Reklama

Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

1 marca debata o wejściu Polski do strefy euro

Debata na temat wejścia Polski do strefy euro odbędzie się 1 marca, a nie 18 lutego, jak wcześniej planowano - poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż.

Na początku lutego premier Donald Tusk zapowiedział, że 19 lutego odbędzie się w Sejmie debata dotycząca paktu fiskalnego. Zdaniem premiera debata w tej sprawie ma być połączona z dyskusją o przyszłości eurolandu i polskiej drodze do przyjęcia euro. Tusk dodał, że wraz z prezydentem Bronisławem Komorowskim ustalili, iż tematem najbliższej Rady Gabinetowej będą warunki wejścia Polski do strefy euro. Posiedzenie ma odbyć się w lutym.

Reklama

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę.

W grudniu ubiegłego roku na nowo dyskusję o miejscu Polski w strefie euro rozpoczął premier Donald Tusk, informując, że dla wejścia do strefy euro potrzebny jest szerszy konsensus niż tylko koalicji rządowej, a wcześniej musi zostać wykonana analiza konstytucyjna, czy możemy przystąpić do wspólnej waluty bez zmiany ustawy zasadniczej.

Z kolei minister finansów Jacek Rostowski mówił, że Polska będzie gotowa ogłosić termin wejścia do strefy euro, gdy będzie pewna, że go dotrzyma. Dodał, że Polska chce wejść do eurolandu tak szybko, jak to tylko możliwe.

W dyskusji zabrał głos również prezydent Bronisław Komorowski, wskazując, że decyzje w sprawie przystąpienia do strefy euro powinny zapaść po wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2015 roku, a wcześniej należy skoncentrować się na spełnieniu kryteriów.

Dowiedz się więcej na temat: strefa euro | Polskie | waluty | euro | marca
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »