, salonów masażu i klubów fitnessu. Będzie można zorganizować ślub i odwiedzić park rozrywki. 

ew 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »