Reklama

Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Uwaga: Strefa euro jest jak czarna dziura

Strefa euro jest jak czarna dziura: gdy się do niej wejdzie, nie można już wyjść. Dlatego liderzy muszą znaleźć sposób, jak usprawnić ten organizm - mówi "Parkietowi" prof. Barry Eichengreen, ekonomista z Uniwersytetu Berkeley.

Prof. Eichengreen wymieniany jest wśród kandydatów do ekonomicznego Nobla - zaznacza gazeta. Według niego, zażegnanie kryzysu fiskalnego w strefie euro wymaga m.in. restrukturyzacji długów Grecji, Irlandii i Portugalii. Gdy to nastąpi, rola euro jako ważnej waluty międzynarodowej znów zacznie rosnąć.

Pełny tekst wywiadu z prof. Barrym Eichengreenem publikuje dziś gazeta giełdy "Parkiet".

_ _ _ _ _

Kiedy Polska?

W ocenie Andrzeja Kaźmierczaka z RPP jest mało prawdopodobne, by Polska spełniła tzw. fiskalne kryterium konwergencji do końca 2012 roku.

Ograniczenie deficytu do 3 proc. PKB w 2012 roku mało realne - Kaźmierczak, RPP .Ograniczenie deficytu do 3 proc. PKB w 2012 roku mało realne - Kaźmierczak, RPP W ocenie Andrzeja Kaźmierczaka z RPP jest mało prawdopodobne, by Polska spełniła tzw. fiskalne kryterium konwergencji do końca 2012 roku.

Reklama

Nie jest możliwe, by w ciągu półtora roku zejść z deficytu sektora finansów publicznych z 8 do 3 procent. Takiego programu rząd po prostu nie ma. A Komisja Europejska z tego kryterium rządu nie zwolniła" - powiedział wcześniej Kaźmierczak "Naszemu Dziennikowi".

Polski rząd zobowiązał się do osiągnięcia 3 proc. deficytu finansów publicznych w 2012 roku.

Według szacunków rządu deficyt finansów publicznych w 2010 roku wyniósł 7,9 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »