Reklama

Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Sadowski: Wprowadzenie euro było błędem

Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha uważa, że strefa euro się zmieni, a próba jej obrony w obecnym kształcie jest skazana na niepowodzenie.

Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreśla, że wprowadzenie euro dla tak różnych gospodarek jak np. gospodarka grecka czy niemiecka było błędem.

Reklama

Ekspert prognozuje, że w UE przetrwa jakaś forma unii monetarnej, ale nie wiadomo jeszcze, w jakim kształcie. Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, próba obrony dzisiejszego kształtu unii monetarnej może skończyć się nie tylko upadkiem strefy euro, ale upadkiem systemu bankowego w całej Unii Europejskiej. Ekspert dodaje, że system bankowy może po prostu lec pod ciężarem długów.

Jak podkreślił, wprowadzenie europejskiej waluty miało funkcje bardziej polityczne niż ekonomiczne.

1 stycznia minie 10 rocznica wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty.

Waluta euro ma 10 lat

1 stycznia 2002 roku monety i banknoty euro trafiły do portfeli Europejczyków. - Ciężki moment na urodziny - mówił na konferencji prasowej kilka dni temu minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Podkreślił, że wolałby, żeby euro nie obchodziło tych urodzin w szpitalu, tylko w domu i w otoczeniu coraz większej rodziny. - Mam nadzieję, że kiedy będzie obchodziło 20-tą rocznicę urodzin ta rodzina będzie o wiele większa - mówił Dowgielewicz.

Wyraził nadzieję, że do tego momentu prawie wszystkie kraje Unii będą miały wspólną walutę i wtedy - albo o wiele wcześniej - euro będzie stabilne i będzie przykładem dla całego świata, tak jak to było na samym początku, kiedy cały świat podziwiał Unię i projekt euro.

Minister Dowgielewicz powiedział, że jest przekonany, że Unia i euro mają w sobie szczepionkę przeciwko autodestrukcji i przywódcom unijnym uda się projekt ratowania euro.

Euro jest prawnym środkiem płatniczym w 17 państwach tworzących strefę euro w Unii Europejskiej, obejmującym ponad 320 milionów Europejczyków.

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »