Mieszkanie dla seniora – jak urządzić?
Mieszkanie dla osoby starszej musi być urządzone zgodnie z jej potrzebami, by mogła ona z łatwością poruszać się oraz korzystać ze wszystkich sprzętów w domu. Jak zatem zaaranżować wnętrze, by maksymalnie ułatwić codzienne życie seniora? Oto kilka sprawdzonych rad.
Niezależnie od tego czy decydujesz się dopiero na zakup mieszkania dla seniora, czy po prostu odświeżasz wnętrze, najważniejszą kwestią jest dostosowanie całego lokalu do indywidualnych potrzeb osoby starszej. Warto zacząć od usunięcia wszelkich progów i podwyższeń, które mogą przyczynić się do potencjalnego urazu i upadku.
Decydując się na kupno całkiem nowego mieszkania dla osoby starszej, konieczne jest, by taki lokal znajdował się na parterze bądź ewentualnie pierwszym piętrze. Jeśli mieszkanie będzie znajdować się na wyższej kondygnacji, to przed zakupem warto upewnić się czy w bloku jest winda. Jest to konieczne, gdyż osoby starsze często mają problem z poruszaniem się oraz nie mają aż tyle siły co dawniej. Dodatkowo, jeśli senior porusza się na wózku bądź ma specjalny chodzik, niezbędne jest, by blok mieszkalny posiadał windę. W tej kwestii niezbędny jest także odpowiedni metraż lokalu, pozwalający na swobodne przemieszczanie się. Lepiej w takim przypadku postawić na mieszkanie 2-pokojowe - będzie ono zdecydowanie wygodniejsze. Co więcej, jeśli zajdzie potrzeba opieki nad seniorem, to drugi pokój może służyć np. za gościnny.
Kolejnym niemniej ważnym aspektem jest otoczenie i lokalizacja. Mieszkanie w bloku dla seniora nie może znajdować się np. na przedmieściach, bez dostępu do rozbudowanej komunikacji miejskiej czy zaplecza usługowo-handlowego. Sklepy, przychodnie, punkty rehabilitacji, apteki powinny być w zasięgu paru metrów. Dobrze, by w okolicy znajdował się zieleniec, w którym senior będzie mógł spędzać czas na świeżym powietrzu czy po prostu spotykać się ze znajomymi.
Po pierwsze wnętrze musi być bezpieczne - na początku warto usunąć wszystkie przeszkody, progi oraz, jeśli podłoga jest krzywa, co szczególnie zdarza się w starym budownictwie - wyrównać ją. Warto zrezygnować z dużych i wysokich dywanów, które mogą przyczynić się do upadku czy poślizgnięcia i w konsekwencji, do kontuzji. Po drugie niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej przestrzeni między meblami i sprzętami tak, by senior mógł bez problemu i swobodnie poruszać się po mieszkaniu i korzystać z wszelkich udogodnień.
Niezbędnym elementem w mieszkaniu powinno być wygodne łóżko. Jeśli senior jest osobą leżącą warto pomyśleć, by zakupić specjalny materac zapobiegający powstawaniu odleżyn. W takim przypadku lepiej pomyśleć o dedykowanym łóżku, które zakupimy bądź wypożyczymy w sklepie medycznym lub salonach rehabilitacji.
Jeżeli senior jest w stanie poruszać się o własnych siłach, to warto pomyśleć, by jego łóżko zostało wyposażone w stelaż, który pomoże np. swobodnie podnosić się czy regulować poziom ułożenia głowy i nóg. W tym przypadku również warto pomyśleć o wygodnym materacu.
Ważnym aspektem podczas urządzania mieszkania dla seniora jest łazienka oraz kuchnia. W łazience lepiej zrezygnować z wanny na rzecz prysznica - najlepiej typu walk-in, czyli bez brodzika, który mógłby potencjalnie utrudniać korzystanie z urządzenia. Dodatkowo, dobrze by kabina była na tyle duża, by senior mógł bez problemu umyć się sam, jak i z pomocą opiekuna. Warto dokupić siedzisko w sklepie medycznym, by osoba starsza bezpiecznie mogła wziąć prysznic. W kabinie można zainstalować również uchwyt, natomiast na podłogę dać matę antypoślizgową. Wszystko, by zapewnić bezpieczne środowisko dla seniora.
Blaty w kuchni powinny być dostosowane do możliwości osoby starszej. Jeśli porusza się ona na wózku, lepiej je nieco obniżyć, by senior mógł swobodnie korzystać i przygotowywać posiłek. Lepszym wyborem będą pojemne szuflady niż wysokie szafki. Kuchenka, niezależnie od tego czy jest na gaz bądź prąd, powinna mieć zabezpieczenie w razie gdyby senior jej nie wyłączył. Dobrym pomysłem jest także mikrofalówka, w której można szybko podgrzać posiłek.
Sprzęty w mieszkaniu muszą być łatwe w obsłudze. Warto zaopatrzyć lokal w telewizor z dużym ekranem, radioodbiornik oraz komputer - jeśli senior potrafi z niego korzystać. Nie zapomnij także o drobiazgach - fotografiach, pamiątkach, które ocieplą wnętrze i będą dobrze kojarzyć się seniorowi.
Wnętrze powinno być urządzone pod potrzeby danej osoby. Seniorzy są szczególną grupą, narażoną na wiele czynników związanych z wiekiem. Dlatego dobrze najpierw porozmawiać z taką osobą - z jakimi trudnościami się zmaga i czego najbardziej potrzebuje.
Artykuł sponsorowany