Samowystarczalne energetycznie miasteczko?
Wyobraźcie sobie samowystarczalne miasteczko stworzone przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i rozwiązań, pozwalających swoim mieszkańcom prowadzić wysokiej jakości tryb życia w niskoemisyjnym i naturalnym otoczeniu. To już się dzieje! Zaledwie 20 min od Katowic powstaje Miasteczko Siewierz Jeziorna w Zagłębiu Dąbrowskim, którego twórcy realizują projekt zrównoważonej dzielnicy.
Kilka dni temu przedstawiciele Miasteczka we współpracy z Grupą E.ON zaprezentowali masterplan samowystarczalności energetycznej dla ciągle rozbudowywanej dzielnicy w Siewierzu. W tworzenie dzielnicy zaangażowanych jest kilku deweloperów, w tym m.in. Murapol. Za całość projektu jest jednak odpowiedzialna spółka Miasteczko Siewierz Jeziorna i Alta.
Firma E.ON opracowała trzy scenariusze rozwoju samowystarczalności dla zrównoważonej dzielnicy w Siewierzu. Oszacowano, że roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną w Miasteczku Siewierz Jeziorna wyniesie w 2023 roku ok. 1 772 MWh. Przewiduje się, że dzielnica będzie w pełni zabudowana w 2045 roku i wtedy zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniesie ok. 30-33 GWh.
Najwyższym celem jest scenariusz trzeci, według którego źródła odnawialne pokryją aż 72% całego zapotrzebowania energetycznego dzielnicy do 2045 roku. W tym wariancie planuje się wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, kogeneracji biomasowej oraz carportów z panelami fotowoltaicznymi. - Ten scenariusz to najbardziej świadoma i zaplanowana realizacja działań w celu zwiększenia samowystarczalności energetycznej. Społeczność energetyczna stanowi "motor" napędzający przejście na OZE już na wczesnym etapie rozwoju Miasteczka Siewierz Jeziorna. Interesariusze i mieszkańcy świadomie wykorzystują lokalne zasoby pod budowę źródeł OZE - czytamy w przedstawionym masterplanie E.ON.
Scenariusz drugi jest nieco mniej ambitny, aczkolwiek zakłada, że własne źródła wytwórcze pokryją aż ok. 41% zapotrzebowania na energię elektryczną miasteczka. W tym wariancie zrezygnowano z instalacji gazyfikacji biomasy w kogeneracji.
Pierwszy wariant, tzw. "bierny" sto plan wykorzystania jedynie paneli fotowoltaicznych na dachach nowopowstających budynków oraz pomp ciepła. W takim przypadku OZE pokryją ok. 19% zapotrzebowania na elektryczność całej dzielnicy.
Artykuł sponsorowany