Targi z deklaracją epidemiologiczną
Uczestnicy targów będą musieli zostawić nie tylko swoje dane kontaktowe, ale też podpisać deklarację epidemiczną, czy przebywali na kwarantannie albo w izolacji. A jeśli na targi wejdzie zbyt dużo osób - wejścia będą blokowane. Targi można organizować od soboty.
Zgodnie z wytycznymi ministerstwa rozwoju, zalecana jest sprzedaż biletów wstępu online. W podobny sposób powinni rejestrować się wystawcy i media. Formularz rejestracji będzie zawierał obowiązkową deklarację epidemiologiczną - o nieprzebywaniu na kwarantannie lub w izolacji. Wszyscy uczestnicy wydarzenia będą musieli zostawić swoje dane kontaktowe, na wypadek gdyby ktoś okazał się zarażony koronawirusem.
Czekających na wejście muszą oddzielać dwa metry. Uczestnicy targów będą mieli mierzoną bezdotykowo temperaturę. Aby zminimalizować bliski kontakt, należy wyznaczyć jedną drogę dla gości wchodzących i drugą - dla wychodzących. W strefach wejścia i wjazdu zostanie wprowadzona bezdotykowa forma weryfikacji dokumentów wstępu. Będzie też wprowadzony system liczenia osób. Jeśli liczba przebywających w pomieszczeniach wystawienniczych zostanie przekroczona, wejścia będą blokowane.
Na terenie imprezy trzeba będzie zasłaniać usta i nos, i o ile będzie tego wymagało obowiązujące prawo, nosić rękawiczki. Dlatego organizatorzy powinni zapewnić możliwość ich zakupu na terenie obiektu targowego. Przy wszystkich wejściach, w toaletach i innych ogólnodostępnych przestrzeniach należy zainstalować odpowiednią liczbę pojemników z preparatem dezynfekującym.
Stoiska wystawiennicze muszą oddzielać przynajmniej 3 metry. W halach wystawienniczych należy zrezygnować z roznoszenia ulotek. W miarę możliwości materiały dla gości targowych mają być dostępne w wersji online (np. na ekranach, pliki przekazywane online). Wystawcy zostaną zobowiązani do zapewnienia na stoiskach środków ochrony osobistej dla personelu oraz środków dezynfekujących.
Punkty obsługi zostaną ograniczone do niezbędnego minimum i wyposażone w osłony z plexi. Do pracy zostaną dopuszczeni jedynie pracownicy po przeprowadzonej kontroli temperatury ciała. Na targach zostanie uruchomiony alarmowy numer telefonu, dostępny w czasie wydarzeń. Informacja o nim i zasady korzystania z telefonu zostaną umieszczone w widocznych miejscach.
Serwis sprzątający otrzyma szczegółowy plan zachowania higieny. Regularne, nie rzadziej niż co 2 godziny, będą czyszczone i dezynfekowane często dotykane elementy, m.in. klamki, poręcze i balustrady. Wszystkie toalety zostaną wyposażone w płynne mydło i jednorazowe ręczniki papierowe, a także w płyn dezynfekujący. Pomieszczenia i przestrzenie, w jakich przebywają uczestnicy będą regularnie wentylowane.
Trzeba będzie wyizolować pomieszczenia dla osób z objawami infekcji. Na terenach targowych podczas wydarzenia będzie przebywał zespół medyczny.
RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI
W niedzielę, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach.
Od poniedziałku, 4 maja do niedzieli 17 maja trwał II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele (na razie co 10., straty miliard zł miesięcznie), hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii (otwartych jest coraz więcej, ale wciąż nie wszystkie), wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie. (ponad dwa tygodnie od otwarcia centra handlowe świecą pustkami).
Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszyły też wypożyczalnie rowerów miejskich.
Od poniedziałku (18 maja) do piątku 29 maja trwać będzie III etap odmrażania. Pracę wznowiły wyczekiwane przez wielu salony fryzjerskie i kosmetyczne. Można pójść do baru, restauracji i kawiarni, usiąść w środku lokalu albo w ogródku - wszystko to zachowując wyjątkowe środki bezpieczeństwa.
Została wznowiona działalność kin plenerowych, ruszyły prace na planach filmowych, próby w teatrach, nagrania fonograficzne i audiowizualne. Na uczelniach można prowadzić zajęcia dydaktyczne dla studentów ostatniego roku i indywidualne - na uczelniach artystycznych. Wróciły też zajęcia kształcenia doktorantów i zajęć organizowane np. w laboratoriach i centrach symulacji medycznej.
Został zwiększony limit osób w miejscach kultu religijnego (1 osoba/10m2). Dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opiekuna.
Od poniedziałku zostały otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie (max. 22 osoby i 4 trenerów) i wolno uprawiać sport na otwartej przestrzeni, (max. 14 osób i 2 trenerów). W obiektach zamkniętych, w zależności od powierzchni, może ćwiczyć od 12 do 32 osób.
Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktyczno-opiekuńczych w klasach 1-3 szkół podstawowych.
Od 30 maja obowiązuje czwarty i ostatni etap odmrażania gospodarki. O ile będzie możliwy 2-metrowy dystans między osobami, na ulicy nie trzeba będzie nosić maseczek. Będą one obowiązywały w środkach transportu, kościołach, sklepach i urzędach. W maseczkach trzeba będzie odwiedzać kina, teatry, salonu masażu, tatuażu i kluby fitness.
Od soboty, 6 czerwca wolno organizować wesela i uroczystości rodzinne do 150 osób. Tyle samo mogą mieć zgromadzenia publiczne.
Należy uważać, aby podczas wesel przy jednym stoliku usiadły osoby z rodziny albo razem mieszkające. Kelner będzie mógł obsłużyć najwyżej 15 osób, nie będzie też samoobsługi przy bufetach i stołach z ciastami.
W sobotę ruszyły baseny, termy, sauny, siłownie, salony masażu, tatuażu, piercingu i parki rozrywki.
W basenach z jednego pasa mogą korzystać najwyżej cztery osoby. W solariach może przebywać tylu klientów ile jest kabin, a w parkach rozrywki co 50 metrów musi być umieszczony dezynfektor do rąk. Z saun mogą korzystać jednorazowo najwyżej dwie osoby.
Wolno tez organizować targi, wyjazdy biznesowe, szkolenia, konferencje i kongresy.
Od soboty czynne są kina studyjne i samochodowe. Na sali można zajmować połowę miejsc. Resort rozwoju domaga się też aby widzowie zostawiali swoje dane. To żądanie budzi najwięcej wątpliwości wśród multipleksów, które wciąż stoją zamknięte.
ew