Reklama

Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Schaeuble o euro dla wszystkich. "Trzeba spełnić kryteria"

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble pozytywnie zareagował na propozycję szefa KE Jeana-Claude'a Junckera o wprowadzeniu euro w całej UE. Wskazał jednak na pewne warunki.

Orędzie Junckera, w którym zaproponował on euro jako walutę w całej UE, miało za cel ożywienie debaty o przyszłości Europy. Szef Komisji Europejskiej wygłosił je niecałe dwa tygodnie przed wyborami w Niemczech. Minister finansów Wolfgang Schaeuble skomentował wystąpienie Junckera w magazynie telewizji publicznej ARD mówiąc jednoznacznie: "jest ono spójne z naszą koncepcją polityki europejskiej". Niemiecki chadek zaznaczył: "Chcemy silnej i zdolnej do działania Europy" i dodał, że trzeba wszystko dobrze przygotować.

Reklama

Włączyć społeczeństwa

W opinii niemieckiego ministerstwa finansów znaczy to, że należy też przekonać do euro społeczeństwa w krajach członkowskich UE. Dlatego Schaeuble pochwala, że Juncker naciska i chce przyspieszyć tempo prac. "Ale muszą być spełnione warunki" - podkreślił minister. Jest oczywiste, że "państwa najpierw muszą być w stanie poradzić sobie ekonomicznie ze stabilną, mocną walutą, o której dewaluacji same nie mogą decydować. Jeśli dokona się tego za wcześnie, pojawiają się problemy" - jak w ostatnich latach w Grecji. Możliwość wejścia do strefy euro jest zapisana w traktacie lizbońskim.

Minister finansów Niemiec podkreślił, że tylko wtedy, jeśli innym państwom UE powodzi się dobrze, dobrze powodzi się też Niemcom. "Nie chodzi o to, żeby dzielić pieniądze" - zaznaczył. Odrzucił też pomysł uwspólnotowienia zadłużenia. W opinii Schaeublego jest to "trucizna dla Europy". "Kto podejmuje decyzję, musi też ponosić odpowiedzialność za jej skutki" - powiedział.

dpa/Barbara Cöllen, Redakcja Polska Deutsche Welle

Dowiedz się więcej na temat: euro w Polsce | Europejska Unia Monetarna | euro
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »